DZIŚ JEST:   14   SIERPNIA   2020 r.

Św. Maksymiliana Marii Kolbego
Św. Elżbiety Renzi
 
 
 
 

Czarny czwartek we Francji. Strajki w ponad 30 miastach

Czarny czwartek we Francji. Strajki w ponad 30 miastach
Protesty w Paryżu 1 maja 2019, fot. REUTERS/Philippe Wojazer

Czwartek był we Francji ogólnokrajowym dniem protesu przeciw reformie systemu epmerytalnego i całej społeczno-ekonomicznej polityce prezydenta Macrona, który w opinii protestujących prowadzi do zubożenia społeczeństwa i coraz głębszego rozwarstwienia.

 

Manifestacje odbyły się w 30 miastach. Wzięło w nich udział  ponad 285 tys. osób. W Bordeaux na ulice wyszło około 50 tys. ludzi , 19 tys. było w Nantes, 15 tys. w Clermont-Ferrand i 10,5 tys. w Tours. Ponad 10 tys. protestowało w Rennes, ponad 9 tys. w Saint-Nazaire, 9 tys.w Caen, 8 tys. w Angers i 7 250 w Hawrze.

 

Bardzo ściśle była kontrolowana i obserwowana manifestacja w Paryżu. Użyto do tego 6 tys. policjantów, ale mimo to około godziny 16-tej doszło  do rozruchów. W okolicy Placu Republiki przewrócono i podpalono przyczepę budowlaną, wybijano szyby.  Siły bezpieczeństwa użyły gazu, aresztowano 71 osób.


Krótkie starcia między młodymi manifestantami  „żółtych kamizelek ” a policją miały charakter marginalny. Uwidoczniły się jedynie podczas demonstracji w Lyonie.

„Jest to bardzo silna mobilizacja w sektorze publicznym i prywatnym” - powiedział Philippe Martinez, sekretarz generalny CGT, stojący za transparentem z napisem; „Emerytura punktowa (system proponowany przez rząd - red), wszyscy przegrani, emerytura w wieku 60 lat, wszyscy wygrają, Macron wycofuj twój plan”.


W transporcie anulowano 90 proc. szybkich TGV i 8 proc. pociągów na liniach lokalnych. Zamkniętych było 10 linii paryskiego metra. Kampanie lotnicze ograniczyły swoje loty o 20 proc.. Nie funkcjonowało  siedem z ośmiu francuskich rafinerii.

Strajkowało 51 proc. nauczycieli w szkołach podstawowych i 42 proc.  w szkołach średnich. Do pracy nie przyszło 20 proc. urzędników państwowych.

Na wezwanie kilku związków protestowali policjanci przystępując do strajku włoskiego. Centrale związkowe CFTC i CFE-CGC wezwały do dalszych  protestów.

Tylko socjalistyczna CFDT nadal popiera ideę rządowej „uniwersalnej” reformy. Ale jej sekretarz generalny, Laurent Berger, żałował w czwartek, że „logika, która przeważa, to stawianie się ponad wszystkimi, zanim zacznie się dyskutować”.

„Nie sądzimy, aby jutro nastąpiła znacząca poprawa w transporcie publicznym” - powiedziała w czwartek minister transportu Elizabeth Borne, zapewniając , że nie spodziewa się „długiego konfliktu ”.

Nowy, uniwersalny sytem emerytalny ma zastąpić obecne bardzo zrożnicowane 42 systemy naliczania emerytur i uczynić go „bardziej czytelnym i sprawiedliwym”. Problem w tym, że Francuzi nie wierzą rządowi, twierdząc, że ich emerytury będą niższe niż przy obecnym systemie i niepewne.

W opinii protestującego 42-letniego Pierre Malige, profesora uniwersytetu z Nantes, „otwieramy drogę do kapitalizacji, ponieważ szykują się cięcia emerytur”.

„W  obliczu protestu prezydent Emmanuel Macron jest spokojny i zdeterminowany, aby przeprowadzić tę reformę wsłuchując się w głosy ludzi ” - oświadczyli przedstawiciele Pałacu Elizejskiego, dodając, że „prezydent zabierze głos w tym tygodniu  w sprawie ogólnego kształtu reformy”.

Zdaniem rzeczniczki prasowej rządu Sibet Ndiaye „jest jeszcze sporo czasu na negocjacje”.

 

Franciszek L. Ćwik


DATA: 2019-12-06 07:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak mam czytać artykuł o zamieszkach we Francji, kiedy w Polsce łamana jest konstytucja :
8 miesięcy temu / Przemek
 
Ci Francuzi mogli by się trochę kulturalniej zachowywać. Irytujące są te obrazki z Paryża.
8 miesięcy temu / Silvianna
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected]pch24.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.