DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Czesi znów mogą podróżować i prowadzić firmy. Sąd uznał działania ministra zdrowia za niezgodne z prawem

Czesi znów mogą podróżować i prowadzić firmy. Sąd uznał działania ministra zdrowia za niezgodne z prawem
Fot. Reuters / Forum

Miejski Sąd w Pradze uchylił cztery ograniczenia wprowadzone przez ministra zdrowia jako sposoby na walkę z epidemią koronawirusa. Skargę na obostrzenia wprowadzone przez rząd wniósł ekspert prawa medycznego Ondřej Dostál, który te działania określił jako arbitralne, chaotyczne i niezrozumiałe.

 

Sprawa dotyczyła przepisów wprowadzonych 26 marca i 17 kwietnia, wprowadzających ograniczenia w sprzedaży detalicznej, oraz wprowadzonych 23 marca i 15 kwietnia, dotyczących ograniczania swobodnego przepływu osób. Przypomnijmy, że w Czechach do 30 kwietnia obowiązuje stan wyjątkowy, ale prawdopodobne jest, że rząd zwróci się do parlamentu od jego przedłużenie do 25 maja br.

 

Praski sąd podejmując rozstrzygnięcie uznał, że ograniczenie wolności obywatelskich powinno być decyzją całego rządu, a nie jednego z ministrów. Po przegranym dla władzy wyroku jeszcze w tym samym dniu, gdy Miejski Sąd w Pradze podjął rozstrzygnięcie, zebrał się rząd Republiki Czeskiej i anulował rozporządzenia ministra zdrowia, dotyczące ograniczeń w swobodnym poruszaniu się, funkcjonowania usług i handlu. Zniesienie ograniczeń obowiązuje od piątku 24 kwietnia.

 

Uznanie za bezprawne rozporządzeń wprowadzonych przez ministra zdrowia oznacza, że od piątku 24 kwietnia Czesi będą mogli jeździć za granicę, a ograniczenia w podróżowaniu nie będą obowiązywały osób pracujących w sąsiednich krajach. Teraz będą one mogły jeździć do pracy i wracać do domu codziennie, pod warunkiem posiadania ważnego badania, stwierdzającego brak zakażenia koronawirusem. Od tego dnia Czesi mogą także spotykać się w większych niż do tej pory grupach w miejscach publicznych – od dzisiaj taka grupa może liczyć do 10 osób.

 

Jak komentuje nową sytuację portal „Hospodářské nowiny”, decyzja Miejskiego Sądu w Pradze z czwartku 23 kwietnia prawdopodobnie umożliwi obywatelom i firmom dochodzenie odszkodowań od państwa za straty wynikłe z wprowadzonych ograniczeń w poruszaniu się i działalności gospodarczej.

 

Źródła: Hospodářské nowiny, Ceskenoviny.cz

Jan Bereza

Czytaj także:
DATA: 2020-04-24 22:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Twardo stąpają po ziemi licząc się z faktami - takimi jakimi one są !
25 dni temu / Roman Orlowski
 
Niech podróżują byli jak najdalej od nas. A tak przy okazji patrząc dokąd prowadzi sędziokracja tylko pukać się w czoło i to mocno.
1 miesiąc temu / Janek
 
To jakiś celowy fake news.Poczekajmy z 2 tyg. i zobaczymy,czy Czesi są tak zadowoleni jak w art.
1 miesiąc temu / gosc
 
Już parę tygodni temu w Polsce RPO wskazał,że wprowadzone w ramach walki z epidemią zaostrzenia są sprzeczne z art. 92 ust. 1 Konstytucji, zgodnie z którym powinny być wydawane przez organy wskazane w Konstytucji, na podstawie szczegółowego upoważnienia zawartego w ustawie i w celu jej wykonania. Przy okazji łamane są podstawowe konstytucyjne prawa obywateli: wolność poruszania się i osobista.
1 miesiąc temu / Ryś
 
Artykuł zawiera błędy merytoryczne i jest całkowicie wprowadzający w błąd. Ktoś nie znał czeskiego i chyba nawet Google translatora nie użył. Ograniczenia i prawo obowiązuje A rząd ma 7 dni na poprawę zapisów prawnych! Rozluźnienie obostrzeń nie ma związku z zaskarżonym prawem . Sprawa dotyczyła sporu prawnego zapisu i wprowadzenia prawa. Artykuł podaję nie prawdziwe informacje! Pozdrowienia z Pragi.
1 miesiąc temu / Pavel
 
Niestety, ale u nas sąd słucha co rząd mówi.
1 miesiąc temu / Mario
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.