DZIŚ JEST:   23   CZERWCA   2018 r.

Św. Józefa Cafasso
Św. Tomasza Garnet
 
 
 
 

Czechy: wyrok w sprawie Somalijki, której zakazano noszenia hidżabu

Czechy: wyrok w sprawie Somalijki, której zakazano noszenia hidżabu
źródło: twitter.com / Marek Anioł
#ISLAM    #DYSKRYMINACJA    #KOBIETA    #CZECHY    #SĄD    #HIDŻAB    #MUZUŁMANKA    #SOMALIJKA

Sąd w Pradze wydał prawomocny wyrok w sprawie Somalijki domagającej się odszkodowania i przeprosin za uniemożliwienie jej noszenia hidżabu w szkole pielęgniarek, przez co - zdaniem kobiety - musiała zrezygnować z nauki w tej instytucji.

 

Ajan Dżamaal Ahmednuur w roku 2011 otrzymała azyl w Czechach. To właśnie 6 lat temu rozpoczął się jej bój w sprawie noszenia hidżabu – muzułmańskiego nakrycia głowy dla kobiet, zakrywającego włosy i szyję.

 

W styczniu 2017 roku czeski sąd pierwszej instancji odrzucił pozew, jaki Ahmednuur skierowała przeciwko szkole pielęgniarek, gdzie w roku szkolnym 2013/2014 zakazano jej noszenia hidżabu. Uzyskała ona poparcie m.in. Anny Szabatovej, czeskiej rzecznik praw obywatelskich, zdaniem której Somalijka padła ofiarą dyskryminacji ze względu na wyznanie. Sam proces wywołał ogromne zainteresowanie opinii publicznej i towarzyszyły mu liczne protesty i demonstracje.

 

Sąd drugiej instancji, do którego trafiła apelacja Somalujki podtrzymał decyzję z początku roku uznając, że „w świeckich Czechach prawo do nieposiadania wyznania trzeba chronić na równi z prawem do wyznawania tej czy innej religii”.

 

- Jesteśmy zdania, że powódka nie ma prawa do noszenia stroju, który jest wyrazem przekonań religijnych, na terenie szkoły, która musi pozostać środowiskiem neutralnym – powiedział Jan Klaszterka, przewodniczący składu sędziowskiego.

 

Rozprawie apelacyjnej towarzyszyły demonstracje zorganizowane przez stowarzyszenie Blok Przeciwko Islamowi skupiające przeciwników multikulturalizmu. Uczestniczyli w nich również członkowie Partii Republikańskiej, która mówi o islamizacji Europy. Naprzeciwko nich stanęli demonstrujący swoje poparcie dla Ahmednuur.

 

 

Źródło: polskieradio.pl

TK

DATA: 2017-09-20 14:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dzisiaj protestuje bo chce nosić hidżab, jutro będzie chciała zakrywać się cała bo wyszła za mąż, a w pracy nie będzie chciała dezynfekować sobie rąk preparatami z alkoholem. Tak zachowują się inne pielęgniarki muzułmanki np w UK.
9 miesięcy temu / veritas
 
To niestety (jak we Francji) - interpretacja która uderza również w chrześcijan - tak samo zabronią krzyża u pielęgniarki, w szpitalu, koloratki czy ubrania zakonnicy w przestrzeni publicznej.
9 miesięcy temu / reuty
 
Tacy "goście" powinni być pozbawiani prawa pobytu w każdym europejskim kraju i deportowani tam, skąd przybyli, no i po co Czesi dawali jej azyl? To chrześcijanie są prześladowani w Afryce przez muzułmanów, a nie -odwrotnie.
9 miesięcy temu / Misia
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.