DZIŚ JEST:   28   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Szymona i Judy Tadeusza, apostołów
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 55  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Krzysztof Gędłek

Czerwone rozterki


Śmierć Zygmunta Baumana nasuwa pytanie, czy ludzie, którzy współtworzyli komunizm w Polsce, obecnie wynoszeni do rangi autorytetów, faktycznie rozliczyli się z przeszłością? I czy ich rozterki, którymi tłumaczą swoje zaangażowanie po stronie czerwonych, są dla zoologicznego antykomunisty przekonującym argumentem?

 


Każdy przyzwoity antykomunista – przymiotnik w zasadzie jest tutaj zbędny, wszak brzydzący się komunizmem z definicji są przyzwoici – może oszaleć, jeśli wczyta się w pisane od ponad dwudziestu lat życiorysy kolejnych czerwonych łotrów. Co drugi z nich miał dobre intencje, co trzeci się później nawrócił, a co piąty był zmuszany, bo szantażowano go ujawnieniem małżeńskiej zdrady bądź innymi grzechami. A jeden taki, któremu przyszło zostać w III RP prezydentem, sypał esbecji właśnie po to, by poznać jej metody, postawić się łotrzykom, a w końcu obalić komunę i wywalczyć takie Polskie, jaką obecnie mamy.

O co tutaj, u licha, chodzi? Dlaczego nikt nie roni łez nad „uwikłaniem” Himmlera, Goebbelsa czy Hansa Franka? I czy w ogóle mamy kogo rozliczać za komunę w Polsce, czy też należy po prostu uznać, że PRL samo się wprowadziło, samo torturowało i zabijało polskich żołnierzy, duchownych, działaczy antykomunistycznych czy robotników, a służalcy tamtego systemu zostali po prostu przezeń straszliwie opętani i – to bardzo popularne dzisiaj określenie – duchowo poranieni?

Aby odpowiedzieć na te pytania, warto zajrzeć do wydanego niedawno w Polsce potężnego bucha pod tytułem Beria – oprawca bez skazy autorstwa popularnej francuskiej sowietolog, Françoise Thom.

 

Dylematy zwyrodnialca

Ławrentij Pawłowicz Beria był zwyrodnialcem – bez dwóch zdań. Zapewne niewielu nawet zastanawia się nad tym, czy miał on w rękawie jakiekolwiek polityczne projekty. Szerzej znamy jego wizerunek z książek takich, jak Stalin. Dwór czerwonego cara Simona Sebaga Montefiore, który – zgodnie z prawidłami historiografii anglosaskiej – opisał dość szczegółowo erotyczno‑sadystyczne fascynacje szefa NKWD oraz obrazowo przedstawił jego krwawe poczynania.

Thom pisze na temat prywatnego życia Berii niewiele. Koncentruje się raczej na jego biografii politycznej. W jej książce Beria to, owszem, podstępny gracz i bezwzględny morderca, ale znacznie bardziej przenikliwy niż jego słynniejszy pryncypał, Józef Wissarionowicz. Autorka pokazuje symbol opresji stalinowskiego systemu jako ambitnego reformatora, gruzińskiego patriotę, który pragnął uczynić ze Związku Sowieckiego autentyczną unię państw. Sceptycznie więc patrzył na wcielanie do ZSRS kolejnych krajów, szumnie nazywanych „republikami”, niechętnym okiem spoglądał również na porządki, jakie Stalin zaprowadzał w Polsce. Beria bowiem gotów był szukać kompromisów. Co więcej, jak twierdzi Thom, jeden z najsłynniejszych oprawców żałował nawet decyzji o zamordowaniu polskiej elity w Katyniu, sugerując, że NKWD usiłowało uratować przynajmniej część polskich więźniów.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Eskalowanie napięcia przez proaborcyjną lewicę i niedostateczna stanowczość policji w walce z anarchistycznym buntem może wkrótce doprowadzić do zbrodni. Po serii obrzucania obrońców kościołów butelkami we wtorkowy wieczór doszło w Poznaniu do fizycznej napaści z użyciem gazu, noży, metalowych pałek i trzonków siekier. Jedna osoba odniosła obrażenia.

 
 

W Poznaniu obrońców kościoła przy ul. Fredry zaatakowano z użyciem gazu, metalowych pałek i noży. W innych miejscowościach na szczęście na razie nie doszło do tak dantejskich scen, ale w wielu częściach kraju przez całą noc centra miast były patrolowane przez społeczeństwo obawiające się lewackich napadów na kościoły. Tymczasem poseł Robert Winnicki (Konfederacja/Ruch Narodowy) w oparciu o swoje źródła poinformował, że do Polski za zaproszenie lewicy zmierzają anarchistyczni terroryści.

 

– Zwycięstwo w wojnie! To hasło to cecha bogów uranicznych. Wojny domagali się członkowie Hitlerjugend, do wojny nawołuje dzisiaj barbaria na polskich ulicach i atakująca nasze kościoły katolickie. Wobec tego nie można mieć wątpliwości, że symbol błyskawicy u feministek ma bliskie konotacje historyczne i znaczeniowe do symboliki nazistowskiej związaną z organizacją Hitlerjugend – mówi w rozmowie z PCh24.pl prof. Tomasz Panfil (KUL, BEP IPN).

 

Francuskie władze nie ukrywają, że przygotowywana dyrektywa dotycząca usług cyfrowych (DSA) nie powinna ograniczać się wyłącznie do nielegalnych materiałów, ale winna również obejmować dezinformację i inne szkodliwe treści. Platformy internetowe zwracają uwagę, że będą zmuszone do cenzury.

 

Dziś, kiedy obserwujemy przetaczającą się przez Polskę falę nienawiści i pogardy, wszyscy zostaliśmy wezwani do dania świadectwa naszej wierze i miłości wobec Kościoła. Kiedy dzień po dniu dochodzi do kolejnych ataków na nasze świątynie, nasza diagnozaobecnej sytuacji i odpowiedź treszcza się w – dziś często pomijanych– wezwaniach Jana Pawła II. Tu, w trakcie całego naszego życia, należymy do Kościoła walczącego. O tym właśnie przypominał nam Jan Paweł II!


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.