DZIŚ JEST:   20   LISTOPADA   2019 r.

Św. Rafała Kalinowskiego
Św. Feliksa Walezjusza
 
 
 
 

Czarna figura Matki Bożej na miejskim festiwalu. Kuria: to obraża uczucia religijne katolików

Czarna figura Matki Bożej na miejskim festiwalu. Kuria: to obraża uczucia religijne katolików
Podwórko na warszawskiej Pradze. Fot. Chris Niedenthal/Forum

Podczas warszawskiego festiwalu „Otwarta Ząbkowska” zaprezentowano „instalację”, w której znalazła się czarna figura Matki Bożej. Otoczono ją m.in. czymś co przypomina grzyby halucynogenne. „Przedstawienie Matki Bożej w tej formie narusza uczucia religijne katolików” – informuje Kuria diecezji warszawsko-praskiej.

 

Warszawski festiwal „Otwarta Ząbkowska” to doroczna impreza, która zamienia ulicę Ząbkowską w miejsce spotkań i wydarzeń kulturalnych. Festiwal odbywa się na warszawskiej Pradze, która jest pełna przedwojennych kamienic, a także figur Matki Bożej, które przetrwały niespokojne czasy wojny czy Powstania Warszawskiego i po dziś dzień znajdują się w różnych miejscach dzielnicy. W nawiązaniu do tego, jedna z „artystek” postanowiła zaprezentować na festiwalu swoją figurę Matki Bożej, która obraża uczucia religijne katolików.

 

Figura Matki Bożej została pomalowana na czarno, a jej otoczenie wypełniają sztuczne grzyby halucynogenne. Całość zamknięto w lampionie, który umieszczono przy ławce. Nie wiadomo co przyświecało autorce instalacji, ale trudno doszukiwać się w tym pomyśle dobrych intencji. Głos w sprawie zabrała Kuria diecezji warszawsko-praskiej.

 

„Przedstawienie Matki Bożej w tej formie narusza uczucia religijne katolików” – informuje rzecznik prasowy kurii. Dodaje jednocześnie, że o sprawie został powiadomiony biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński, ale na ten moment jest za mało informacji, aby jednoznacznie określić, czy doszło do profanacji.

 

Sprawą zainteresował się również radny dzielnicy Praga Północ Ernest Kobyliński, który skierował interpelację z prośbą o zbadanie i wyjaśnienie zdarzenia, a także niedopuszczenie do podobnej sytuacji w przyszłości.

 

„Jest to mieszanie sfery religijnej i tradycji, jaką są praskie kapliczki, do będącego czymś zupełnie odrębnym festiwalu „otwarta Ząbkowska”. Po zgłoszeniu się do mnie mieszkańców, złożyłem interpelację w tej sprawie, mam nadzieję, że więcej nie dojdzie do takich sytuacji a organizatorzy pomyślą o mniej kontrowersyjnej formie wyrażania sztuki” – mówi radny Ernest Kobyliński.

 

Sprawa wywołała protesty mieszkańców Warszawy, a przede wszystkim mieszkańców samej Pragi, którzy podkreślają, że figury Matki Bożej znajdujące się na terenie pomagały w modlitwie i podnosiły warszawiaków na duchu w trudnych chwilach wojny. „Kapliczki na Pradze mają swoje historyczne miejsce w podwórkach na ulicach to nie są gadżety! Często ich budowa była spowodowana przez tragiczne wydarzenie takie jak wojna czy powstanie. Dlaczego organizatorzy robię sobie cyrk z naszej dzielnicy i jej tradycji? Na takie rzeczy nie ma zgody!” – pisze Jacek, jeden z mieszkańców dzielnicy.

 

 

Źródło: radiowarszawa.com.pl, warszawawpigulce.pl, portalwarszawski.com.pl

WMa

 


DATA: 2019-07-19 09:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dlaczego jeszcze nikt nie usunął tego obrzydliwego "dzieła" Werbalny protest na niewiele się zda! Warto zapamiętać nazwisko "artystki" i omijać ja z daleka
3 miesiące temu / Mobi
 
Niech ta "artystka" spróbuje zrobić instalację z Mahometem... jak taka gierojka !
3 miesiące temu / Abram
 
Profanacja!!!!!
4 miesiące temu / ola
 
To ci "festiwal" - łobuzerska impreza!
4 miesiące temu / Zbigniew
 
Dziękujemy Panu radnemu Kobylińskiemu za zajęcie się tą sprawą, Gazeta Wyborcza i jej sympatycy, już na niego plują jadem! Trzymamy za Pana kciuki, oby działania odniosły skutek! Mieszkańcy Pragi.
4 miesiące temu / Rafał z Pragi
 
Wiadomo co przyświecało autorce instalacji: chciała pokazać religię jako opium dla ludu! Co za podła marksistka!
4 miesiące temu / Anaja
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.