DZIŚ JEST:   12   LIPCA   2020 r.

XV Niedziela zwykła
Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
Św. Jana Gwalberta, opata
 
 
 
 

Czesi podziękowali za dar wolności i kanonizację św. Agnieszki

Czesi podziękowali za dar wolności i kanonizację św. Agnieszki
fot. pam

Przypomnienie 25-lecia kanonizacji św. Agnieszki Praskiej łączy się z dziękczynieniem Bogu za dar odzyskanej wolności – powiedział dziś w katedrze św. Wita, Wacława i Wojciecha w Pradze sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin. Najbliższy współpracownik Ojca Świętego przewodniczył Eucharystii z okazji historycznych wydarzeń w życiu naszych południowych sąsiadów. W gronie koncelebransów był przewodniczący episkopatu Słowacji, abp Stanislav Zvolenský, a także biskupi Czech i Moraw.

 

Witając zgromadzonych, arcybiskup Pragi, kard. Dominik Duka OP, podkreślił, że w tym miejscu, będącym symbolem ciągłości dziejów narodu trzeba oddać hołd zarówno świętym patronom, jak i tym, którzy ich naśladowali, walcząc o wolność i za nią umierając w okresie dyktatury komunistycznej. Zaznaczył, że za ten dar wolności wiele pokoleń musiało zapłacić wysoką cenę. Nie można więc przeszłości odciąć grubą kreską, ale trzeba też pamiętać o miejscach kaźni i ludziach, którzy na przestrzeni dziejów najnowszych zapłacili własnym życiem za swobodę, w której dziś można żyć.

 

Kard. Duka wskazał także na wartości, które się uwidoczniły podczas zmagań z reżimem komunistycznym, a których dziś brak staje się dotkliwy. W tym kontekście zachęcił do dokonania obywatelskiego rachunku sumienia i przezwyciężenie kryzysu moralnego, powodującego dezorientację wielu ludzi.

 

Natomiast kard. Parolin w homilii podkreślił, że Ojciec Święty korzystając z jego pośrednictwa zachęca Czechów do świadczenia swej wiary życiem. Przypomniał wkład Kościoła katolickiego w odzyskanie wolności. Symbolem tego była Msza św. dziękczynna za kanonizację św. Agnieszki, sprawowana 25 listopada 1989 roku przez kard. Františka Tomáška, której około 70 tys. uczestników dołączyło do manifestantów na błoniach letniańskich, wspierających kierowane przez Václava Havla Forum Obywatelskie.Był to moment przełomowy „aksamitnej rewolucji”, zaś słowa sędziwego purpurata o tym, że „on i cały Kościół katolicki stoi po stronie narodu” miały ogromne znaczenie dla biegu historii.


Kościół katolicki upamiętniając kanonizację św. Agnieszki, dziękuje Bogu za dar odzyskanej wolności. Jednocześnie wyraża życzenie, aby rozpoczęty przez to wydarzenie proces moralnego i duchowego odrodzenia oraz odnowy narodu trwał nadal, umocnił się i coraz bardziej konsolidował w społeczeństwie czeskim. Pragnie, by przyszłość charakteryzowała się sprawiedliwością, pokojem i dobrobytem wszystkich jego obywateli – stwierdził watykański sekretarz stanu.

 

Przypominając dzieło żyjącej w XIII wieku św. Agnieszki, księżniczki żyjącej duchowością franciszkańską kard. Parolin podkreślił jej dzieło chrześcijańskiego miłosierdzia, przez otwarcie swego serca ubogim i chorym. Zaznaczył, że choć żyła w świecie znacznie różniącym się od realiów dzisiejszych, pozostawiła świadectwo miłości Boga realizującej się przez „posługę miłości” wobec ubogich, chorych i potrzebujących. Dodał, że Kościół katolicki, naśladując św. Agnieszkę pragnie nadal wnosić swój wkład w rozwój duchowy i moralny społeczeństwa właśnie przez „posługę miłości”.

 

Na zakończenie liturgii praski biskup pomocniczy, Václav Malý odmówił modlitwę za ojczyznę. Następnie na placu Hradczańskim odbyło się spotkanie przypominające wydarzenia sprzed 25 lat. Bp Malý podobnie jak czynił to przed ćwierć wiekiem odczytał list kard. Tomáška napisany po powrocie z rzymskiej kanonizacji św. Agnieszki, której przewodniczył św. Jan Paweł II.

 

Źródło: KAI

pam


DATA: 2014-11-15 18:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.