DZIŚ JEST:   20   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana Kantego
Bł. Jakuba Kerna
 
 
 
 

Członkowie Ruchu Czystych Serc pielgrzymują do bł. Karoliny Kózkównej

Członkowie Ruchu Czystych Serc pielgrzymują do bł. Karoliny Kózkównej

Członkowie Ruchu Czystych Serc we wtorek pielgrzymują do Wał-Rudy i Zabawy. 18 listopada przypada setna rocznica śmierci bł. Karoliny - dziewicy i męczennicy, która jest patronką Ruchu. Drodze Krzyżowej przez las w Wał-Rudzie przewodniczył będzie biskup tarnowski Andrzej Jeż.

 

Droga Krzyżowa odbywa się raz w miesiącu, w dniu wspomnienia śmierci bł. Karoliny. Gromadzi ona kilka tysięcy osób. Ludzie idąc po śladach bł. Karoliny rozważają Jej życie i męczeństwo. Podczas nabożeństwa czytane są prośby i podziękowania za otrzymane łaski. Modlitwa kończy się w miejscu, gdzie znaleziono ciało dziewicy. Uroczysta Msza św. o godz. 17.30 w sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie zakończy obchody setnej rocznicy Jej męczeńskiej śmierci. Ta świątynia jest duchowym centrum Ruchu Czystych Serc.

 

Ruch Czystych Serc (RCS) wyjaśnia na swojej stronie, że jest szkołą miłości i kliniką czystych serc. Zdaniem członków Ruchu zachowanie czystości przedmałżeńskiej i wolność od wszelkich nałogów, a przede wszystkim pielęgnowanie relacji z Chrystusem, poprzez m.in. codzienną modlitwę i życie sakramentalne oraz podjęcie konkretnej pracy nad sobą – to sprawdzona drogą do prawdziwej i czystej miłości. Ruch został zainicjowany przez czasopismo „Miłujcie się”.


Do Ruchu mogą przystąpić ludzie w każdym wieku. Jakie są wymagania? Szczera gotowość wypełnienia wszystkich zobowiązań zawartych w Modlitwie zawierzenia RCS, a szczególnie zobowiązanie do codziennej modlitwy oraz natychmiastowego powstawania z każdego ciężkiego grzechu w sakramencie pokuty. Członkowie Ruchu biorą udział w rekolekcjach, adoracjach, modlą się za siebie i także za tych, którzy mają problem z zachowaniem czystości. Do ruchu mogą przystąpić także osoby żyjące w trudnych małżeństwach lub opuszczone przez współmałżonka, a pragnące dochować wierności przysiędze małżeńskiej.

 

Niektórzy z członków Ruchu noszą „pierścień czystości”. Pierścienie dla kobiet i mężczyzn rozprowadza Sanktuarium Bł. Karoliny w Zabawie. - Po pierścień czystości przyjeżdżają lub piszą emaile ludzie dojrzali, którzy chcą walczyć o to, co jest dla nich wartościowe. Zawstydzają nas dzisiaj ludzie, którzy potrafią np. z Lublina jechać cały dzień, aby bł. Karolinie zawierzyć swoją miłość i przyjąć pierścień czystości - powiedział kustosz ks. Zbigniew Szostak.

 

Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Należała do stowarzyszeń religijnych, angażowała się w tworzenie i formowanie nowej wspólnoty parafialnej powstałej z połączenia dwóch miejscowości. Uczyła katechizmu dzieci z wioski, organizowała dla nich zajęcia, przygotowywała do przyjęcia Komunii św. chorych współmieszkańców. Pomagała w prowadzeniu prywatnej biblioteki wujowi Franciszkowi Borzęckiemu, umożliwiała dorosłym dostęp do literatury religijnej.

 

Swoją postawą zdobyła powszechne uznanie i szacunek wśród współmieszkańców, którzy mówili, że jest „pierwszą duszą do nieba” a także społeczne i religijne zaangażowanie w rozwój drugiego człowieka. Zginęła heroicznie broniąc swej godności i honoru 18 listopada 1914 r. gdy została zaatakowana przez carskiego żołnierza, który w bestialski sposób ją zamordował. Jan Paweł II beatyfikował Karolinę Kózkównę 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie.

 

 

KAI

mat


DATA: 2014-11-18 08:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Drodzy Przyjaciele Serdecznie ZAPRASZAMY na koncert poświęcony bł. Karolinie w hołdzie świętemu Janowi Pawłowi II, który odbędzie się w Sanktuarium Maryjnym w Ludźmierzu w niedzielę 23 listopada 2014 r. o godzinie 15:00. Recital o bł. Karolinie jest artystyczną formą przybliżającą postać Błogosławionej. Dodatkową wartością recitalu jest osobiste świadectwo o bł. Karolinie wypowiadane przez autorkę racitalu panią Marię Bober pomiędzy poszczególnymi utworami. Tak więc pani Maria Bober słowem i śpiewem pragnie dać świadectwo o swoim spotkaniu z Bogiem, o Jego niezgłębionej Miłości. Opowie również o swojej niezwykłej fascynacji osobą błogosławionej Karoliny Kózkównej, o tym jak bliska relacja ze świętą staje się cenną pomocą w drodze do nieba. https://www.facebook.com/events/895656010447347/
ponad 5 lat temu / ksiądz Adam Kaczor
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.