DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2020 r.

III Niedziela Zwykła
Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Człowiek scalony z komputerem? Elon Musk ujawnia zdumiewający wynalazek

Człowiek scalony z komputerem? Elon Musk ujawnia zdumiewający wynalazek
Fotograf: MIKE BLAKEArchiwum: Reuters / FORUM

Kontrowersyjny amerykański wynalazca i miliarder Elon Musk na wtorkowej konferencji prasowej w San Francisco przedstawił 2-letnie dokonania jednej z jego firm NeuraLink. Pracujących dla niej 90 wybitnych specjalistów przyspieszyło prace na budową interfejsu mózg-komputer. Celem jest połączenie ludzi i maszyn umożliwiające zachowanie pamięci, a także przetrwanie ludzi w świecie sztucznej inteligencji.  

 

Prototyp urządzenia składa się z cieńszych niż ludzki włos nici komunikacyjnych, podłączonych do mózgu przez czaszkę. Z kolei drugą część stanowi komputer wzmacniający płynące sygnały. Komputer ten wyposażony jest w złącze USB-C pozwalające na zgranie danych płynących z ludzkiego mózgu. Firma modyfikuje interfejs, który docelowo ma stać się bezprzewodowy.

 

Umieszczenia implantu w mózgu ma dokonywać specjalny robot. Do tej pory z sukcesem dokonywał tego na szczurach. Jednak na początku 2020 roku mają rozpocząć się testy na ludziach. NeuraLink czeka jeszcze na zgodę amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków. Plany Elona Muska obejmują połączenie umieszczonego w umyśle ludzkim mikroczipa z dyskiem twardym, obliczeniową chmurą, superkomputerami oraz z Siecią.

 

Jak podaje portal GeekWeek, pozwoli to na przeniesienie ludzkiej pamięci do komputera. Możliwe stanie się nawet wgranie do niej nieprawdziwych „wspomnień”. Pozwoli to na zniwelowanie skutków np. choroby Alzheimera.

 

Elon Musk stwierdził, że stałe połączenie człowieka z maszyną jest niezbędne do przetrwania w świecie przyszłości zdominowanym przez sztuczną inteligencję. Jak jednak zauważa portal GeekWeek, istnieją obawy związane z dostępem do tajników ludzkiej pamięci przez wielkie koncerny, a także z potencjalnymi cyberwłamaniami.

 

Człowiek-maszyna może stać się istotą o wiele bardziej zaawansowaną. Realizacja pomysłów Elona Muska przywodzi na myśl wizje futurysty Noaha Harrariego. Jak zauważył ten izraelski myśliciel w książce „Homo-Deus”, wyjątkowo inteligentne cyborgi przyszłości mogą traktować ludzi podobnie, jak obecnie ludzie traktują zwierzęta.

 

Istnieje też jeszcze głębszy problem etyczny – mianowicie czy dążenia do połączenia człowieka z maszyną nie doprowadzą do zanegowania natury ludzkiej i swego rodzaju odczłowieczenia człowieka. Co więcej, czyż dążenia do tego nie stanowią przejawu ogromnej pychy, dążącej do samodzielnego uzyskania przez człowieka poziomu quasi-boskiego?  

 

Źródła: geekweek.pl / komentarz pch24.pl

mjend

 

 

Czytaj więcej:

 

Homo Deus – czyli od ubóstwienia do destrukcji człowieka

Transhumanizm – „nowy wspaniały człowiek” czy „technologiczna utopia”?

 

Barbarzyńca w technoutopii 


DATA: 2019-07-18 12:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To dziś mamy 1. kwietnia? Przecież to bajki dla małych dzieci.
6 miesięcy temu / sp
 
Czy temu panu coś nie padło na MUSK? :-
6 miesięcy temu / Bolek
 
Nie potrafimy wyciąć bez ryzyka malutkiego nowotworu na mózgu a bierzemy się za podłączanie go do komputera ?
6 miesięcy temu / Hanys
 
Spokojnie...nawet jeśli w ogóle kiedykolwiek uda im się przenieść ludzką pamięć do komputera lub odwrotnie, to SWIADOMOSCI nie przeniosą. O wiele więcej zagrożeń płynie poki co z zapłodnienia in - vitro. Tak się kończy zabawa człowieka w Boga. Katastrofalnie. Pozostaje się modlić o opamiętanie i nawrócenie...
6 miesięcy temu / Elle
 
@sisi; Orwell i Zamiatin byli masonami?
6 miesięcy temu / magis
 
Uratuje nas Różaniec i modlitwy o ochronę przed Antychrystem. Modlitwa Krucjaty nr 33 Pieczęć ochrony: O mój Boże, mój kkochający Ojcze, przyjmuje z miłością i wdzięcznością Twoją boską Pieczęć ochrony. Twoja boskość obejmuje moje ciało i duszę na wieczność. Chyle się w pokornym dziękczynieniu i ofiaruje Ci moją miłość i wierność, mój ukochany Ojcze. Błagam Cię chroń mnie i moich bliskich tą pieczęcią. Kocham Cię drogi Ojcze. Pocieszam Cię w tych czasach drogi Ojcze. Ofiaruje Ci Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo najmilszego Syna twojego na przebłaganie za grzechy świata i dla zbawienia wszystkich swoich dzieci. Amen
6 miesięcy temu / Adam
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.