DZIŚ JEST:   23   LUTY   2020 r.

VII Niedziela zwykła
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 

Człowiek „przekleństwem Ziemi”? Abp Jędraszewski o czasach wielkiego zagubienia

Człowiek „przekleństwem Ziemi”? Abp Jędraszewski o czasach wielkiego zagubienia
Artur Widak/NurPhoto via ZUMA Press / Forum

To nie ma sensu, to nie ma przyszłości, to podważa same fundamenty naszego bycia na Ziemi. Bo jeżeli zaczyna się ogłaszać, że głównym szkodnikiem - i w jakiejś mierze przekleństwem Ziemi – jest człowiek? I że przyszłość naszej planety powinna należeć do zwierząt i do roślin, ale nie do człowieka? To kończy się w jakiejś mierze ten dotychczasowy świat - ocenił arcybiskup Marek Jędraszewski w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. z okazji spotkania opłatkowego rodzin i małżeństw Archidiecezji Krakowskiej w Sanktuarium św. Jana Pawła II.

 

Abp Marek Jędraszewski zauważył, że żyjemy w czasach „wielkiego zagubienia”. Chrystus jest odrzucany, Europa wstydzi się chrześcijańskich korzeni. W tej sytuacji pozostaje jej tylko podważanie tego wszystkiego, co „składa się na najbardziej, wydawałoby się dotąd, oczywiste prawdy o człowieku”. - Oto wszystko jest płynne, wszystko się wydaje, nie ma nic stałego. W myśl ideologii gender i pochodzącej z niej ideologii LGBT, już nie wiadomo, kto jest mężczyzną, kto jest kobietą. To w każdym momencie może być odwołane, zaprzeczone. Nie liczy się nawet to, co o człowieku mówi biologia. Wszystko jest do odwołania – mówił metropolita krakowski.

 

Jego zdaniem kryzys społeczny jest związany z tym, że nie tylko podważa się prawdę o ludzkim wymiarze cielesności, ale odrzuca się prawdę o Jezusie Chrystusie - w tym momencie nie ma już żadnego obiektywnego porządku wartości. - Znowu wszystko można odwrócić. Znowu można podjąć kolejne utopijne próby budowania nowego, lepszego świata. Znowu człowiek chce za wszelką cenę stawiać się na miejsce Boga. I kolejne fałsze ogłaszać jako prawdę ostateczną i nienaruszalną, związaną z nieubłaganym postępem ludzkości – zaznaczył.

 

Arcybiskup dodał, że dzieje się tak mimo oczywistych, poddawanych przez zdrowy rozum racji. Jak mówił, to nie ma sensu i przyszłości, bo podważa fundamenty naszego istnienia na Ziemi. - Jeżeli zaczyna się ogłaszać, że głównym szkodnikiem i w jakiejś mierze przekleństwem Ziemi jest człowiek? I że przyszłość naszej planety powinna należeć do zwierząt i do roślin, ale nie do człowieka? To kończy się jakiejś mierze ten dotychczasowy świat – mówił. - Traci się tę prawdę objawioną przecież przez Boga, że człowiek jest istotą wyjątkową, stworzoną i na jego obraz, i na jego podobieństwo, i że jak długo człowiek będzie wpatrywał się w Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, tak długo będzie miał nadzieję także dla siebie, mimo kruchości swej egzystencji i mimo nieuniknioności śmierci będzie miał nadzieję na wieczne zbawienie, na te wielkie dary, które przynosi nam Jezus Chrystus - wskazał.

 

- Jakże wielki jest człowiek, który wpatrzony w tajemnicę Jezusa Chrystusa odkrywa w Nim prawdę, pełną prawdę o człowieku i o Bogu. Jakże nieszczęsny jest człowiek, który odrzucając Jezusa Chrystusa, nie wie, ani kim jest, ani skąd się wywodzi, ani dokąd zmierza - dodał w kazaniu abp Jędraszewski – podkreślił abp Jędraszewski.

 

Całą homilię można wysłuchać na: diecezja.pl

MA


DATA: 2020-01-20 14:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
16
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A wystarczy ZAWSZE zamienić "człowiek" na "Żyd" i już się okaże że to niedopuszczalne. Daję Wam wszystkim prostą i niezawodną metodę.
1 miesiąc temu / Jot
 
Szkoda że nie zwrócił uwagi gdzie w tym sanktuarium jest Pan Jezus. Otóż jest tam schowany z boku jak w szafie a nie w tabernakulum za ołtarzem. Wierni na Mszy sw stoją tylem do Najsw Sakramentu a królem tak nie jest Pan Jezus tylko ksiądz przy ołtarzu.takie są fakty
1 miesiąc temu / Adam
 
Dechrystianizacja jaką obserwujemy nie niweluje jeszcze potrzeby religijnej wpisanej przez Stwórcę w naturę ludzką.W pustce po wierze chrześcijańskiej pojawia się nieistniejąca tzw. "neutralnośc światopoglądowa"; surogatem religii staje się wówczas ideologia poprawności politycznej,New age,czy inne "maskotki-oszustwa" będące w opozycji do wartości tradycyjnych; niby dlaczego parom homoseksualnym tak zależy na liturgicznej oprawie ich "małżeństwa"? etc. Światowi ideolodzy neomarksizmu szykują nowy totalitaryzm,chcą "rządu dusz"; zatracają zdrowo-rozsądkowe rozróżnienia prawdy od fałszu,dobra od zła,sensu od nonsensu itp. Po części to się im udaje ale tylko po części, są na pozycjach z góry przegranych!
1 miesiąc temu / t
 
Napewno Ziemia cyklicznie wchodzi w różne zmiany. Właśnie ze teraz też pewnie następują takie cykliczne zmiany więc sprzyja to nakrecaniu zwykłej histeri ale gdy to apogeum zmian minie to sytuacja zacznie się poprawiać i co za tym idzie coraz trudniej będzie o nakrecanie takiej polityki. Mówi się tu o latach do 2030. Człowiek też swoje wnosi ale bez przesady że wszystko będzie dobrze dopiero jak człowieka nie będzie. Ani to główny czynnik ani jedyny.
1 miesiąc temu / pl
 
ewa vel chichot vel wiele innych nicków doskonale o tym wie, gdyż dawno temu jej to wyjaśniono. Ona celowo pisze kłamstwa na tym forum.
1 miesiąc temu / @Solidarny
 
Zaraza nie jest określeniem ludzi, ale chorej ideologii. Zarażonego można uzdrowić. Człowiek określony jako główny szkodnik jest takim z pozornej natury, nie można uzdrowić. Czy to mała różnica?
1 miesiąc temu / Solidarny
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.