DZIŚ JEST:   25   MAJA   2019 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 24  >   ROK KSIĘDZA PIOTRA SKARGI

Grzegorz Kucharczyk

Czego uczy ksiądz Skarga?


Trzechsetna rocznica śmierci wielkiego jezuity, która przypadła w 1912 roku, dobitnie potwierdziła aktualność myśli ks. Piotra Skargi dla Polaków żyjących w niewoli zaborów, a jednocześnie już w XX wieku centrum obchodów skargowskich stał się odbyty w dniach 25–27 września w Krakowie ogólnokrajowy Kongres Katolicki. Rocznicę zauważono i doceniono jej znaczenie również w innych częściach podzielonej Polski.

27 września 1912 roku „Dziennik Poznański” (nr 221) zamieścił na pierwszej stronie obszerny odredakcyjny artykuł poświęcony postaci królewskiego kaznodziei. Żył Skarga przed trzystu laty i żyje dzisiaj. Nie ma duszy czującej po polsku, co by nie rozumiała go jako ducha nam współczesnego, jako mistrza, który dziś nam równie potrzebny jak wówczas – pisano na łamach wielkopolskiej gazety. Jak podkreślono w „Dzienniku”, fundamentem indywidualizmu Skargi był jego żarliwy katolicyzm. Autor Kazań sejmowych jest ciągle ważny dla Polaków, bo żywy to symbol i najszlachetniejszy wyraz nierozerwalnej spójni polskości i katolicyzmu w dziejach naszych, najwspanialszy obraz ofiarnej miłości Polski.

Narodowa wielkość Skargi
Miłość do Ojczyzny, której uczył Skarga – podkreślano w poznańskim piśmie – była z jednej strony ciągle godnym przypominania wnioskiem, iż najczęściej nieszczęścia zewnętrzne są dziejową, Bożą karą za niedomagania wewnętrzne, z drugiej strony wezwaniem do niesłabnącej aktywności politycznej (gromił tych abstynentów, co sami siedzą za piecem a krzyczą, że śle się dzieje in rebus publicis). I dziś czyż grzechem najlepszych nie jest owa bierność, nazywana nieraz pięknie skromnością, nieraz nawet realizmem i trzeźwością życiową, a będąca jak wówczas tak teraz niczym innym, jak tylko jedną z postaci ludzkiego sobkostwa – te słowa „Dziennika Poznańskiego” – w roku 1912 wyraziciela poglądów wielkopolskiej endecji – należy również odczytywać w kontekście ostrych sporów politycznych...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Sami więc z siebie nic nie potrafimy chyba tylko zło, które właśnie jest brakiem dobra, porządku, siły. Jeżeli uznamy tę prawdę i spoglądniemy na Boga, od którego otrzymujemy w każdej chwili wszystko, co mamy, natychmiast widzimy, że On, Bóg, i więcej dać może i pragnie jako najlepszy Ojciec dać nam wszystko, co nam jest potrzebne. Gdy jednak dusza sobie przypisuje to, co jest darem Bożym, czyż Pan Bóg może ją obsypywać łaskami? Przecież wtedy utwierdzałby ją w fałszywym i aroganckim mniemaniu.

 
 

1948 - w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie wykonano wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim, uczestniku wojny polsko-bolszewickiej, żołnierzu ZWZ-AK wsławionym misją w obozie śmierci Auschwitz, członku organizacji WIN.

 

Delegacja z Izraela, która 13 maja przyleciała do Polski, chciała spotkać się z przedstawicielami Ambasady USA w Warszawie. Tematem rozmów miały być m.in. żydowskie roszczenia majątkowe. Marcin Makowski na łamach wp.pl podaje, że Amerykanie odmówili spotkania nie chcąc zaostrzania konfliktu pomiędzy Polską a Izraelem.

 

Niemiecka kanclerz Angela Merkel ma być jednym z kandydatów do objęcia fotela szefa Rady Europejskiej, informuje „Die Welt”. Zdaniem redakcji, polityk miałaby otrzymać poparcie m.in. ze strony państw Grupy Wyszehradzkiej i zastąpić na stanowisku Donalda Tuska.

 

W Lyonie doszło do poważnej eksplozji ładunku wybuchowego, który ranił co najmniej 6 osób. Zdarzenie miało miejsce w centrum miasta przy ul. Victora Hugo. Świadkowie relacjonują, że na skutek wybuchu, cała okolica została pokryta białym pyłem.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.