DZIŚ JEST:   23   STYCZNIA   2021 r.

Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
 
 
 
 

Czas wyboru. Nie zgadzamy się na kolejny „kompromis aborcyjny”!

Czas wyboru. Nie zgadzamy się na kolejny „kompromis aborcyjny”!
fot. Dariusz Gorajski / FORUM

Na pogańskim ołtarzu nieświętego kompromisu składamy każdego roku liczone w setkach i tysiącach ofiary. Co dadzą nam najbardziej wzniosłe akty, najbarwniejsze religijne ceremonie z udziałem pierwszej, drugiej, trzeciej i czwartej władzy, jeśli w ślad za nimi nie pójdzie godziwe i sprawiedliwe prawo?

 

- Jeżeli wprowadza się zakaz no to musi być sankcja, bo to w ogóle… to jest podstawowa zasada prawna. I tutaj się w ogóle nie ma czemu dziwić, po prostu. Jeżeli nie ma sankcji karnych za łamanie przepisów, które się wprowadza, to te przepisy są martwe. Właściwie nie ma o czym dyskutować – przekonywał niedawno czołowy publicysta „Gościa Niedzielnego” Bogumił Łoziński w niedzielnej audycji Radia Plus („Kościół – Wydarzenia – Komentarze”, 4 września 2016). Chodziło o obywatelski projekt ustawy dotyczącej wolnych niedziel.

 

Z kolei inny Bogumił Łoziński, również z GN, na łamach portalu swojego tygodnika pisał niedawno: Autorzy projektu [także obywatelskiego, tym razem jednak dotyczącego zabijania nienarodzonych – RM] w imię doktryny prawnej, jak tłumaczą – równego traktowania wszystkich odpowiedzialnych za śmierć dziecka nienarodzonego – wprowadzili przepis, który może doprowadzić do odrzucenia całego projektu. Nie jest tajemnicą, że w mającym większość klubie PiS część posłów opowiada się za obecnymi przepisami, co najwyżej jest skłonna zagłosować za skreśleniem tzw. wyjątku eugenicznego, czyli prawa do zabijania dzieci z powodu podejrzenia choroby. Przepis o karalności będzie dla nich doskonałym pretekstem do odrzucenia całej regulacji. Dlatego apeluję do autorów projektu obywatelskiego, aby w imię dogmatyzmu prawnego nie zniszczyli wielkiej szansy na całkowity zakaz aborcji w Polsce. Niech uświadomią sobie, jak wielką odpowiedzialność biorą na siebie.

 

Kiedy więc nieodzowna sankcja karna za złamanie obowiązujących przepisów jest „podstawową zasadą prawną” a kiedy przejawem „prawnego dogmatyzmu”? Poczekajmy może aż obaj panowie Łozińscy uzgodnią to na redakcyjnym kolegium.

 

Zostawmy jednak w tym miejscu ironię. Nie pora na personalne wycieczki ani międzyredakcyjne wojny. Cytowany powyżej publicysta uzewnętrznił tylko postawę wielu środowisk w polskim Kościele. Z przyczyn, których można się tylko domyślać, nabrały one dystansu wobec projektu będącego pierwszą od wielu lat szansą na to, do czego zawsze jednoznacznie starali się dążyć katolicy. Starali się nie dlatego, że sprawa dzieci poczętych jest kwestią wiary (bo nie jest), lecz z racji szczególnego wezwania chrześcijańskich sumień wołających o prawo do życia dla najsłabszych.

 

Dzisiejszy podział to wymarzony prezent dla wszystkich przeciwników obrony życia nienarodzonych, od lewa do „prawa”.

 

Na razie zbyt wcześnie – dzięki Bogu – by roztrząsać, kto tak naprawdę bierze na siebie odpowiedzialność za ewentualne fiasko kwestii pełnej ochrony życia w Polsce. Za chwilę bowiem parlament zacznie dopiero prace nad obywatelskim projektem autorstwa Ordo Iuris. To czas na działanie, na telefony do posłów i senatorów, na odwiedziny w biurach poselskich, na artykuły w mediach dobrej woli, z jasnym przesłaniem: domagamy się przyjęcia obywatelskiego projektu „Stop aborcji” bez poprawek!

 

Nasze dzisiejsze „pięć minut” może być ostatnią taką szansą na długie lata. Może zdecydować o losie najsłabszych, którzy nie mogą bronić się sami, a także – w długiej perspektywie – kto wie, czy nie nawet o losie naszego narodu? Dzisiaj bowiem na pogańskim ołtarzu nieświętego kompromisu składamy każdego roku liczone w setkach i tysiącach ofiary. Co dadzą nam najbardziej wzniosłe religijne akty, najbarwniejsze ceremonie z udziałem pierwszej, drugiej, trzeciej i czwartej władzy, jeśli w ślad za nimi nie pójdzie godziwe i sprawiedliwe prawo?

 

Miarą cywilizacji jest jej stosunek do najsłabszych. „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40) – powiedział nasz Zbawiciel. Jak na razie tylko On zna cenę, jaką zapłacimy – w wymiarach: narodowym, wspólnoty polskiego Kościoła oraz osobistym – za drugi „kompromis aborcyjny”, o ile do niego dojdzie.

 

Roman Motoła


DATA: 2016-10-24 13:32
AUTOR: ROMAN MOTOŁA
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Do zwolenników bezwyjątkowego niekarania kobiet - a co w sytuacji gdy jakaś feministka zajdzie w ciążę tylko po to by w ramach swej chorej ideologii zamordować nienarodzone dziecko, utrwalić ten mord kamerą i rozpowszechniać nagranie? Też jej nie karać?
ponad 4 lata temu / r
 
Niestety to, że ten projekt Stop aborcji nie został przyjęty w całości bez poprawek jest dla mnie wielkim rozczarowaniem wobec partii PIS, która mając większość w sejmie mogła ten projekt po prostu przyjąć jednogłośnie bez kierowania go do komisji, gdzie może leżeć i leżeć i nie ujrzeć nawet światła dziennego, widzę, że dla PIS prawna, całkowita ochrona życia nienarodzonych to nadal wielki problem szkoda, bardzo szkoda i smutny to dla mnie dzień, gdyż sądziłam, że PIS mieniąca się za partię katolicką postąpi inaczej no cóż, pis popełnia wielki błąd, bardzo wielki błąd.Tacy to katolicy najpierw idą do komunii św. uczestniczą w każdej uroczystości religijnej, a potem w sejmie nie potrafią po prostu po ludzku poprzeć ustawy chroniącej życie ludzkie i do tego nie potrafią jak było widać oglądać te debatę w tv czytać projektu obywatelskiego ze zrozumieniem!To jest oburzające.Zabójstwo jest i będzie zabójstwem i niczym innym nie będzie, a aborcja tym jest.
ponad 4 lata temu / Młoda
 
@lala Wenezuela czeka
ponad 4 lata temu / robespier
 
Abrocja życia ludzkiego to problem ideologiczny wojujący z rzeczywistością a nie prawny. Dopóki istnieje jakakolwiek odmiana walki klas i sprawiedliwości społecznej jako ideologicznego oręża, której jednym z głównych wątków jest feminizm to aborcja będzie się odbywała czy rządzą na przemian Szydło, Kopacz, Ogórek czy Myszka Miki. Żadne prawo ludzkie nie zmieni człowieka, żydzi tego próbawali aż wyrzekili się swego mesjasza, po nich naziści i bolszewicy a teraz syntenza ich dwóch liberalny socjalizm. Moralność Boża budzi w sercach szlachetność i miłość, bo tak jak człowiek szanuje siebie samego tak i miłuje bliźniego swego. W jakości ducha i współmierności sumienia i serca leży naprawa naszego społeczeństwa. Pozdrawiam, Z Bogiem!
ponad 4 lata temu / Kryzsiek
 
@Andrzej Zinka - no, właśnie w wyniku aborcji zabija dziecko kobieta. Owszem, lekarz często jest tym kto dokonuje samego aktu mordu, ale tak przecież często jest z płatnymi mordercami, a nikt nie ma wątpliwości że zleceniodawca jest winny. A tak poza tym, to oczywiście ma Pan rację że trzeba też działać pozytywnie - ale jedno drugiego nie wyklucza. Proszę pamiętać że możliwość kary będzie też ratować kobiety przed paskudnymi sytuacjami. Bo przecież jeśli kobieta byłaby niekaralna, to wtedy jak łatwo jest złemu, nieodpowiedzialnemu mężczyźnie się wyłgać z odpowiedzialności - "ciebie nie ukarzą, ty to załatw, bo jak nie, to oberwiesz." Jeżeli jest jasność że wszyscy zaangażowani mogą podlegać karze, jest większa szansa że w takim przypadku kobieta pójdzie od razu na policję - jeśli nie dla ratowania dziecka, to przynajmniej dla ratowania samej siebie. Zawsze to kolejna szansa. Pozdrawiam. JM.
ponad 4 lata temu / Jakub Majewski
 
@lala Jeśli "lala" tak tęskni za komuną, to proponuję Koreę Północną. Tam "lala" zazna (jeszcze raz) rozkoszy komuny.
ponad 4 lata temu / wwm
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.