DZIŚ JEST:   28   MARCA   2020 r.

Św. Guntrama, króla
Św. Sykstusa III, papieża
 
 
 
 

Czarnogóra przystępuje do NATO. Rosja traci wpływy na Bałkanach Zachodnich

Czarnogóra przystępuje do NATO. Rosja traci wpływy na Bałkanach Zachodnich
Czarnogóra. Widok na starą Budvę Źródło: Wikimedia Commons
#NATO    #UE    #WPŁYWY    #CZARNOGÓRA    #ROSJA    #STREFA WPŁYWÓW    #ADRIATYK    #SOJUSZ

Już 5 czerwca 2017 roku Czarnogóra ma stać się pełnoprawnym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Działania te mocno krytykuje Rosja, której Czarnogóra była dotąd sojusznikiem. NATO komentuje: „czas stref wpływów się skończył”.

 

Poszerzenie NATO jest niecodziennym wydarzeniem. Ostatni raz Sojusz nowgo członka przyjął osiem lat temu. 5 czerwca dołączy do niego Czarnogóra. Kraj ten, by stać się pełnoprawnym członkiem NATO, musi jeszcze przejść krajową ratyfikację Holandii. Tak „to strategiczne miejsce dające dostęp do Morza Adriatyckiego” wpadnie w amerykańskie ręce. Ceremonia przystąpienia odbędzie się 7 czerwca w Brukseli.

 

Rozszerzenie struktur Sojuszu nie podoba się Rosji, która ten rejon traktowała jako „własną strefę wpływów”. „Zastrzegamy sobie prawo do podjęcia kroków zmierzających do obrony naszych interesów i bezpieczeństwa narodowego” – podkreśliła Federacja Rosyjska w swoim komunikacie. Poszły za tym już konkretne decyzje polityczne. To zakaz importu wina z Czarnogóry ( z powodów sanitarnych). Dotąd co piąta butelka trunku z tego kraju trafiała na rosyjski rynek.

 

Jak przypomina onet.pl, Rosja jest przekonana, że Bałkany Zachodnie, to obszar, w którym „nie ma miejsca na integrację europejską i euroatlantycką oraz związane z nimi systemy wartości”. I sięgnie po każde rozwiązanie – czy to polityczne, czy też gospodarcze lub medialne – by odwrócić państwa regionalne od Zachodu. „Jednym z najbardziej uderzających przykładów jest próba zamachu stanu i planowane ataki terrorystyczne podczas wyborów parlamentarnych w październiku ubiegłego roku. Czarnogórska prokuratura mówiła, że "rosyjscy nacjonaliści" wspólnie z Serbami usiłowali doprowadzić do obalenia rządu Milo Djukanovicia” – podaje onet.pl. Było więc oczywistym, że przyjęcie Czarnogóry do Sojuszu nie może obejść się bez echa.

 

NATO ma na sprawę jasny pogląd: „Czas stref wpływów się skończył”. Sojusz zaznaczył, że respektuje wszystkie prawa narodów i zachęca do tego samego Rosję. Czarnogóra jest militarnym karłem. Jej wojsko liczy 2 tys. żołnierzy. Niemniej ma atrfakcyjne położenie geopolityczne. Teraz to Sojusz będzie miał pełna kontrolę nad Morzem Adriatyckim. Jednak na NATO oczekiwania Czarnogóry się nie kończą. Kraj ten chce stać się pełnym członkiem Unii Europejskiej.

 

Źródło: onet.pl

MA

DATA: 2017-05-25 12:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

adam sukcesy Rosji w Syrii .Rosja dogaduje się z USA .Rosja ma potencjał obronny posiada broń jądrową .
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
dobrze,że rym ruskom nie udało się zamordować premiera czarnogóry.później byly jakies pzreprosiny sekretarza rady obrony f.ros.,tłumaczenia,że oni działali samodzielnie.ale raczej mało kto w to uwierzy.to była typowa działaność ich służb.
ponad 2 lata temu / adam
 
Zakaz importu wina z powodów sanitarnych? Zakłamanie w Rosji jest takie samo jak USA.
ponad 2 lata temu / prawda
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.