DZIŚ JEST:   26   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy
Św. Kosmy i Damiana
 
 
 
 

Czarnogórskie wojsko w pełni zintegrowane z NATO. Militarny potencjał sojuszu jednak nie wzrośnie

Czarnogórskie wojsko w pełni zintegrowane z NATO. Militarny potencjał sojuszu jednak nie wzrośnie
Zdjęcie ilustracyjne. FOT.:Petty Officer 3rd Class Christopher Gaines, U.S. Navy [Public domain]
#NATO    #BAŁKANY    #CZARNOGÓRA    #WOJSKO    #ARMIA    #USA    #ROSJA    #PRISZTINA    #MILO ĐUKANOVIĆ

Najmłodszy członek sojuszu zakończył proces integracji z NATO. Prezydent Czarnogóry Milo Đukanović zapowiedział, że jego kraj będzie teraz wspierał Macedonię Północną w jej drodze do Sojuszu Północnoatlantyckiego.


Podczas wtorkowej (23 lipca) wizyty w Czarnogórze dowódcy NATO ds. transformacji Andrea Lanata nastąpiło podpisanie deklaracji o zamknięciu procesu integracji sił zbrojnych Czarnogóry z NATO. Ze strony czarnogórskiej deklarację podpisał szef Sztabu Generalnego Armii Czarnogóry Dragutin Dakić.


Lanata podkreślał osiągnięcie przez czarnogórskie wojsko poziomu pełnego profesjonalizmu i szybkie dostosowanie się do standardów natowskich. Prezydent Czarnogóry Milo Đukanović zadeklarował, że jego kraj nadal będzie prowadził politykę „otwartych drzwi” wobec innych państw bałkańskich, choć z nazwy wymienił tylko Macedonię Północną, którą od Czarnogóry dzieli Kosowo, nieuznawane przez część członków NATO za państwo.

 

Najmłodszy członek NATO jest jednocześnie najsłabszym ogniwem sojuszu. W rankingu Global Firepower, oceniającym potencjał militarny 137 państw świata, Czarnogóra zajmuje dopiero 119 miejsce. Personel wojskowy podległy gen. Dragutinowi Dakićowi szacowany jest na ok. 2 tys. osób, 9 śmigłowców i 26 opancerzonych wozów bojowych. Czarnogórskiego nieba strzegą samoloty innych państw – członków NATO, a kraj ten nie ma również na wyposażeniu armii ani jednego czołgu.

Czarnogóra, kończąc proces integracji z NATO osłabiła przede wszystkim rosyjskie polityczne wpływy na Bałkanach, gdzie jako sojusznika Moskwy wymienia się już tylko Serbię. W struktury Sojuszu Północnoatlantyckiego (poza Grecją, która przystąpiła do NATO w 1952 roku) wchodziły kolejno: Bułgaria, Rumunia i Słowenia (2004 rok) oraz Albania (2009 rok). Dopiero w 2017 roku 29. członkiem NATO została Czarnogóra, w której opór przeciwko „zdradzie Serbii” budowała cerkiew prawosławna związana z Serbią.

 

Od czasu rozpadu Związku Państw Serbii i Czarnogóry w 2006 roku nasiliły się tendencje do odłączenia się Cerkwi czarnogórskiej od serbskiej Cerkwi prawosławnej, które mocno poparł niedawno prezydent Milo Đukanović. Obecnie poza strukturami NATO na Bałkanach pozostają już tylko Serbia, Bośnia i Hercegowina, Macedonia Północna oraz Kosowo.

 


Źródła: Al Jazeera Balkans / Global Firepower / Total Montenegro News
Jan Bereza

 

 


DATA: 2019-07-27 07:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Gwoli ścisłości trzeba powiedzieć, że tożsamość etniczna i wyznaniowa Czarnogórców i Serbów jest 100%. Czarnogóra to ta część historycznej Serbii, która nigdy nie została podporządkowana zwierzchności otomańskiej. TYLKO i AŻ tyle...
ponad 1 rok temu / Karol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.