DZIŚ JEST:   02   LIPCA   2020 r.

NMP Kodeńskiej (diec. siedlecka)
NMP Licheńskiej (diec. włocławska)
Św. Bernardyna Realino
Bł. Eugenii Joubert
 
 
 
 

Czechy ukarane przez Komisję Europejską

Czechy ukarane przez Komisję Europejską
fot. ec.gov.eu

Czechy to kolejny po Węgrzech "niepoprawny politycznie" kraj, który Bruksela próbuje przywołać do porządku za pomocą finansowego nacisku. Komisja Europejska zawiesiła Pradze wypłatę dotacji z funduszy europejskich, grożąc odebraniem środków, jeśli Czesi nie zmienią mechanizmów audytu i kontroli.


KE zagroziła cofnięciem przyznanych Czechom dotacji, jeśli do czerwca tamtejszy rząd nie poprawi mechanizmów kontroli nad wykorzystaniem środków. Wypłaty na aktualnie realizowane programy zostały przez Brukselę wstrzymane, a ciężar ich finansowania musiał przejąć czeski budżet.

 

Komisarze zapewnili, że Unia zwróci środki, jeśli Praga spełni stawiane wymogi. Zastrzeżenia KE są szerokie i dotyczą sposobu przeprowadzania audytu, niezależności czeskich organów kontrolnych, braku przepisów o służbie publicznej oraz właściwych kryteriów doboru kadr. Czesi zapewniają, że postępowali dokładnie tak, jak wskazywały na to uzgodnienia z Komisją Europejską. - Szereg spraw Komisja wcześniej akceptowała, a teraz zmienia reguły w trakcie gry - stwierdził czeski minister finansów Miroslav Kalousek. Zwrócił również uwagę, że Czechy nie są wyjątkiem, ponieważ problemy z unijnymi dotacjami ma 17 z 27 państw członkowskich.

 

Czechy są kolejną w Europie Środkowo-Wschodniej ofiarą nadzwyczajnych restrykcji ze strony Brukseli. Wcześniej w podobny sposób potraktowane zostały Węgry, którym na wniosek Brukseli cofnięte zostały przez Ecofin środki na politykę spójności (blisko pół miliarda euro) tytułem kary za niewystarczające obniżenie deficytu finansów publicznych. Komisja nie wystąpiła jednak o ukaranie np. Hiszpanii, która także nie redukuje deficytu zgodnie z planem.

 

Czechy jako jedyny kraj regionu nie podpisały paktu fiskalnego lansowanego głównie przez Niemcy. Prezydent Vaclav Klaus, jeszcze przed podjęciem decyzji przez czeski rząd zapowiedział otwarcie, że paktu fiskalnego nigdy nie podpisze.  Wcześniej Węgrzy zmienili konstytucje swojego kraju w taki sposób, by podkreślić swoją tożsamość i suwerenność, co również wywołało falę oburzenia wśród lewicowych polityków rządzących Unią Europejską.

 

W ubiegłym tygodniu ogłoszono wyniki sondażu z którego wynika, iż zaufanie do Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego jest w Czechach najniższe od 1994 roku. W 2010 roku zaufanie do UE wyrażało 53 proc. ludzi, ale na początku 2012 roku spadło ono do rekordowego poziomu 37 proc.

 

 

Źródło: „Rzeczpospolita”
kra


DATA: 2012-03-26 10:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Unia Europejska się na razie wstrzymuje co do Polski, ale się dobierze - ponieważ wszystko sprzedajemy - naszą gospodarkę i nie tylko . Uważam że Kraje które wstąpiły będą bardzo żałować i zostaną ogołocone ze swojego majątku narodowego . Polska dużo pieniędzy bierze z Unii a nie ma efektu, gdzie idą te pieniądze jest bardzo zadłużona .
ponad 8 lat temu / Widmo 22
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.