DZIŚ JEST:   07   LIPCA   2020 r.

Bł. Benedykta XI, papieża
 
 
 
 

Czego nie wiecie o dniu świętej Łucji

Czego nie wiecie o dniu świętej Łucji
Francesco del Cossa [Public domain or Public domain], via Wikimedia Commons

Święta Łucja żyła w Syrakuzach na Sycylii na przełomie II i III wieku. Była jedynym dzieckiem bogatej i szanowanej rodziny. Podczas choroby swojej matki udała się wraz z nią do grobu św. Agaty w Katanii. Wkrótce przyszła we śnie do Łucji św. Agata, zapowiadając rychłą, męczeńską śmierć i zalecając odpowiednie ku temu przygotowanie.

 

Matka Łucji wyzdrowiała, zaś sama Łucja zerwała zaręczyny z majętnym młodzieńcem, któremu była obiecana i złożyła dozgonne śluby czystości i ubóstwa. Razem z matką rozdała cały majątek biednym. Odrzucony kawaler, który wraz z narzeczoną stracił pokaźny posag, w akcie zemsty doniósł władzom rzymskim o chrześcijaństwie Łucji.

 

Trwało wówczas jedno z największych prześladowań wyznawcy Chrystusa, wywołane rozkazem cesarza Dioklecjana. Aresztowana Łucja namawiana na odstąpienie od wiary przez cesarskiego namiestnika Paschazjusza, kategorycznie odmówiła. Nakazem sądu miała być umieszczona w domu publicznym i zmuszona do prostytucji.

 

Oprawcy nie mogli jednak wykonać polecenia – nie było fizycznej możliwości ruszenia z miejsca stojącej nieruchomo Łucji. Obłożono ją więc drewnem, oblano oliwą i podpalono – ale ogień się jej nie imał. Przeżyła również ścięcie mieczem – przeniesiona do domu poprosiła o Komunię świętą i zmarła dopiero po udzieleniu jej ostatniego namaszczenia. Święta Łucja miała przepiękne, duże oczy, którymi zachwycili się również jej oprawcy. Widząc ich podziw, kazała je wyłupić.

 

Dlatego atrybutami świętej są: oczy na tacy, palma męczeństwa, lampa, symbole światła, jasności i słońca, miecz, sztylet, płomień u stóp.  Jest patronką Toledo, ociemniałych, krawców, szwaczek, rolników, tkaczy oraz orędowniczką w chorobach oczu.

 

W protestanckiej – nieuznającej kultu świętych - Skandynawii 13 grudnia wizerunek św. Łucji w świetlistej koronie i z podarunkami dla biednych w rękach, jest wyświetlany na niebie. W Syrakuzach tego dnia na drogocennej tacy niesie się tzw. oczy świętej, upamiętniające jej heroizm. Kult świętej Łucji trwa od IX wieku. Wspomina ją również Dante w Bokiej Komedii. Święta Łucja umarła śmiercią męczeńską, 13 grudnia 304 roku, w  wieku 23 lat.

 

Magdalena Żuraw

 

 

 

 


DATA: 2017-12-13 07:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dziękuję św. Łucjo. Za wszystkie łaski i opiekę.
ponad 3 lata temu / Leaf427
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.