DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 24  >   ROK KSIĘDZA PIOTRA SKARGI

Grzegorz Kucharczyk

Czego uczy ksiądz Skarga?


Trzechsetna rocznica śmierci wielkiego jezuity, która przypadła w 1912 roku, dobitnie potwierdziła aktualność myśli ks. Piotra Skargi dla Polaków żyjących w niewoli zaborów, a jednocześnie już w XX wieku centrum obchodów skargowskich stał się odbyty w dniach 25–27 września w Krakowie ogólnokrajowy Kongres Katolicki. Rocznicę zauważono i doceniono jej znaczenie również w innych częściach podzielonej Polski.

27 września 1912 roku „Dziennik Poznański” (nr 221) zamieścił na pierwszej stronie obszerny odredakcyjny artykuł poświęcony postaci królewskiego kaznodziei. Żył Skarga przed trzystu laty i żyje dzisiaj. Nie ma duszy czującej po polsku, co by nie rozumiała go jako ducha nam współczesnego, jako mistrza, który dziś nam równie potrzebny jak wówczas – pisano na łamach wielkopolskiej gazety. Jak podkreślono w „Dzienniku”, fundamentem indywidualizmu Skargi był jego żarliwy katolicyzm. Autor Kazań sejmowych jest ciągle ważny dla Polaków, bo żywy to symbol i najszlachetniejszy wyraz nierozerwalnej spójni polskości i katolicyzmu w dziejach naszych, najwspanialszy obraz ofiarnej miłości Polski.

Narodowa wielkość Skargi
Miłość do Ojczyzny, której uczył Skarga – podkreślano w poznańskim piśmie – była z jednej strony ciągle godnym przypominania wnioskiem, iż najczęściej nieszczęścia zewnętrzne są dziejową, Bożą karą za niedomagania wewnętrzne, z drugiej strony wezwaniem do niesłabnącej aktywności politycznej (gromił tych abstynentów, co sami siedzą za piecem a krzyczą, że śle się dzieje in rebus publicis). I dziś czyż grzechem najlepszych nie jest owa bierność, nazywana nieraz pięknie skromnością, nieraz nawet realizmem i trzeźwością życiową, a będąca jak wówczas tak teraz niczym innym, jak tylko jedną z postaci ludzkiego sobkostwa – te słowa „Dziennika Poznańskiego” – w roku 1912 wyraziciela poglądów wielkopolskiej endecji – należy również odczytywać w kontekście ostrych sporów politycznych...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Czy europejskie kraje powinny umożliwić powrót obywatelom, którzy walczyli w szeregach Państwa Islamskiego? Zdania na ten temat są mocno podzielone. Austriacy mówią kategoryczne NIE. Duńczycy z kolei nie mają nic przeciwko.

 
 

Konwencja Stambulska nazywana Konwencją Przemocową jest dokumentem silnie dyskutowanym przez wszystkie strony sceny politycznej. Dla jednych jest dokumentem niezbędnym do prowadzenia skutecznej walki z przemocą, dla innych czołowym narzędziem pędzącej przez Europę genderowej rewolucji. Jakie niesie ze sobą zagrożenia? Czy w ręku władzy o charakterze lewicowo-liberalnym, Konwencja posłuży do przeprowadzenia obyczajowej rewolucji? Na te i wiele innych pytań staramy się odpowiedzieć w najnowszym filmie dokumentalnym PCh24.pl - "Konwencja Stambulska. Walka z przemocą czy walka z rodziną?". Serdecznie zapraszamy!

 

Prezydent Francji, Emmanuel Macron ogłosił, że w ramach walki z narastającym antysemityzmem we Francji, wprowadzi w życie roboczą definicję antysemityzmu, zabraniającą krytyki państwa Izrael. Definicję przygotował Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście (International Holocaust Remebrance Alliance)

 

Przywódczyni Republiki Chińskiej (Tajwanu), prezydent Tsai Ing-wen w wywiadzie dla CNN apelowała do świata, aby zwrócono uwagę na postępującą militaryzację komunistycznych Chin. Podkreśliła, że nie tylko jej kraj musi być przygotowany na rosnące zagrożenie ze strony Pekinu. – Świat nie może siedzieć bezczynnie – zaapelowała.

 

Sejm, mimo sprzeciwu większości opozycji, przyjął w piątek ustawę zakładającą ustanowienie dnia 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.