DZIŚ JEST:   24   MAJA   2019 r.

NMP Wspomożycielki Wiernych
Św. Magdaleny Zofii Barat
Św. Wincentego z Lerynu
 
 
 
 

Czekoladowe „Brzydkie kaczątko” ocenzurowane z powodu oskarżeń o... rasizm

Czekoladowe „Brzydkie kaczątko” ocenzurowane z powodu oskarżeń o... rasizm
źródło: pixabay.com

Brytyjska sieć supermarketów „Waitrose” wycofała ze sprzedaży czekoladowe kaczuszki i przeprosiła za nazwanie figurki z czarnej czekolady „brzydkim kaczątkiem”. To reakcja na oskarżenie o rasizm ze strony jednego z klientów.

 

Afera z niepoprawnymi politycznie słodyczami zaczęła się od publikacji na jednym z mediów społecznościowych zdjęć trzech kaczątek, wykonanych z różnych czekolad. Figurka z białej czekolady nazwana została „Fluffy”, z mlecznej „Crispy”, a z czarnej „Ugly” (czyli brzydki).

Ta ostatnia nazwa, powiązana z kolorem użytego surowca, rozpętała burzę w mediach społecznościowych. Nie pomogło odwołanie się do jednej z baśni Andersena, w którym małe kaczątko z ciemnym upierzeniem zamienia się w pięknego, białego łabędzia.

 

Argumenty krytyków „rasistowskich” wyrobów odnosiły się wprost do połączenia czarnego koloru czekolady i określenia „brzydki”. Taki splot uznano za praktykę rasistowską. Pod presją opinii publicznej szefostwo sieci „Waitrose” przyznało się do błędu i przeprosiło za niewłaściwe nazwanie kaczątek. Partie towarów, w których użyto „rasistowskich” określeń, wycofano ze sprzedaży i podjęto decyzję o zmianie ich etykiet. Mimo nacisku oburzonych sprzedażą czarnych „brzydkich kaczątek”, w dyskusji w mediach internetowych pojawiły się także głosy sprzeciwu wobec nadmiernej poprawności politycznej, która przekracza już granice zdrowego rozsądku.

 

Seria trójkolorowych kaczek–czekoladek trafiła na rynek z okazji zbliżających się świąt Wielkiej Nocy. Fakt zarzucania sklepów gadżetami nie nawiązującymi do tradycji tych świąt i nazywanie ich „wielkanocnymi” w Wielkiej Brytanii już nikogo nie dziwi.

 

Źródła: Metro.co.uk, Hlavne Spravy

JB


DATA: 2019-04-12 13:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dlaczego narody nie powstają widząc takie zidiocenie?? -- Bo tak są wychowywane nasze dzieci w szkołach, my przez telewizję, kino i internet. Wszędzie walą cię po głowie polit-poprawnością czyli marksizmem w czystej postaci.
1 miesiąc temu / Zoltar
 
"reakcja na oskarżenie o rasizm ze strony jednego z klientów" -- JEDNEGO z klientów. Doszli do absurdu, gdzie opinia jednego wariata wpływa na ogół społeczeństwa konsumentów.
1 miesiąc temu / Zoltar
 
@wróg u drzwi. Bo same są zidiociałe?
1 miesiąc temu / agricola
 
A musieli je jakoś nazywać? A jeżeli już, to dlaczego czarne mają być "ugly"? Przeciętny klient widząc ciastko na ladzie raczej nie przywoła baśni Andersena.
1 miesiąc temu / Margeritta
 
a czy są ciastka ,,murzynki,,?Kiedyś były:D Jakiś czas temu w Polsce zakazano tej nazwy. I tyle.
1 miesiąc temu / szpulas11
 
Skoro ludzie nie majä innych,prawdziwych problemöw,to "ktos" wykreci im wkrötce wojne...Tylko,ze ta generacja nie jest w stanie zniesc nawet braku cieplej wody i prädu...
1 miesiąc temu / X
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "67515"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.