DZIŚ JEST:   25   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Kleofasa
Bł. Ładysława z Gielniowa
 
 
 
 

Czas zachęt minął. W Kalifornii panele słoneczne będą obowiązkowe

Czas zachęt minął. W Kalifornii panele słoneczne będą obowiązkowe
fot. pixabay.com

Najpierw zachęca, później daje dotacje, a na końcu zmusza. Kalifornijska Komisja Energetyczna zaakceptowała nowe zmiany w kodeksie budowlanym, które wprowadzają obowiązek wyposażenia wszystkich nowych budynków, w tym domów jednorodzinnych w panele słoneczne umieszczane na dachu.

 

Wymóg montowania paneli słonecznych wchodzi w życie od 2020 r. Kalifornia jest pierwszym stanem wprowadzającym zarządzenie ograniczające używanie paliw kopalnych i ochronę klimatu przed tzw. „globalnym ociepleniem.” Komisarz David Hochschild nazwał głosowanie "odważnym i wizjonerskim krokiem".

 

Komisja zatwierdziła również nowe wymagania, mające na celu poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach. Jak się okazuje, żadne grupy branżowe nie sprzeciwiły się wymogowi dotyczącemu montowania paneli słonecznych, które – jak zaznaczyła komisja – „zwiększą początkowo koszty budowy domów, ale oczekuje się, że w dłuższej perspektywie pozwolą zaoszczędzić  na zużyciu energii.”

 

Wraz z decyzją komisji, zasady budowlane zmieniają się po 2020 r. Kontrahenci w realizacji projektów będą musieli uwzględniać szeroko pojęte wymagania ekologiczne wymuszające stosowanie „czystej technologii.”

 

Zdaniem komisji, nowe wymagania zwiększą koszty budowy domu jednorodzinnego średnio o ponad 10 500 dolarów. Jednak w ciągu 30 lat użytkowania paneli (które później należy poddać recyklingowi), właściciele domów mieliby zaoszczędzić łącznie około 16 tys. dolarów na rachunkach.

 

Producent paneli słonecznych Brian Potter z firmy "A.M. Sun Solar" przyznał, że tak naprawdę chodzi o zrównoważenie dużego obciążenia sieci energetycznych. Jak wiadomo, w związku z postępującą automatyzacją oraz upowszechnianiem technologii typu „blokchain”, koncerny takie jak Microsoft, Apple i inne giganty internetowe potrzebują znacznie więcej energii w celu m.in. przechowywania dużo większej ilości danych.  W związku z rosnącymi zamówieniami, cena energii będzie stale rosła. 

 

- Jeśli twój średni rachunek wynosi ok. 200 USD, to kupując system energetyczny paneli słonecznych wynoszący od około 16 000 do 20 000 USD, będziesz płacił za prąd około 150 USD – tłumaczył Potter. Jednocześnie dodał, że na razie można liczyć na 30 proc. ulgę podatkową w związku z zakupem systemu paneli.

 

Mark Marshall – kontrahent „JM Construction” wykonujący prace budowlane w  hrabstwach San Luis Obispo i Santa Barbara, podkreślił, że w związku z nowymi przepisami, musi zawczasu szukać wykonawców instalujących panele słoneczne.

 

Pośrednicy handlu nieruchomościami wskazują, że w sytuacji gdy w Kalifornii jest problem z dostępnością mieszkań, nowe wymogi jedynie podrożą nieruchomości i negatywnie odbiją się na kieszeniach nabywców.

 

Stowarzyszenie Budownictwa Kalifornijskiego naciskało, by wprowadzić możliwość współdzielenia systemów magazynowania energii słonecznej w ramach częściowego lub całkowitego zrekompensowania zapotrzebowania na danym terenie. Starano się także o to, by z obowiązku instalowania paneli były zwolnione nieruchomości zacienione przez drzewa lub inne budynki czy konstrukcje.

 

Podobne rozwiązania są już omawiane w stanach New Jersey, Massachusetts i Waszyngtonie.

Kalifornijskie władze w nadgorliwy sposób wprowadzają program zrównoważonego rozwoju Agenda 30. Prawo stanowe wymaga, aby do 2030 r. połowa energii w Kalifornii pochodziła ze źródeł nieemitujących dwutlenku węgla. Nowe wytyczne wymagają więc nie tylko instalowania paneli słonecznych na każdym domu jednorodzinnym, ale także na każdym nowo wznoszonym budynku użyteczności publicznej. Dodatkowo wprowadzono nowe wymogi dotyczące ich izolacji.

 

Na decyzji biurokratów skorzystają m.in. producenci paneli słonecznych. Miesięczne koszty hipoteki w związku ze wzrostem kosztów budowy domów mają wzrosnąć średnio o 40 USD.

W zeszłym roku pożary w Kalifornii zniszczyły ponad 1,3 miliona akrów ziemi. Lewicowy gubernator Jerry Brown, odpowiedzialnością za skalę zniszczeń obarczył niekorzystne zmiany klimatyczne rzekomo powodowane przez człowieka. Jednak - jak wykazywali liczni analitycy - winę za to ponoszą władze stanowe i federalne wskutek niewłaściwego zarządzania.

 

W obliczu zagrożenia pożarami, The Society of Fire Prevention Engineers (SFPE) na swojej stronie internetowej podało, że „jednym z wielu zagrożeń stwarzanych przez panele słoneczne jest ich łatwopalność. Niektóre panele słoneczne zawierają podłoże z wysoce łatwopalnego tworzywa sztucznego."

 

Kalifornijskie kompanie ubezpieczeniowe wymagają od właścicieli domów z panelami słonecznymi wyższych składek z powodu większego ryzyka pożaru.

Ironią losu jest to, że w stanie, który jest niezwykle podatny na pożary, niewybieralni biurokraci postanowili dodać więcej potencjalnych źródeł zapłonu do każdego nowego domu.

 

Kalifornia od przyszłego roku podniesie także stawki za energię w okresie jej największego poboru.

 

 

Źródło: nytimees.com. / ksby.com./ sfpe.org./ newsenergysage.com.

AS


DATA: 2018-05-10 15:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wszystko pieknie ale nie za taka cene. Problem polega na tym ze wyliczenia sa kompletnie oderwane od rzeczywistosci. Uzytkownik nie ma co marzyc nawet na 50% tego co obiecuje sprzedawca. Jesli ktos nie wierzy to niech sie popyta tych ktorzy juz maja takie instalacje. Zagadnienie na poziomie matematyki szkoly podstawowej na 10 minut. To wystarczy aby udowodnic ze to bzdura i wyciaganie pieniedzy od naiwnych...
ponad 2 lata temu / marek
 
Oszustwo wyliczeń oszczędności z tytułu montażu paneli polega na tym, że s pewnością sprawność tych urządzeń z wiekiem będzie spadać przez co nie będzie się wytwarzać takiej ilości energii jak były nowe. Wystarczy jedno gradobicie i instalacja za wiele tysięcy będzie tylko bezużytecznym śmieciem. Czy ktoś się zastanawiał jak z takich paneli usuwać osady kurzu, pyłków kwiatowych itp.? O ile wzrośnie koszt remontu dachu przez to że na czas remontu trzeba będzie zdemontować panele? Czy usłyszymy kiedyś tak jak o latających dywanach o latających panelach słonecznych - duża powierzchnia, strefa huraganów, wadliwy montaż ...
ponad 2 lata temu / Robert
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.