DZIŚ JEST:   04   CZERWCA   2020 r.

Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Św. Franciszka Caracciolo
Św. Optata z Mileve
 
 
 
 

Czesi wiedzą lepiej. Mimo ONZ-owskich zakazów rośnie popularność „okien życia”

Czesi wiedzą lepiej. Mimo ONZ-owskich zakazów rośnie popularność „okien życia”
źródło: pixabay.com
#OKNO ŻYCIA    #OBRONA ŻYCIA    #CZECHY    #PRO LIFE    #ABORCJA    #DZIECI    #ONZ

Do czeskich okien życia trafia coraz więcej dzieci. Od 2005 roku w oknach życia w Czechach zostawiono 180 dzieci. Blisko 2/3 z nich to dziewczynki. W ubiegłym roku w oknach pozostawiono najwięcej dzieci. Tak ocalono życie 12 dziewczynek i 10 chłopców.

 

W Czechach działa w tej chwili 76 okien życia. Najwięcej, co nie dziwi, w ponad milionowej Pradze. To tam, w największej dzielnicy czeskiej stolicy, w oknie życia usytuowanym przy Radzie Dzielnicy, trzy dni temu znaleziono ostatnie niemowlę. Czeskie okna życia są nieustanie modernizowane i wymieniane (optymalna jakość powietrza, nowoczesna klimatyzacja, ogrzewanie).

 

Już w roku 2011 ONZ-owski Komitet Praw Dziecka wyraził głębokie zaniepokojenie brakiem regulacji prawnych i rosnącą liczbą okien życia w Czechach i nakazał ich natychmiastowe zamknięcie. Decyzji tej nigdy nie zrozumiał i nigdy się z nią nie zgadzał Ludvik Hesse, założyciel pierwszych „babybox-ów” w Czechach, który sam siebie nazywa „baby dziadkiem”.

 

– ONZ widzi te sprawy zupełnie inaczej niż istniejące realia. To przecież okna życia gwarantują dzieciom przetrwanie. A co najważniejsze – w coraz lepszych, ludzkich warunkach – uważa Hesse.

 

W reakcji na ONZ-owskie zarzuty i nakazy, Hesse założył stowarzyszenie działające na rzecz zakładania i wspierania okien życia w Czechach. W roku 2011 zainicjował kampanię reklamową na rzecz ochrony niechcianych dzieci. Kampanii towarzyszyło wymowne hasło „Umrę w koszu”.

 

Według badań, dziś blisko 99 proc. Czechów odpowiada się za pozostawieniem okien życia.

W Polsce (3,5 razy większa powierzchnia i liczba ludności) działa mniej, bo tylko 65 okien życia. W roku 2015 Komitet Praw Dziecka ONZ z tych samych powodów wezwał Polskę do zakazania korzystania z okien życia oskarżając nasz kraj o naruszenie m.in. art. 6–9 i 19 Konwencji o Prawach Dziecka.

 

ChS

Źródło „Lidove Noviny”


DATA: 2019-01-05 20:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Poprzedni mój komentarz był do @magis
ponad 1 rok temu / Anaja
 
Powody są jasne. Wybrzmiały one na debacie w 2016 r. (gośćmi byli: Terlikowski, prawnik z Ordo Juris, ks.Kancelarczyk z Fundacji Małych Stópek i s. Ewa Jędrzejak boromeuszka ? prezes Fundacji ?Evangelium Vitae? i organizatorka Okna Życia we Wrocławiu -wszyscy prelegenci byli "za" oknami życia). Niestety, obecny na widowni ks.Dzierżanowski dyrektor Domu Matki i Dziecka w Opolu ma inną wizję na pomoc matkom i dzieciom (właśnie bez okien życia) i to on ma ciągle największy wpływ na decyzję biskupa. (O tej debacie z 2016r. można znaleźć informacje w internecie i o powodach odmowy trochę też.) W skrócie, ks.Dzierżanowski mówił, że trzeba dać szansę matce zaopiekować się dzieckiem...
ponad 1 rok temu / Anaja
 
@Anaja; ok, rozumiem. Może są jakieś powody i warto o to zapytać Kurię - tu nie chodzi o jakąś błahostkę. Ostatnio chodziłem po niedużym mieście Rumia i tam (niedaleko torów) na bocznej ulicy stała willa i w niej też było okno życia. Ale zdaje się, że to rzeczywiście było jakieś zgromadzenie.
ponad 1 rok temu / magis
 
@magis. Chodziło o udostępnienie miejsca na takie "okno" i jego obsługę przez KK. Nie było na to zgody biskupa (więc żadne zgromadzenie w takiej sytuacji nie podejmie się takiego dzieła), mimo przeznaczonych na to 60 tys. Nie słyszałam żeby w Polsce takie okna były prowadzone przez ludzi spoza Kościoła, dlatego tym bardziej interesujące jest jak to robią Czesi.
ponad 1 rok temu / Anaja
 
@Anaja; to smutne. Wynika z tego, że biskup rządzi w Opolu.
ponad 1 rok temu / magis
 
No nie wiem.
ponad 1 rok temu / wiem
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.