DZIŚ JEST:   30   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Franciszka Borgiasza
Św. Hieronima, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 75  >   CYWILIZACJA

Cyfrowy Nowy Wspaniały Świat

Cyfrowy Nowy Wspaniały Świat
fot. LightField Studios/shutterstock.com

Niecierpliwie oczekuję społecznego przebudzenia – nadejścia czasu, kiedy dziecko ze smartfonem będzie wzbudzać tę samą reakcję, co jeszcze niedawno dziecko z papierosem czy „jabolem”.

 

Po dwóch chaotycznych miesiącach nauki zdalnej w polskiej szkole sytuacja osiągnęła pewien stopień równowagi. Z czasem przybyło nauczycieli prowadzących wideolekcje (w kwietniu żadnych tego typu zajęć nie miało aż 46 procent uczniów, w maju – 19 procent). Lepszy kontakt z nauczycielem oraz lepiej przygotowane do nowych warunków zadania i kontrola ich wykonania przyczyniły się do wzrostu samodzielności uczniów. Za to w rodzicach narastało w tym okresie przekonanie, że nauki jest za dużo, a dzieciom brakuje bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami i nauczycielami (LIBRUS Rodzina). Podobnie sytuację oceniają nauczyciele szkół średnich. Starsi uczniowie rozsmakowali się w zdalnej nauce – oszczędzali czas na dojazdach, wysypiali się, mieli swobodę w planowaniu czasu i przedmiotu nauki. Jednak izolacja odbiła się na ich kondycji psychicznej – brakowało im kontaktu z ludźmi, wsparcia emocjonalnego, rozmowy.

 

Nagle spełniło się marzenie większości nastolatków. Można „odpalić” smartfona i żyć pełną piersią: esemesować, przerzucać się fotkami, filmikami i umawiać się przed kamerką – i to wszystko bez schodzenia z kanapy! Jednak wielu doświadczyło też na własnej skórze, jak ułomny jest ten cyfrowy wspaniały świat. Jak bardzo nieludzki i wyniszczający psychicznie, jeśli nie towarzyszy mu nic innego.

Ów bolesny, namacalny brak żywego kontaktu jest najcenniejszym doświadczeniem, które wszyscy wynosimy z okresu społecznej izolacji. Mam nadzieję, że wiosna roku 2020 potrząśnie przynajmniej niektórymi dorosłymi, a ci ze zgrozą dostrzegą, że droga do szkoły i czas w niej spędzony z dala od mediów elektronicznych, kiedy dzieciaki muszą wchodzić w relacje z innymi żywymi istotami, są jak kroplówka z glukozą dla anorektyka. Same w sobie nie gwarantują zdrowia, ale chociaż podtrzymują życie.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 

 

Ponad tysiąc rolników bierze udział w zorganizowanym w Warszawie proteście przeciwko polityce PiS w zakresie ochrony zwierząt. Chodzi o rozwiązania z „piątki dla zwierząt” zakładającej likwidację hodowli zwierząt futerkowych w Polsce.

 

 
 

W nocy zamaskowani aktywiści zdewastowali budynek Ministerstwa Edukacji Narodowej. Na gmachu pojawił się napis: „Twoje dziecko LGBT+” oraz trzy imiona. Komentując sprawę szef resortu zauważył, że „tęczowi” wandale obrali sobie za cel budynek, w którym gestapo dręczyło polskich bohaterów. – Idioci, barbarzyńcy – powiedział o chuliganach Dariusz Piontkowski.

 

Jak Kościół zmienia się w czasie pandemii koronawirusa? Czy ks. prof. Wierzbicki poniesie odpowiedzialność za sprzyjanie środowiskom LGBT? I co oznacza dymisja kard. Angelo Becciu? – w programie „Ja, katolik. EXTRA” sytuację w Kościele komentują najlepsi katoliccy publicyści: Paweł Lisicki, Grzegorz Górny i Krystian Kratiuk.

 

„Dwóch mężczyzn po siedemdziesiątce, najlepsze, co ma Ameryka do zaoferowania, starło się ze sobą” – tak swoją krótką informację o pierwszej debacie prezydenckiej w USA podsumował portal bignewsnetwork.com. Media w zasadzie są zgodne, że przyszłość debat prezydenckich stoi pod znakiem zapytania po ostatnim, chaotycznym pojedynku. Jednak, mimo wyzwisk i ciągłego przerywania sobie wypowiedzi, wyborcy mogli się dowiedzieć, czym jest lansowany przez Joe Bidena plan dla Ameryki.

 

Nie ma czegoś takiego jak „zewnętrzne znamiona heglizmu”. Kto by bowiem przypuszczał, patrząc na Jej Ekscelencję Panią Ambasador Georgette Mosbacher, że jest namiętną czytelniczką „Fenomenologii ducha”. Jakieś ukąszenie można by co prawda podejrzewać, ale nie heglowskie. Tymczasem – niespodzianka. Pani Ambasador wie, że istnieje „nieuchronny postęp” i jest doskonale świadoma istnienia „dobrej” i „złej strony historii”. Ba, nawet wie, kto i gdzie się znajduje.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.