DZIŚ JEST:   23   CZERWCA   2018 r.

Św. Józefa Cafasso
Św. Tomasza Garnet
 
 
 
 

Czas osądzić islamistów z ISIS! Czy powstanie trybunał ONZ?

Czas osądzić islamistów z ISIS! Czy powstanie trybunał ONZ?
Fot. Handout / Planet Pix via ZUMA Wire / Forum

Samozwańcze Państwo Islamskie operujące między innymi na znacznych obszarach Syrii i Iraku dopuszczało i wciąż dopuszcza się zbrodni. Ofiarami przemocy są między innymi żyjący na Bliskim Wschodzie chrześcijanie. Postępujący upadek ISIS zbliżają świat do chwili, w której trzeba będzie podjąć decyzje o losach islamskich bojowników. Instytut Ordo Iuris proponuje powołanie specjalnego trybunału ONZ do osądzenia zbrodniarzy i apeluje w tej sprawie do prezydenta Dudy.

 

Wielkimi krokami zbliża się chwila, gdy Polska stanie się członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. To doskonała okazja, by upomnieć się o sprawiedliwość: przypomnieć światu o cierpieniach chrześcijan i potwornych zbrodniach islamistów. Po wnikliwym przeanalizowaniu prawa międzynarodowego eksperci Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris uznali, że formuła powołanego przez Organizację Narodów Zjednoczonych trybunału będzie najlepszą z możliwych.

 

Ordo Iuris latem roku 2017 opublikował raport dotyczący prześladowań chrześcijan na świecie pt. „Persecution of Christians: Time to React to Genocide”. – Kilkaset egzemplarzy raportu trafił do wszystkich najważniejszych biur w ONZ, Radzie Europy i Unii Europejskiej, jak również do stałych przedstawiciel członków Rad Bezpieczeństwa, do polityków, zwłaszcza w USA i osób bezpośrednio zaangażowanych w pomoc Chrześcijanom. Mamy sygnały potwierdzające odbiór raportu – mówi w rozmowie z PCh24.pl profesor Aleksander Stępkowski, prezes Instytutu Ordo Iuris.

 

Z dokumentu wynika wstrząsająca prawda o sytuacji wyznawców Chrystusa na świecie. Nasi bracia w roku 2015 cierpieli w 128 państwach, czyli w ponad połowie z istniejących. Każdego roku życie za wiarę oddaje 100 tys. osób. O wiele więcej cierpi prześladowanie, jest więziona, pada ofiarą gwałtów i grabieży bądź musi uciekać ze swoich domów. Większość sprawców antychrześcijańskiej przemocy nie zostaje osądzonych. Tak jednak nie musi być tym razem. Wystarczy, by polska władza poważnie podeszła do tematu powołania przy ONZ trybunału do osądzenia islamistów z tzw. Kalifatu.

 

Prezydent Andrzej Duda bardzo aktywnie włączył się od początku w zabieganie przez Polskę o członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa. Wiedząc to, jak również zdając sobie sprawę z roli, jaką odgrywa kwestia poszanowania prawa międzynarodowego w stanowisku Polski prezentowanym przez Prezydenta na forum ONZ, uznałem, że będzie On żywotnie zainteresowany tą inicjatywą. Zgłaszałem ją z resztą jeszcze pracując w MSZ na forum narad odbywanych w związku z promocją naszej kandydatury do Rady Bezpieczeństwa i w trakcie prac programowych w Radzie Polskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych. Uważam, że jest to ambitny projekt znakomicie odpowiadający zarówno aspiracjom Polski, jak również oddający dobrze specyfikę naszego zaangażowania na forum międzynarodowym – zauważa prof. Stępkowski.

 

Patrząc globalnie, widzimy wyraźnie narastającą spiralę nienawiści i agresji względem chrześcijan. Najtrudniejsza sytuacja jest od wielu lat w Korei Północnej. Wciąć narastają prześladowania w Pakistanie, Afganistanie, Sudanie. Za sobą mamy już chyba apogeum przemocy w Syrii i Iraku jednak prześladowania tamtejsze wciąż są prowadzone na ogromną skalę – dodaje.

 

Zdaniem profesora Stępkowskiego „prawo międzynarodowe przewiduje możliwość utworzenia specjalnego trybunału karnego w drodze rezolucji Rady Bezpieczeństwa, stwierdzającej ludobójczy charakter przestępstw popełnianych na danym terenie. Podobne trybunały utworzono dla osądzenia zbrodni popełnionych m.in. w byłej Jugosławii i Rwandzie”.

 

Ponadto, jak czytamy w materiałach Instytutu Ordo Iuris, „analiza dostępnych instrumentów prawnych wskazuje na bardzo ograniczone kompetencje Unii Europejskiej w obszarze wymiaru sprawiedliwości. Najbardziej efektywne środki pozostają w dyspozycji Rady Bezpieczeństwa ONZ”.

 

Tym bardziej Polska, od 1 stycznia roku 2018 członek tego gremium, powinna głośno i stanowczo poruszać temat cierpień wyznawców Chrystusa oraz ukarania – na ile to możliwe – sprawców przemocy. Jak dotąd wiele organizacji międzynarodowych oraz zachodnich gremiów nie traktowało zagadnienia prześladowania chrześcijan z należytą uwagą.

 

Zbrodnie przeciw chrześcijanom łatwo ulegają „przeoczeniu”. Jednak kolejne państwa stwierdzają oficjalnie w rezolucjach parlamentarnych ludobójczy charakter zbrodni ISIS. Stało się tak m.in. w Wielkiej Brytanii (która jest stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa) dobiegają końca procedury przyjęcia rezolucji Kongresu Stanów Zjednoczonych, zaś Prezydent Donald Trump wyraźnie zapowiedział walkę z ISIS w swoim przemówieniu inauguracyjnym. Ponadto wypowiedział się w tej sprawie Parlament Europejski, Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. W grudniu stosowną uchwałę podjął polski Sejm, zaś niedawno podobnie postąpił parlament Austrii – wylicza prof. Stępkowski. Jak więc widać, swoista zmowa milczenia dotycząca fatalnej sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie ustępuje prawdzie o ich cierpieniu. Nie ma więc podstaw, by polska dyplomacja nie podjęła się ambitnego zadania zainicjowania powstawania trybunału sądzącego islamistów.

 

Przykładne ukaranie zbrodniarzy będzie nie tylko gestem sprawiedliwości oddanej cierpiącym i zamordowanym wyznawcom Chrystusa, ale pozwoli żywić nadzieję, że sprawcy krzywd w innych rejonach świata, w tym osoby nieuchwytne dla międzynarodowych trybunałów, z obawy przed karą odstąpią od prowadzonych działań. „Polska może tu odegrać kluczową rolę” – czytamy w serwisie MaszWplyw.pl, gdzie Instytut Ordo Iuris zbiera podpisy pod apelem do prezydenta RP o zaangażowanie się w inicjatywę oraz uczynienie z ustanowienia Międzynarodowego Trybunału Karnego ad hoc jednego z głównych celów polskiego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Jak dotąd list do Andrzeja Dudy podpisało ponad 7 tys. osób.


 

 

Michał Wałach
  


DATA: 2017-09-23 08:32
AUTOR: MICHAŁ WAŁACH
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Z Jugosławia to szybko zrobiono porządek
4 miesiące temu / Z Jugosławia to szybko zrobili porządek
 
Osądzanie niewyobrażalnych zbrodni bez możliwości uzycia kary śmierci w dodatku przez zlewicowane środowiska prawnicze i polityczne byłoby tylko farsą i kpiną z cierpień setek tysięcy ludzi. Jedyną szansą na sprawiedliwość jest pozwolić na dopełnienie się sprawiedliwości boskiej tu na ziemi. Trzeba pozwolić by ci osobnicy powyrzynali się nawzajem w swojej nienawiści do wszystkiego albo wygineli pod uderzeniami tzw. Bicza Bożego i nie ma tu znaczenia czy tym biczem będą rosyjskie bomby, amerykańskie drony, irańskie rakiety czy izraelscy skrytobójcy. "Niech dopełni się miara ich nieprawości".
9 miesięcy temu / ger
 
Kolejny pomysł pod publiczkę. Od lat wiadomo, że ISIS nie wzięło się znikąd. Skąd mają fabrycznie nową broń, nowe Toyoty z fabrycznie montowanymi karabinami i ogromne ilości pieniędzy? ISIS to przedsięwzięcie na międzynarodową skalę, celem było zniszczenie Syrii, sojusznika Iranu i Rosji. Narzędzie wykonało swoją robotę, a teraz trzeba się go pozbyć zanim zacznie sypać swoich mocodawców. Poza tym pies zaczyna gryźć rękę, która go karmi (czyli Zachód).
9 miesięcy temu / ???
 
Przecież im dają socjal i mieszkania...to jak sąd?
9 miesięcy temu / Tomasz
 
Pomysł wspaniały ...Obawiam się, że bezkarny od lat w działaniu wyrządzającym krzywdy przyjaciołom Chrystusa władca tego świata, niestety ujdzie sprawiedliwości i to w imię amiłosierdzia,które jak wiemy tuli,wspiera i towarzyszy wynaturzeńcom moralnym ...Zbrodniarze ISIS nimi są...Obym się mylił, ale znając życie lewacy i moderniści otumanieni ideologią marksizmu w KK będą bronić tych ludzi, którzy na rękach mają krew naszych braci i sióstr w wierze, bo jest to w interesie diabła...
9 miesięcy temu / Megi
 
Z pewnością nie dojdzie do osądzenia ISIS, bo będą sypać, kto ich finansuje. A niektóre nazwiska są tajemnicą poliszynela.
9 miesięcy temu / uwazny
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.