DZIŚ JEST:   13   GRUDNIA   2018 r.

Św. Otylia z Hohenburga
Św. Łucji, męczennicy
 
 
 
 

Czas zmienić komunistyczną ustawę o polskiej fladze

Czas zmienić komunistyczną ustawę o polskiej fladze
fot. Adam Chelstowski / FORUM
#POLSKA    #SYMBOLE    #FLAGA    #ŚWIĘTO FLAGI    #2 MAJA

O polskiej fladze, jej deprecjacji i popularności wśród Polaków mówi w rozmowie z PCh24.pl Andrzej Bebłowski, założyciel i pierwszy prezes Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego.


Czy Polacy szanują Polską flagę?


Niestety znaczenie naszej flagi jest dzisiaj trochę deprecjonowane. Nasze barwy narodowe to biel i czerwień. Taka też powinna być flaga. Tymczasem mamy zwyczaj umieszczać na niej nasze godło, a najczęściej nawet cały herb państwowy, a więc osobny symbol o własnej nazwie  – Orzeł Biały (pisanej z dużej litery).  Warto pamiętać, że w tej ostatniej  wersji, gdy herb państwowy Orzeł Biały znajduje się na środku białego pasa, jest to znak zarezerwowany dla polskiej bandery morskiej i polskich przedstawicieli dyplomatycznych za granicą.

 

Natomiast polska flaga, w barwach biało-czerwonych, sama w sobie jest już odwzorowaniem herbu – stąd biel i czerwień. Biel jest od barwy godła, czyli orła, a czerwień od koloru tarczy herbowej. Przypomnijmy definicję: godło na tarczy jest herbem. Dlatego nie ma potrzeby, aby umieszczać herb, czy samo godło, na fladze narodowej. Takie postępowanie ma znamiona nadużycia, a w niektórych realiach stadionowych,  nawet  deprecjacji. Bowiem przypadki obniżania rangi flagi państwowej możemy zauważyć na przykład podczas imprez sportowych czy różnego rodzaju protestów i demonstracji. W tym drugim przypadku w ogóle nie powinno się angażować flagi państwowej. Jeśli związki zawodowe, czy branżowe wysuwają postulaty o charakterze ekonomicznym, to mogą, dla identyfikacji, wykorzystywać  własne emblematy i symbole.

 

Są przepisy, które dokładnie określają to w jaki sposób powinniśmy wywiesić flagę państwową.


Tak. Na budynkach flaga państwowa powinna być zatknięta na drążku, natomiast przed budynkami powinna zostać umocowana na maszcie. Jeśli flaga nie jest w nocy oświetlona to po zmroku powinno się ją zdjąć. Dotyczy to głównie flag podnoszonych na masztach. Te na budynkach mogą zostać na noc. W nocy flaga może być narażona na złe warunki pogodowe, a nocą jej właściciel nie ma możliwości by reagować na próby kradzieży czy znieważenia. Nocą, głownie ze względu na podkreślenie rangi  symbolu, niezbędne jest jej oświetlenie, choć także bezpieczeństwo flagi ma swoje znaczenie.Warto pamiętać, że wywieszana przez nas flaga musi być czysta.

 

Istnieją też odpowiednie regulacje dotyczące wieszania polskiej flagi państwowej z flagami innych państw. Polska flaga powinna być zawieszona na pierwszym miejscu, po prawej stronie patrząc od osoby wychodzącej z budynku na którym została ona zatknięta. Na terytorium Rzeczpospolitej Polski biało-czerwona flaga jest zawsze symbolem pierwszorzędnym w stosunku do innych flag. Wyjątek od tej reguły stanowią jedynie konferencje międzynarodowe, gdzie umieszcza się flagi w kolejności alfabetycznej nazw państw, w zależności od języka konferencji, choć i tu, dla podkreślenia gospodarza miejsca, flaga polska zaczyna i kończy szereg.

 

Czy Polacy chętnie wywieszają flagi w okresie świąt państwowych?


Tak, zjawisko to staje się zdecydowanie bardziej powszechne niż kiedyś. Wpływa na to nie tylko inna sytuacja polityczna od tej, która miała miejsce w okresie PRL, ale również, zdecydowanie lepsza niż kiedyś dostępność flagi.


W czasach Polski Ludowej nie mogliśmy kupić flagi w sklepie. Dla instytucji były one reglamentowane przez przydziały. Dziś  możemy ją kupić właściwie wszędzie: w supermarketach, mniejszych sklepach, a także przez internet.


Podczas świąt państwowych wywieszanie flag przez osoby, które nie mają takiego obowiązku prawnego, jest więc zjawiskiem powszechnym.

 

Czy na deprecjację polskiej flagi może wpłynąć to, że została ona usunięta z dokumentu prawa jazdy, czy z tablic rejestracyjnych? Teraz widnieje tam jedynie flaga Unii Europejskiej.


Faktycznie istnieje taka tendencja do zacierania tożsamości narodowych. Ja na tablicy rejestracyjnej swojego samochodu mam jeszcze flagę polską, ale na wielu pojawia się już symbol gwiazdek na niebieskim tle.

Osobiście nie mam nic przeciwko fladze Unii Europejskiej. Estetycznie nawet mi się podoba. Jako Polacy powinniśmy jednak pamiętać o swojej ojczyźnie, swojej historii, a także o symbolach narodowych. I zwłaszcza podczas świąt państwowych powinniśmy wywieszać naszą, biało-czerwoną flagę.

 

W Internecie można obejrzeć film, który pokazuje w jaki sposób pewien człowiek podczas uroczystości oficjalnych potraktował Polską flagę po zdjęciu z pomnika. Zmiął ją w rękach niczym worek i rzucił na ziemię. Dla porównania można obejrzeć ceremoniał składania flagi przez Amerykanów. Żołnierze US Army robią to z wielkim pietyzmem i estymą. Przyznam, że to porównanie jest wręcz uderzające. O czym to świadczy Pana zdaniem?


W Stanach Zjednoczonych jest niezwykle rozbudowany ceremoniał składania flagi państwowej. Podczas uroczystości państwowych żołnierze robią to faktycznie z wielkim namaszczeniem. U nas w praktyce urzędów cywilnych taki ceremoniał nie istnieje. W związku z tym nawet podczas uroczystości oficjalnych może dojść do takiej sytuacji jaką pan opisał. Prędzej czy później wojsko wprowadzi ceremoniał, który zostanie dostrzeżony przez ogół obywateli.

 

Czy w związku z tym nasze władze nie powinny wprowadzić przepisów, które uściśliłyby w jaki sposób traktować polską flagę?


Oczywiście, że takie przepisy powinny zostać wprowadzone. Wie Pan z którego roku jest ustawa w której zapisane są regulacje dotyczące polskiej flagi?

 

Z 1980.


Właśnie. Czyli pochodzi jeszcze z PRL. Po upadku komunizmu wprowadzono do niej co prawda kilka poprawek, ale duch ustawy pozostał ten sam. Powstał więc kilka lat temu zespół przy kancelarii Prezydenta  Rzeczpospolitej, w którym uczestniczyło również Towarzystwo Weksylologiczne, a którego mam przyjemność być  założycielem i prezesem pierwszej kadencji. Wielu członków Zespołu należało również do Polskiego Towarzystwa Heraldycznego. Zespół ten miał opracować nową ustawę, która zastąpiłaby tą PRL-owską.

 

Kiedy ten zespół powstał?


Zaskoczę pana. Swoje prace rozpoczęliśmy – o dziwo – jeszcze w czasie kadencji prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Mieliśmy je kontynuować w okresie prezydentury Lecha Kaczyńskiego, która – jak wiadomo – zakończyła się tragicznie. Natomiast prezydent Komorowski, jak dotąd, nie podjął jeszcze tej inicjatywy ustawodawczej: stworzenia nowej ustawy o polskich symbolach narodowych.

 

Jak wyglądały prace tego zespołu?


Był to zespół, który powstał pod przewodnictwem nieżyjącego już profesora Stefana Krzysztofa Kuczyńskiego, prezesa Polskiego Towarzystwa Heraldycznego i pracował do końca kadencji prezydenta Kwaśniewskiego. Spotykał się on przez dwa lata, w odstępach dwutygodniowych. W końcu kadencji prezydenta Kwaśniewskiego szefowa Kancelarii Prezydenta, pani minister Jolanta Szymanek-Deresz uznała, że należy zakończyć prace i rozwiązać Zespół. Członkowie Zespołu otrzymali podziękowanie na piśmie i pamiątkowy album. Szkoda, że prace zespołu zostały przerwane. 

 

 

Rozmawiał Krzysztof Gędłek 


DATA: 2012-05-02 21:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Również nie zgadzam się z wieloma tezami zawartymi w artykule. Nie odczuwam, by umieszczanie godła na fladze było jej znieważeniem a tym bardziej nie rozumiem dążenia, by jej używania zakazać podczas protestów i demonstracji. W taki sposób podkreśla się bowiem uczucia patriotyczne i wzmacnia morale Polaków. A temu m.in. ma właśnie służyć polska flaga. Amerykanie używają swojej przy każdej okazji, chełpiąc się wręcz swoimi barwami a my swoją mielibyśmy widzieć tylko w muzeum? Niedoczekanie.
ponad 6 lat temu / jannama
 
W wielu kwestiach poruszonych w artykule się po prostu nie zgadzam. Zacznę od końca. Komisja zaczęła pracować za Kwaśniewskiego, i miała kontynuować pracę za Kaczyńskiego. To dlaczego nie kontynuowała? Czyżby prezydent Kaczyński miał ważniejsze sprawy na głowie, niż dobra narodowe? Pisanie, że za Komorowskiego nic się nie dzieje w takim wypadku jest śmieszne, skoro i za Kaczyńskiego nic się nie działo. Dwa a może JEDEN: Polska flaga państwowa za granicą dlatego ma herb, bo biało-czerwona chorągiewka od wielu wielu lat jest używana jako jeden z sygnałów na morzach i oceanach! Nasza flaga jest więc jedną z wielu chorągiewek jeśli nie ma na niej godła. Dlatego też zamiast bredzić o fladze, znawcy przedmiotu powinni doprowadzić do tego, żeby polska flaga państwowa, również ta wywieszana przez Polaków na domach miała godło! Inaczej Polacy wywieszają jedną z wielu marynistycznych chorągiewek. Ja na swoim domu wieszam flagę z herbem. I do tego Was zachęcam!
ponad 6 lat temu / Andrzej M.
 
Flaga to żywy symbol. Ma żyć razem z nami, naszymi narodowymi troskami i radościami a nie kisnąć w gablocie. Jej znieważenie winno być odpowiednio karane. Swoją drogą na imprezach sportowych nie bardzo, ale na zabłoconej tablicy rej. tak? Bebłowski trochę się zapętlił w tym wszystkim.
ponad 6 lat temu / Pietek
 
Jasne. Jak nie bedziemy brali flag na imprezy, tylko zamkniemy je w gablotach, to sie Szkopy i Ruskie uciesza. Jasne.
ponad 6 lat temu / gawron
 
Ta sprawa potraktowania polskiej flagi jest na znanym portalu na którym można obejrzeć owy film. Tak się składa, że ja pochodzę z tych stron. Człowiek ten co znieważył tą flagę ośmieszył miasto w którym się urodziłem i w którym zdałem maturę...
ponad 6 lat temu / Wieslaw.eN
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.