DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2021 r.

Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 

Człowiek cnotliwy

Człowiek cnotliwy
Fot. Smicko/sxc.hu

W dzisiejszych czasach cnoty potocznie nie utożsamia się z męstwem. Wręcz przeciwnie, wielu uważa, że aby zostać „prawdziwym” mężczyzną trzeba stać się bad boyem albo buntownikiem.
Ale nie zawsze tak było. Wprawdzie angielskie słowo virtue (cnota) pochodzi z łaciny – vir to man  czyli mężczyzna, zatem virtue znaczy dosłownie „męstwo”.

 

 
W czasach starożytnych filozofowie, chociażby Arystoteles, zachęcali do kultywowania cnót po to, by móc w pełni wydobyć z siebie ludzki potencjał.

 

Czym jest cnota?

 

Trudno żyć cnotliwie, nie wiedząc co to znaczy. Katechizm Kościoła Katolickiego określa cnoty w następujący sposób: „Cnota jest habitualną (zamieszkującą w nas na stałe) i trwałą dyspozycją (umiejętnością, nawykiem) do rozumnego czynienia dobra. Pozwala ona osobie nie tylko wypełniać dobre czyny, ale także dawać z siebie to, co najlepsze. Osoba cnotliwa wszystkimi swoimi siłami zmysłowymi i duchowymi dąży do dobra; zabiega o nie i wybiera je w konkretnych działaniach”.

 

Innymi słowy, cnota jest zwyczajem wybierania tego co jest dobre i słuszne, niejednokrotnie wbrew naszym własnym upodobaniom.

 

Konkretyzując; Kościół Katolicki naucza, że powinniśmy kultywować siedem różnych cnót – cztery kardynalne (inaczej: naturalne) i trzy teologiczne (nadprzyrodzone).

Cnoty kardynalne to roztropność, umiarkowanie, męstwo i sprawiedliwość, a cnoty teologiczne to wiara, nadzieja i miłość. Pozwolę sobie odłożyć opisanie tych cnót na kiedy indziej.

 

Czy cnoty się liczą?

 

Cnotliwość jest obowiązkiem - a nie opcją - każdego katolika. Jeśli chcemy prowadzić życie w zgodzie z Bogiem i wejść do Nieba, to musimy kultywować zarówno cnoty naturalne, jak i  nadprzyrodzone – ale dlaczego?

 

Cnoty są dla nas niezbędne, ponieważ każdy człowiek jest pełen nieuporządkowanych namiętności. Gniew, nieumiarkowanie, nieczystość, lenistwo, zazdrość, pycha i chciwość – te grzechy wprowadzają zamęt w nasze dusze, wykorzystując upadłą naturę ludzką. One zabiją nas duchowo, jeśli ich nie poskromimy. Właśnie dlatego Kościół mówi o „siedmiu grzechach głównych”.

 

Cnoty pomogą nam poskromić i przezwyciężyć te skłonności, budując fundament świętego życia.

 

Święty Paweł mówi o tym fakcie w liście do Rzymian:

„Bo jeżeli będziecie żyli według ciała, czeka was śmierć. Jeżeli zaś przy pomocy Ducha uśmiercać będziecie popędy ciała - będziecie żyli”.

 

Inaczej mówiąc, jeśli będziesz żył cnotliwie, wzmocniony przez łaskę, to jesteś na drodze do nieba. Jeśli nie będziesz szedł tym szlakiem, pozwalając sobie na grzechy główne, prawdopodobnie znajdujesz się w drodze do piekła.

Brzmi groźnie, ale taka jest prawda. Cnotliwość jest dla nas elementem podstawowym.

 

Wybierz cnotliwe życie

 

Wielu wędruje przez życie bez konkretnego celu. Nie myślą tak naprawdę o umiarkowaniu, roztropności czy o męstwie – najłatwiej odsunąć wiarę, nadzieję i miłość. Nikt jednak nie pójdzie do nieba posługując się autopilotem. Jeśli do tej pory żyłeś bez celu, to spróbuj - z całego serca - odnaleźć w sobie cnotliwość. Poproś Ducha Świętego o Jego łaski, abyś mógł zostać cnotliwym człowiekiem!

 

The Catholic Gentleman

 

 

 Zobacz także:

 

Polonia Christiana nr 42. Kryzys męstwa

 

Kryzys męstwa


DATA: 2018-07-24 10:43
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Po grecku cnota czy też dzielność nazywana jest "arete" (słowo spokrewnione z "aristos" - najlepszy). Cnotliwe życie zalecali w czasach przedchrzescijańskich stoicy.
ponad 7 lat temu / JAQ
 
@Mavoy: Masz chyba na myśli "męskość", a nie "męstwo".
ponad 7 lat temu / Venatrix
 
Obecnie męstwo kojarzy sie z agresją i popędem płciowym do kobiet. Pokazywaniem się w towarzystwie kobiety gdzie się da aby tylko nie przywarło podejrzenie o ukryta odmienność sexualną. Nic tylko pokiwac głową z politowaniem nad takim "myśleniem".
ponad 7 lat temu / Mavoy
 
Przepraszam, ale co to znaczy "bad boyem" - zły chłopak?
ponad 7 lat temu / Bronisława Ptakiełko
 
No tak ale cnotliwego/dobrego życia trzeba uczyć od dziecka, najlepiej świecąc dobrym przykładem. Żyjemy niestety w trudnych czasach. Dziękujemy za przypomnienie o tych cnotach.
ponad 7 lat temu / elek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.