DZIŚ JEST:   28   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tomasza z Akwinu,
Doktora Kościoła
Bł. Juliana Maunoir
 
 
 
 

Cywilizacja śmierci w natarciu. Polak ze szpitala w Plymouth po raz czwarty odłączony od aparatury

Cywilizacja śmierci w natarciu. Polak ze szpitala w Plymouth po raz czwarty odłączony od aparatury
ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE. FOT.HENRYK PRZONDZIONO/Archiwum:Gość Niedzielny/FORUM

Polak o inicjałach R.S. został w czwartkowe popołudnie po raz czwarty odłączony od aparatury podtrzymującej życie. To konsekwencja decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który drugi raz odrzucił apelację krewnych mężczyzny. Dlatego właśnie w XXI wieku, w zamożnym kraju Europy Zachodniej i w majestacie „prawa”, człowiek ma zostać w szpitalu zagłodzony na śmierć.

 

W czwartek władze szpitala w brytyjskim Plymouth zdecydowały się kolejny raz odłączyć od aparatury medycznej Polaka o inicjałach R.S. Wcześniej, w środę wieczorem, apelację krewnych mężczyzny odrzucił po raz drugi ETPC.


Zdaniem siostry R.S. wyczerpały się wszelkie prawne możliwości walki o życie jej brata. Nadal istnieje natomiast nadzieja na interwencję polskiego rządu, jednak szansa, by gabinet Mateusza Morawieckiego zdecydował się na działanie, jest nikła.

 

Apelujemy do rządu o interwencję w Strasburgu z art. 33 Europejskiej konwencji o prawach człowieka. Wtedy sprawę rozpatrywałby pełny skład sędziowski, a nie tylko jeden sędzia, jak w naszym przypadku. Niestety otrzymałam już informację, że rząd nie widzi takich możliwości i rzeczywiście jest to decyzja trudna dyplomatycznie, ale nie pozostaje nam nic innego, jak tylko nadal o to prosić – powiedziała portalowi tvp.info siostra pacjenta.

 

Jeśli nie dojdzie do przełomu w sprawie to najprawdopodobniej pacjent R.S. umrze w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin.

 

Ciężko natomiast spodziewać się, by szpital w Plymouth zmienił decyzję, bowiem – jak zauważyła siostra R.S. – placówka odmawia jakichkolwiek konsultacji zewnętrznych. Odrzuca np. propozycję neurologa z Polski, który chce zbadać pacjenta. Szpital ignoruje także zabiegi polskiej ambasady. Powołuje się natomiast na decyzję brytyjskiego sądu i twierdząc, że jego stan nie daje szans na poprawę, nie widzi podstaw do dalszych badań Polaka i uznaje za konieczne uśmiercenie go, co ma rzekomo leżeć w jego interesie.

 

Tymczasem siostra pacjenta informuje, że dysponuje opinią neurologów, którzy na podstawie nagrania video dostrzegają szansę na minimalną świadomość R.S. Ponadto w trakcie wizyty rodziny w szpitalu miał reagować na głos, ruszać głową i płakać. W sytuacji minimalnej świadomości konieczne są dalsze badania i rehabilitacja. Anglicy jednak ignorują te stanowisko, a opinię neurologa Patricka Pullicino odrzucają, gdyż jako katolicki ksiądz walczący w obronie życia ma być… nieobiektywny. Nie miał ponadto wglądu w dokumentację medyczną.

 

Zdaniem siostry pacjenta angielscy lekarze chcieli odłączyć R.S. już po 3 dniach śpiączki, zaś niechęć do weryfikacji ich „diagnoz” wynika z obaw o załamanie się całego systemu, w ramach którego mogli – jej zdaniem – uśmiercić niejednego człowieka.

 

Szpital w Plymouth wystąpił do sądu o zgodę na odłączenie mieszkającego w Anglii Polaka, a na takie „rozwiązanie” zgodziła się żona i dzieci mężczyzny. Sprzeciw wyraziły mieszkające w Polsce matka i siostra R.S. oraz jego druga siostra żyjąca w Wielkiej Brytanii i siostrzenica.

 

Zdaniem żony R.S. nie chciałby być on podtrzymywany przy życiu w obecnym stanie. Kobieta nie zgadza się także na jego przetransportowanie do Polski, gdzie mógłby żyć. Z kolei rodzina sprzeciwiająca się uśmierceniu mężczyzny zauważa, że jako praktykujący katolik popierał prawo do życia od momentu poczęcia do naturalnej śmierci, co pozwala sądzić, że nie pragnąłby dla samego siebie odłączenia od aparatury medycznej.

 

Wcześniej brytyjski szpital odłączał Polaka trzykrotnie: na 2, 5 a potem 3 dni. Następnie pacjent na nowo otrzymywał pokarm i wodę w związku ze składanymi apelacjami od decyzji.

 

 

Źródło: tvp.info / gosc.pl

MWł

 

 

Zachęcamy do modlitwy w intencji człowieka, który w wyniku nieludzkich decyzji może zostać pozbawiony szansy na dalsze życie.

 

 

Czytaj także:
DATA: 2021-01-14 18:30
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jestem zdania że Polak za granicami kraju jest tak jak każdy człowiekiem. Wiem też że lekarz powinien walczyć przy chorym do końca, robić wszystko co można, wiem że życie się ratuje, nie odbiera
9 dni temu / Iskierka
 
Wyobraźcie sobie Państwo, co by się działo, gdyby on odzyskał w Polsce świadomość dlatego oni nie zgodzą się na transport tego człowieka do Polski, po prostu uśmiercą go, podobnie jak postąpili z Alfie Evansem, poza tym podobno jego organy już są rozpisane do przeszczepów.
10 dni temu / tak tylko
 
Dlaczego żona jest tak i dzieci za uśmierceniem sprawdzić czy on czasem nie jest u espieczony na grube pieniądze i co było przyczyną że przestało mu nic serce .Ludzie przecież to już w głowie się nie mieści .
12 dni temu / Wkurzony
 
@syk nie wykluczaj nikogo z Polskości prawdziwy Polak gdzie kolwiek jest zawsze jest Polakiem.Tym twoim stwierdzeniem poniżasz obywateli Polski mieszkających za granicą to jest nie właściwe zachowanie. WSTYD.
12 dni temu / racjonalista
 
Ci co opuszczają Polskę, nie pracują dla niej, przestają być Polakami.
12 dni temu / Syk
 
Człowieka tam mordują, a polski rząd, pomimo licznych apeli nie reaguje. Brak słów... Trzeba się modlić za tego człowieka i za ten szalony świat.
12 dni temu / przeciętna
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.