DZIŚ JEST:   29   MAJA   2020 r.

Św. Urszuli Ledóchowskiej
Św. Andrzeja z Chio
 
 
 
 

Członkowie grupy kardynałów ds. reformy Kurii Rzymskiej o swych zadaniach

Członkowie grupy kardynałów ds. reformy Kurii Rzymskiej o swych zadaniach
fot. REUTERS / FORUM

Międzykontynentalna grupa kardynałów, powołana przez Papieża w sobotę 13 kwietnia celem przygotowania reformy Kurii Rzymskiej, zbierze się w Watykanie dopiero za pół roku, 1-3 października. Jednak jej członkowie, odkąd zostali mianowani, zastanawiają się nad zadaniami, jakie mają podjąć. Przewidują w związku z tym stałe kontakty z Ojcem Świętym, między sobą i z innymi osobami.

 

Jako jeden z pierwszych członków zespołu udaje się w tym celu do Rzymu 71-letni kardynał George Pell. Przed wyjazdem arcybiskup Sydney powiedział australijskiemu radiu i telewizji ABC, że Papież z pewnością zadba o wzmocnienie dyscypliny. Australijski hierarcha zapewnił, że w Kurii Rzymskiej pracuje wielu dobrych ludzi, ale przyznał, że doszło tam też do pewnych niefortunnych przypadków.

 

Na temat Kurii Rzymskiej wypowiedział się po swej nominacji do zespołu mającego przygotować jej reformę 78-letni kardynał Francisco Javier Errázuriz Ossa. Emerytowany arcybiskup Santiago de Chile zwrócił uwagę, że w Watykanie ponad 40 biskupów kurialnych to Europejczycy, a tylko kilkunastu pochodzi z innych części świata. Jego zdaniem powinno dojść do większego umiędzynarodowienia Kurii. Potwierdził on, że myśl o powołaniu niewielkiej grupy kardynałów do refleksji nad zarządzaniem Kościołem powstała już przed konklawe i Papież Franciszek ją podjął.


Kard. Errázuriz ma doświadczenia zarówno kurialne, jak duszpasterskie. Był kolejno przełożonym generalnym zgromadzenia ojców szensztackich, do którego należy, sekretarzem watykańskiej dykasterii ds. zakonów, ordynariuszem dwóch diecezji, przewodniczącym chilijskiego episkopatu i rady biskupów latynoamerykańskich CELAM.

 

Sekretarzem wspomnianej grupy kardynałów został 65-letni biskup Marcello Semeraro, ordynariusz diecezji Albano pod Rzymem, obejmującej też Castel Gandolfo. Wypowiadając się dla SIR na temat tego zespołu, podkreślił on, że jest to wyraz pogłębienia kościelnej komunii. Bp Semeraro ufnie podejmuje powierzone mu obecnie zadanie, bo dobrze pamięta miesięczną współpracę z obecnym Papieżem na Synodzie Biskupów w 2001 r. Był na nim sekretarzem specjalnym, a kard. Jorge Bergoglio – relatorem generalnym.

 

 

KAI

mat


DATA: 2013-04-17 15:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.