DZIŚ JEST:   23   STYCZNIA   2021 r.

Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
 
 
 
 

Częstochowa: kuriozalny pomysł radnych SLD. Chcą nałożyć na Kurię dodatkowy podatek

Częstochowa: kuriozalny pomysł radnych SLD. Chcą nałożyć na Kurię dodatkowy podatek
Fot. Twitter / Jasna Góra News

Częstochowscy radni SLD domagają się od abp. Wacława Depo partycypacji w kosztach obsługi systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Nowym podatkiem miałaby zostać obciążona Kuria, która odpowiada za ruch pielgrzymkowy w mieście.

 

Na kuriozalny pomysł nałożenia dodatkowego podatku na Kurię Częstochowską wpadł Sebastian Trzeszkowski, miejski radny z SLD. Jego zdaniem, liczba pielgrzymów przybywających na Jasną Górę jest na tyle duża, że konieczne jest partycypowanie w kosztach utrzymania miejskiego porządku i obsługi systemu gospodarowania odpadami. Radny liczy na to, że abp Wacław Depo jako ordynariusz diecezji będzie miastu złotówkę od każdego pielgrzyma. Dyskusja podczas sesji Rady była bardzo burzliwa, ale ostatecznie radni SLD przegłosowali uchwałę w tej sprawie.

 

„W związku z rosnącą liczbą przybywających do Częstochowy pielgrzymów oraz wzrastającymi z tego powodu kosztami obsługi systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w okresie sezonu pielgrzymkowego, mając na uwadze wizerunek mieszkanek i mieszkańców, pątników i pątniczek, pragniemy w ramach ogólnie przyjętych dobrych kanonów dbania o nasze wspólne dobro, małą ojczyznę Częstochowę, zaproponować partycypację w kosztach obsługi ww. systemu śmieciowego” – czytamy w apelu przyjętym przez Radę Miasta Częstochowa głosami 12 do 11.

 

W interesujący sposób sprawę komentuje poseł Tadeusz Woźniak. W jego opinii działanie radnych SLD to polityczna manifestacja poglądów. Parlamentarzysta Solidarnej Polski zwraca uwagę, że w Częstochowie rządzą ludzie nieprzychylnie nastawieni do Kościoła. – To ludzie związani z lewicą. One nie są przychylni Kościołowi i osobom wierzącym – powiedział w Polskim Radiu 24.

 

Polityk dodał, że Jasna Góra i obecność pielgrzymów to dla miasta okoliczność bardzo korzystna. – To napędza koniunkturę gospodarczą i rozsławia lokalne środowiska na cały świat – powiedział Woźniak.

 

Z kolei podczas sesji Rady Miasta, Katarzyna Jastrzębska zwróciła uwagę na praktyczne trudności, np. z rozróżnieniem turysty od pielgrzyma. Radny Artur Gawroński z PiS zauważył natomiast, że propozycja wystosowana przez częstochowskie SLD świadczy o przyznaniu się do niekompetencji samorządu. Stwierdził również, że do tej pory miasto nie było w stanie stworzyć dla pielgrzymów i turystów atrakcyjnej oferty zachęcającej do pozostania dłużej niż dzień. 

 

Co ciekawe, uchwałę radnych SLD w sprawie nałożenia na Kurię dodatkowego podatku krytykują również przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej. „Uważam, że podejmowanie tego typu uchwały na dwa tygodnie przed wyborami jest tylko robieniem zamętu, jest według mnie niemoralne” – ocenił radny Łukasz Banaś.

 

 

Źródło: KAI, radiozet.pl, polskieradio24.pl

WMa


DATA: 2019-09-27 17:16
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy to kuriozalny pomysł?Domaganie się odpłatności za wykonywane usługi.Przecież pielgrzymi na Jasną Górę wnoszą datki.Zaś pozostawiają na obszarze przyklasztornym oraz na drogach wiele śladów swej bytności,które służby porządkowe miasta muszą usuwać.Dla zapewnienia miastu,jego mieszkańcom warunków sanitarnych i porządkowych,nie mając dodatkowych środków pieniężnych na te cele.Czy domaganie się symbolicznego zwrotu od Kościoła kosztów jednak świadczenia pewnego rodzaju usługi dla gospodarza pielgrzymekarchidiecezjijest czynem "kuriozalnym"?Jest,to jak sądzę,tylko dbałość o interes miasta,aby kto pozostawił swe ślady nieporządku oraz swej bytności partycypował finansowo w ich usuwaniu.Nic tu zdrożnego.Rozpisywanie się jakoby ktoś miał wrogi stosunek do Kościoła dlatego,że chce rekompensaty za świadczone usługi jest myślą prowokacyjną i złośliwą.Aby pobudować usługi sanitarne i usługowe trzeba mieć odpowiednie środki finansowe,a ich zwrot jest wątpliwy.
ponad 1 rok temu / nn
 
Pomysłodawca to...syn Ziemi Polskiej...
ponad 1 rok temu / Kasandra
 
Najpierw miasto niech troszkę zainwestuje w publiczne toalety,bo jak narazie to są tylko właśnie w klasztorze i w parku przy nim.Na mieście przybytku nie uświadczysz,bo zlikwidowali prawie trzydzieści lat temu te dwa,które w tej miejscowości istniały.To raz.A dwa,niech miasto postawi ze trzy hotele,ze cztery tanie schroniska turystyczne i też będzie miało zysk z turystyki.I niech wreszcie do władz dotrze,że gdyby nie klasztor to Częstochowa była by biednym prowincjonalnym miasteczkiem bez żadnych perspektyw,bo tak jak wszędzie,żaden przemysł tu nie istnieje.Tylko dzięki tym sklepikom z dewocjonaliami,tym kawiarenkom w Alejach,urząd ma ekstra dochody do budżetu,bo to oni płacą podatki za teren,za lokale.A te podatki wcale nie są takie małe!Klasztor również płaci od gruntu i budynków!Jak zwykle komuniści,którzy tam są we władzach zamiast pomyśleć i dogadać się z paulinami walczą z nimi jak za dawnych 'dobrych'czasów,rzucając im kłody pod nogi jak tylko się da.
ponad 1 rok temu / miejscowy
 
tam wiele spraw trzeba przemyśleć ,organizacje tego wszystkiego bo na razie to jest jak na arabskim rynku ,jak ktoś pojechał po sacrum to się bardzo rozczarowuje
ponad 1 rok temu / ewa
 
No to 10zł za dobę od każdego "pielgrzyma" SLD przyjeżdżającego do Warszawy. Wpłaca Czarzasty do Abpa Polaka.
ponad 1 rok temu / SYMETRYCZNIE
 
Przecież pielgrzymi kupuja, jedzą - ruch w interesie jest. Nie pobieraja podatków od sklepów i restauracji? Nie wierzę.
ponad 1 rok temu / Jot
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.