DZIŚ JEST:   07   SIERPNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Kajetana z Thieny
Bł. Edmunda Bojanowskiego
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 75  >   CYWILIZACJA

Cyfrowy Nowy Wspaniały Świat

Cyfrowy Nowy Wspaniały Świat
fot. LightField Studios/shutterstock.com

Niecierpliwie oczekuję społecznego przebudzenia – nadejścia czasu, kiedy dziecko ze smartfonem będzie wzbudzać tę samą reakcję, co jeszcze niedawno dziecko z papierosem czy „jabolem”.

 

Po dwóch chaotycznych miesiącach nauki zdalnej w polskiej szkole sytuacja osiągnęła pewien stopień równowagi. Z czasem przybyło nauczycieli prowadzących wideolekcje (w kwietniu żadnych tego typu zajęć nie miało aż 46 procent uczniów, w maju – 19 procent). Lepszy kontakt z nauczycielem oraz lepiej przygotowane do nowych warunków zadania i kontrola ich wykonania przyczyniły się do wzrostu samodzielności uczniów. Za to w rodzicach narastało w tym okresie przekonanie, że nauki jest za dużo, a dzieciom brakuje bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami i nauczycielami (LIBRUS Rodzina). Podobnie sytuację oceniają nauczyciele szkół średnich. Starsi uczniowie rozsmakowali się w zdalnej nauce – oszczędzali czas na dojazdach, wysypiali się, mieli swobodę w planowaniu czasu i przedmiotu nauki. Jednak izolacja odbiła się na ich kondycji psychicznej – brakowało im kontaktu z ludźmi, wsparcia emocjonalnego, rozmowy.

 

Nagle spełniło się marzenie większości nastolatków. Można „odpalić” smartfona i żyć pełną piersią: esemesować, przerzucać się fotkami, filmikami i umawiać się przed kamerką – i to wszystko bez schodzenia z kanapy! Jednak wielu doświadczyło też na własnej skórze, jak ułomny jest ten cyfrowy wspaniały świat. Jak bardzo nieludzki i wyniszczający psychicznie, jeśli nie towarzyszy mu nic innego.

Ów bolesny, namacalny brak żywego kontaktu jest najcenniejszym doświadczeniem, które wszyscy wynosimy z okresu społecznej izolacji. Mam nadzieję, że wiosna roku 2020 potrząśnie przynajmniej niektórymi dorosłymi, a ci ze zgrozą dostrzegą, że droga do szkoły i czas w niej spędzony z dala od mediów elektronicznych, kiedy dzieciaki muszą wchodzić w relacje z innymi żywymi istotami, są jak kroplówka z glukozą dla anorektyka. Same w sobie nie gwarantują zdrowia, ale chociaż podtrzymują życie.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 

 

1905 – armia austriacka opuściła zamek na Wawelu, który przez długie lata użytkowała jako koszary. Rozpoczęto prace konserwatorskie finansowane m.in. z dobrowolnych składek społecznych.

 
 

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że w pierwszą podróż zagraniczną w nowej kadencji wybierze się do Włoch i Watykanu, gdzie spotka się m.in. z papieżem Franciszkiem. Prezydent podkreślił, że będzie to dla niego bardzo ważna podróż.

 

Wybryki „antyrasistów” i uległość władzy doprowadzają do coraz większych absurdów, ale też coraz mocniej wdzierają się w codzienne życie ludzi. Są „niepoprawne politycznie” pomniki, nazwy ulic, było już nawet „niepoprawne” logo znanej marki ryżu. Teraz „antyrasiści” zajmują się już „prostowaniem” nawet lokalnego rzemiosła.

 

Tuż przed ceremonią zaprzysiężenia prezydenta Andrzeja Dudy na drugą kadencję, parlamentarzystki Lewicy wyraziły swoją solidarność ze sprawcami profanacji figury Jezusa Chrystusa w Warszawie. Posłanki założyły ubrania w kolorach tęczy LGBT. Miały ze sobą również „tęczową flagę” oraz maseczki w podobnych barwach.

 

Przedstawiciele Chińskiej Republiki Ludowej oraz Stolicy Apostolskiej prowadzą rozmowy na temat zawartego przed dwoma laty tymczasowego porozumienia nominacji biskupich. Wygasa ono 22 września i obie strony mają rozmawiać na temat możliwości zawarcia porozumienia na stałe.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.