DZIŚ JEST:   22   CZERWCA   2018 r.

Św. Paulina z Noli
Św. Tomasza Morusa
Św. Jana Fishera
 
 
 
 

Czesi popierają Izrael w sporze o Jerozolimę i zarzucają UE wspieranie Palestyny

Czesi popierają Izrael w sporze o Jerozolimę i zarzucają UE wspieranie Palestyny
Fot. buecherwurm/Pixabay.com

We wtorek 13 marca opublikowana została petycja do najwyższych władz Republiki Czeskiej, pod którą mogą podpisać się obywatele wspierający pomysł przeniesienia ambasady Czech do Jerozolimy. Stało się to kilka dni po oświadczeniu prezydenta Milosza Zemana, deklarującego, że przeniesienie ambasady jego kraju w Izraelu z Tel Avivu do Jerozolimy jest politycznym priorytetem.

 

Obywatelska inicjatywa poparcia Izraela

Adresatami obywatelskiej petycji, sygnowanej przez Czeskie Stowarzyszenie Przyjaciół Izraela, Centrum Syjon, są: prezydent, przewodniczący obydwu izb parlamentu, premier i minister spraw zagranicznych. Początek wniosku w formie petycji zaczyna się od słów „My, obywatele Republiki Czeskiej”, co od razu rodzi skojarzenie z wstępną frazą preambuły konstytucji Stanów Zjednoczonych, zaczynającej się od słów „We the People”. Z pewnością nie jest to przypadek, gdyż problem, którego dotyczy obywatelska petycja wziął swój początek z decyzji prezydenta Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy jako stolicy państwa Izrael.

 

W opublikowanym we wtorek dokumencie – petycji autorzy z Czeskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Izraela przywołują postacie polityków czeskich z XX wieku – Tomasza Masaryka i jego syna Jana, którzy nie bali się popierać dążeń Żydów o ustanowienie państwa Izrael na Bliskim Wschodzie. Wzywając najwyższe władze Republiki Czeskiej do pójścia w ślady Masaryków inicjatorzy wniosku uważają, że 100. rocznica powstania Czechosłowacji i 70. rocznica powstania państwa Izrael są dobrą okazją do poparcia działań Izraela na Bliskim Wschodzie. Zdaniem autorów petycji jak najszybsze przeniesienie ambasady Republiki Czeskiej z Tel Avivu do Jerozolimy byłoby ważnym i wyraźnym sygnałem dla Izraela i sojuszników Czech oraz pokazaniem „strategicznego kierunku polityki zagranicznej państwa”.

 

Zeman w ślad za Trumpem

Akcja opublikowania petycji o przeniesienie ambasady czeskiej do Jerozolimy nastąpiła kilka dni po deklaracji prezydenta Milosza Zemana, który zmianę lokalizacji ambasady uznał za najwyższy priorytet polityczny. Czeski prezydent był jednym z tych, którzy jako pierwsi, zaraz po decyzji Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy jako stolicy Izraela, poparł gospodarza Białego Domu.

 

W grudniu ubiegłego roku Milosz Zeman określił decyzję Trumpa jako męską i wezwał inne kraje Unii Europejskiej do pójścia w ślad za Donaldem Trumpem, krytykując jednocześnie tchórzliwe stanowiska UE w sprawie Jerozolimy. Zdaniem Zemana Unia Europejska, zajmując propalestyńskie stanowisko, wspiera terroryzm.

 

Zdecydowane wystąpienie prezydenta Milosza Zemana ucieszyło ambasadora Izraela w Pradze Daniela Mirona, który określił Republikę Czeską jako najbardziej przyjacielskie państwo wobec Izraela w Europie, a samego Zemana nazwał prawdziwym przyjacielem narodu izraelskiego.

 

Czechy blisko Izraela

Opinia prezydenta Zemana o wadze, jaką jego kraj powinien przywiązywać do wsparcia Izraela i Stanów Zjednoczonych, nie była pierwszym gestem przyjaźni wobec Tel Avivu i Jerozolimy. Mimo że konstytucja Izraela określa Jerozolimę jako stolicę państwa, to większość państw na świecie nie uznaje stołeczności Jerozolimy. Podobnie jak Organizacja Narodów Zjednoczonych, która pozostawia kwestię stolicy Izraela jako otwartą do czasu uregulowania konfliktu z Palestyńczykami. Ci też mają swoje plany wobec Jerozolimy – chcą we Wschodniej Jerozolimie ulokować stolicę swojego przyszłego państwa.

 

Tymczasem parlament Republiki Czeskiej jeszcze 24 maja ubiegłego roku uznał Jerozolimę jako stolicę Izraela, czyli wcześniej niż zrobił to Donald Trump (w grudniu ubiegłego roku). Podczas głosowania w czeskim parlamencie za uznaniem Jerozolimy jako stolicy Izraela głosowało 112 z 156 deputowanych.

 

W przeddzień opublikowania petycji do najwyższych władz Republiki Czeskiej o przeniesienie ambasady do Jerozolimy, na portalu „Info.cz” podano wiadomość, że rząd Stanów Zjednoczonych kończy pracę nad planem pokojowym dla Bliskiego Wschodu. Niestety, po uznaniu Jerozolimy jako stolicy Izraela rozmowy z Palestyńczykami zostały przerwane. Czeski portal podaje również doniesienia z prasy arabskiej, w której spekuluje się, że sama Wschodnia Jerozolima może będzie stolicą Palestyny, ale przy poddaniu Starego Miasta pod międzynarodową kontrolę. Projekt odnośnie Palestyny podobno zakłada, że będzie to państwo zdemilitaryzowane i niekoniecznie w granicach z 1967 roku. Ważna dla gospodarki i przyrody rzeka Jordan ma pozostać pod kontrolą Izraela. Na takie warunki musiałaby się jednak zgodzić Autonomia Palestyńska, którą zamieszanie wokół uznania stołecznego charakteru Jerozolimy tylko rozdrażniło.

 

PK


DATA: 2018-03-14 16:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jedynie warto Błogosławić nie złorzeczyć. Ot taska prawda. Czyli, jeżeli masz coś do kogoś to się za niego pomódl, by Bóg go oświecił i poprowadził oraz go pobłogosław. Innej opcji nie rób, bo nie warto... Pismo Święte mówi byśmy błogosławili a nie złorzeczyli!
3 miesiące temu / Co warto robić, pisać i mówić?
 
Czesi czy żydzi czeskojęzyczni?
3 miesiące temu / Jacek
 
Zeman broni się przed islamem zapraszając żydów. Tak jakby to nie było jedno i to samo.
3 miesiące temu / tm
 
Stolica wroci do Jerozolimy. To juz tylko chwila zanim zostanie odbudowana Swiatynia Jerozolimska - jedna z ostatnich jeszcze nie spelnionych przepowiedni z Ksiegi Apokalipsy przed nastaniem ery Antychrysta...
3 miesiące temu / Marcin
 
Po ostatnich "wybrykach" żydowskich wstrzymałbym się z poparciem uznania tej decyzji.
3 miesiące temu / ruisdael
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.