DZIŚ JEST:   21   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
 
 
 
 

„Czerwona” Wenezuela samounicestwia się

„Czerwona” Wenezuela samounicestwia się

Wenezuela, kraj bogaty w zasoby ropy naftowej unicestwia się. Dobrze prosperujące niegdyś firmy prywatne, które zostały upaństwowione upadają. Prywatni przedsiębiorcy, którzy nie zdołali przenieść działalności za granicę, tracą płynność finansową. W kraju szaleje 56 proc. inflacja. Nie latają samoloty. Brakuje praktycznie wszystkiego, a lewicowy rząd przyznaje, że jest mało skuteczny i zmarnował miliardy dolarów ze sprzedaży ropy naftowej.


Ostatnio trzy krajowe linie lotnicze zostały unieruchomione z powodu braku środków na zapłacenie kosztów operacyjnych. Rząd winien przewoźnikom ponad 3.3 mld dol. Przedstawiciele władzy zamiast gotówki zaproponowali przekazanie obligacji państwowych i taniego paliwa.


Poza liniami lotniczymi kłopoty mają także koncerny samochodowe. Toyota Motor Corp. wstrzymała produkcję nowych aut, a koncern Ford Motor Co znacznie ją ograniczył. W zeszłym miesiącu w kraju liczącym około 29 mln osób sprzedano zaledwie 722 pojazdy. Tylko w ub. roku zaobserwowano blisko 90-procentowy spadek sprzedaży.


Źle się dzieje także na rynku medialnym. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy zaprzestało ukazywać się 12 gazet. Wydawcy nie mają dewiz na import papieru. Zamknięcie grozi nawet organowi rządowemu. We wtorek setki związkowców, pracowników gazet - w tym zwolenników rządu – wyszło na ulice, domagając się importu papieru. Związkowcy wezwali przedstawicieli władzy, by przyznali, że kraj jest bankrutem.


W środę 50 tys. demonstrantów, złych z powodu chronicznego braku wszystkich podstawowych artykułów, maszerowało w Caracas. W wyniku akcji prowokacyjnych rządu zginęły cztery osoby.


Rezerwy walutowe banku centralnego Wenezueli spadły do najniższego poziomu od 10. lat. Z powodu 56.-proc. inflacji mieszkańcy kraju lokują swoje oszczędności zagranicą. Prezydent Maduro w odpowiedzi na ucieczkę kapitału zlikwidował  w zeszłym miesiącu administracyjny urząd zajmujący się ich wymianą. W rezultacie dolar na czarnym rynku kosztuje 13-krotnie więcej niż wynosi oficjalny kurs.


Kraj zżera korupcja. Rafael Ramirez, wiceprezes ds. gospodarki, który odpowiada za przemysł energetyczny w kraju przyznał, że rząd jest niewydolny i nie potrafił zarządzać dochodami z ropy. Powiedział, ze ponad 30 proc. wpływów dewizowych zostało wykorzystanych przez rząd bez żadnego planowania. Po prostu… rozeszły się nie wiadomo gdzie i nie wiadomo na co.


Władza sięga więc coraz głębiej do kieszeni sektora prywatnego i organizuje seminaria dla menadżerów przedsiębiorstw państwowych poświęcone „zwiększeniu wydajności socjalistycznej”.


Jednocześnie w kraju szerzy się przemoc, nad którą nikt nie panuje. Władza rządząca zgodnie z myślą lewicowych ideologów, jest tak nieudolna, że zamiast produkować produkty ropopochodne, sprowadza je… z USA, by się wywiązać z wcześniej zawartych kontraktów.Źródło: bloomberg.com, AS.


DATA: 2014-02-21 07:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

-jak sie "modli do czerwonych zbirow" to tak sie konczy. Piana z takiego piwka gorzki ma smak. Spora czesc spoleczenstwa "pomieszala wiare z socjalistycznym mysleniem i ta diabelska utopia" i juz nie wiedza jak z tego bagna wylezsc! Stawiajac portrety Chaveza obok Jezusa i N.M.P.- i na dodatek zapalajac swiece, czekaja ze ich Hugo"zbawi i im pomoze". Nie tedy droga, bo gdyby "poznali" wspolczesna historie Polski- moze by nigdy nie podazali ta "bolszewicka droga"-bledow i wypaczen! Niestety kazdy musi przejsc to na wlasnym grzbiecie jak glupi!
ponad 6 lat temu / M.M.Vancouver.
 
jaro, u nas tak nie będzie. Będzie jeszcze gorzej, bo nie mamy złóż ropy.
ponad 6 lat temu / Rozczarowany
 
przyglądajcie się Polacy temu dokładnie i z uwagą, bo tak niedługo będzie u nas; socjalizm jest międzynarodowy, interdyscyplinarny, dokładnie taki sam w każdym miejscu na Ziemi; niezależnie od odmiany w nazewnictwie, kończy się tak samo - dno totalne ze wszystkim; wybór jest, ale trzeba ruszyć się sprzed telewizora, uprzednio go wyłączywszy, najlepiej z gniazdka w ścianie ...
ponad 6 lat temu / jaro
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.