DZIŚ JEST:   06   KWIETNIA   2020 r.

Św. Piotra z Werony
Św. Wilhelma z Eskill
 
 
 
 

Czarnogóra: porażka prorosyjskiego kandydata w wyborach. Zwyciężył postkomunista

Czarnogóra: porażka prorosyjskiego kandydata w wyborach. Zwyciężył postkomunista
Milo Djukanović. By UKOM (foto: Daniel Novakovič/STA) (vlada.si) [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

Wielokrotny premier Czarnogóry Milo Djukanović (inna pisownia: Đukanović) zwyciężył w niedzielnych wyborach prezydenckich. Prozachodni były komunista pokonał opowiadającego się za zbliżeniem kraju z Rosją biznesmena Mladena Bojanicia.

 

Djukanović wygrał wybory z wynikiem 53,8 proc. głosów – wynika z częściowych wyników głosowania. Jego największy rywal, Bojanić, przekonał do siebie 34,1 proc. uprawnionych do udziału w wyborach, co pokazuje społeczne podziały na zwolenników kursu prozachodniego i prorosyjskiego.

 

Były kilkukrotny premier Czarnogóry, to zwolennik zbliżenia kraju ze strukturami euroatlantyckimi. Wywodzi się z postkomunistycznej Demokratyczna Partia Socjalistów Czarnogóry, w tym kraju spadkobiercy Związku Komunistów Jugosławii. Początkowo formacja Djukanovicia reprezentowała opcję proserbską, jednak w latach 90. dokonała zwrotu na tory niepodległościowe.

 

To właśnie wybrany w niedzielę Milo Djukanović związany był z procesem wychodzenia Czarnogóry ze związku z Serbią, do czego doszło w roku 2006. Ów polityk, sześciokrotny premier swojego kraju oraz prezydent w latach 1998-2002 (w czasie państwowego związku z Serbią), skierował ojczyznę na nowe geopolityczne tory, odwracając się od zwyczajowego kursu prorosyjskiego, co – jak widać po wynikach wyborów – cieszy się poparciem większości społeczeństwa. Liczba zwolenników współpracy z Kremlem wciąż jest jednak zauważalna.

 

Start Djukanovicia w wyborach związany był z faktem, że jego długoletni polityczny sojusznik, prezydent Filip Vujanović (także z Demokratycznej Partii Socjalistów Czarnogóry), zgodnie z konstytucją nie mógł już ubiegać się o stanowisko. Djukanović twierdził przed wyborami, że jego porażka umożliwiłaby zawrócenie Czarnogóry z prozachodniego kursu, który doprowadził do wstąpienia kraju do NATO oraz oznacza negocjacje z UE.

 

Czarnogórski prezydent nie ma znacznych uprawnień, jednak sukces przedstawiciela Demokratycznej Partii Socjalistów Czarnogóry wzmocni mandat rządzącej partii i umocni prozachodni kurs.

 

 

Źródło: niezalezna.pl

MWł

 

  


DATA: 2018-04-16 08:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Akurat w Czarnogórze komunista to raczej były zwolennik Tity a Tito z Rosją koty darł.
ponad 1 rok temu / ala wilk
 
Hehe wygrał komunista przegrał zwolennik Rosji. Czyli słowa J.Stalina "aby niezależnie od wyniku wybory były wygrane", które często powtarza pan Michalkiewicz - sprawdzają się w praktyce.
ponad 1 rok temu / lalala
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.