DZIŚ JEST:   06   CZERWCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
 
 
 
 

Czesi nie chcą być bezbronni. Będą walczyć o prawo do posiadania broni

Czesi nie chcą być bezbronni. Będą walczyć o prawo do posiadania broni
Fot. Tomasz Jodlowski/FORUM

Czechy zaskarżyły dyrektywę Unii Europejskiej, która prowadzi do rozbrojenia obywateli i ogranicza prawo do posiadania broni. Argumenty czeskiej strony to m.in. brak związku tej dyrektywy z faktyczną walką z terroryzmem oraz ograniczanie wolności obywatelskich.

 

W liczącej 10,6 mln obywateli Republice Czeskiej wdrożenie dyrektywy UE dotyczyłoby aż 300 tys. posiadaczy różnego rodzaju broni. Mimo takiego poziomu uzbrojenia obywateli, wbrew teoretykom pacyfistycznym, dążącym do maksymalnego ograniczania prawa do posiadania broni, Czechy są jednym z najbezpieczniejszych państwa na świecie i zajmują 7 pozycję w rankingu bezpieczeństwa mieszkańców.

 

W tak dużej grupie legalnych posiadaczy broni są myśliwi, członkowie grup rekonstrukcyjnych, osoby posiadające broń sportową i osoby, które ze względu na zagrożenie osobistego bezpieczeństwa mają prawo do noszenia broni ostrej.

 

Spór Czechów z organami Unii Europejskiej wynika z niepełnego wdrożenia przez to państwo dyrektywy 91/477/EEC, krytykowanej od samego początku jej przyjęcia za ograniczanie prawa obywatela do obrony i posiadania broni. „Rozbrojeniowa” dyrektywa UE wpisuje się w cały system prawa unijnego, które mnoży zakazy i ograniczenia dla obywateli, zagarniając kolejne obszary wolności i swobód.

 

Skarga na ten przepis prawa i spór o jego wdrożenie jest pierwszą skargą Czech na UE. Do tej pory to organy UE skarżyły państwo czeskie. Rozprawę w sprawie złożonej przez Republikę Czeską wyznaczono na 5 marca w Luksemburgu, a naszych sąsiadów będą tam reprezentować prawnicy działający w imieniu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ministerstwa Spraw Zagranicznych Czech.

 

W dyskusji wewnątrz kraju Czesi podnoszą argument, że UE próbuje upodobnić Europę do Francji czy Wielkiej Brytanii, które mimo ograniczenia dostępu do broni nie były w stanie uchronić się przed zamachami terrorystycznymi. Argumentem Czechów jest także fakt, że przestępcy czy terroryści rzadko posługują się bronią legalnie zarejestrowaną, a UE zamiast walczyć z nielegalnym handlem bronią na czarnym rynku pozoruje walkę z przestępczością i terroryzmem poprzez ograniczenie posiadania legalnej broni, rejestrowanej i łatwo kontrolowalnej.

 

Poza tym, według Czechów, dzisiejsi terroryści posługują się np. samochodami, którym taranują ludzi, albo materiałami wybuchowymi zdobywanymi nielegalnie lub konstruowanymi poza wszelką kontrolą służb państwowych. Wygrana Czechów 5 marca może ośmielić inne państwa UE, które także niepokoi wdrażanie niepopularnej dyrektywy, krytykowanej nie tylko przez posiadaczy broni.

 

JB

Źródła: Idnes.cz, Zbrojnice.com, Hlavne Spravy, Euractiv.cz


DATA: 2019-02-22 15:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Toro a ty co zrobiłeś w tej sprawie?
ponad 1 rok temu / Probin
 
@naxa Problem w tym że nawet niewolnicy mieli, np w starożytnym Rzymie... A dyrektywa i tak jest bardziej liberalna niż polskie prawo
ponad 1 rok temu / Jan
 
Ciekawe że najwięcej w tej sprawie zdziałał..."Brzydki burak" i ... Max Kolonko zbierając podpisy pod przygotowaną przez siebie petycją. Natomiast krzykacze pokroju Grzegorza Brauna nic w tej sprawie nie zrobili. Dziwne , że grupa hobbystów broni czarno-prochowej z "pobudki" nie zorientowała się , że ich lider tylko gada na ten temat, a sprawę zostawia samą sobie. Niech się chłopcy wyszumią postrzelają , zawody jakieś sobie zorganizują i temat z głowy. A w razie godziny "W" obronią swego lidera. Jeżeli Brun dostałby się do parlamentu UE to też pogada i...nie zrobi nic. Zasiada na wygodnej kanapie którą niosą wiernie jego ślepi wyznawcy.
ponad 1 rok temu / Toro
 
Brawo Czesi! Tylko niewolnik nigdy nie miał i nie ma prawa posiadania broni.
ponad 1 rok temu / naxa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.