DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

Cyfrowy Nowy Wspaniały Świat


Strona główna   >   PCH

Cyfrowy Nowy Wspaniały Świat
fot. LightField Studios/shutterstock.com

Niecierpliwie oczekuję społecznego przebudzenia – nadejścia czasu, kiedy dziecko ze smartfonem będzie wzbudzać tę samą reakcję, co jeszcze niedawno dziecko z papierosem czy „jabolem”.

 

Po dwóch chaotycznych miesiącach nauki zdalnej w polskiej szkole sytuacja osiągnęła pewien stopień równowagi. Z czasem przybyło nauczycieli prowadzących wideolekcje (w kwietniu żadnych tego typu zajęć nie miało aż 46 procent uczniów, w maju – 19 procent). Lepszy kontakt z nauczycielem oraz lepiej przygotowane do nowych warunków zadania i kontrola ich wykonania przyczyniły się do wzrostu samodzielności uczniów. Za to w rodzicach narastało w tym okresie przekonanie, że nauki jest za dużo, a dzieciom brakuje bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami i nauczycielami (LIBRUS Rodzina). Podobnie sytuację oceniają nauczyciele szkół średnich. Starsi uczniowie rozsmakowali się w zdalnej nauce – oszczędzali czas na dojazdach, wysypiali się, mieli swobodę w planowaniu czasu i przedmiotu nauki. Jednak izolacja odbiła się na ich kondycji psychicznej – brakowało im kontaktu z ludźmi, wsparcia emocjonalnego, rozmowy.

 

Nagle spełniło się marzenie większości nastolatków. Można „odpalić” smartfona i żyć pełną piersią: esemesować, przerzucać się fotkami, filmikami i umawiać się przed kamerką – i to wszystko bez schodzenia z kanapy! Jednak wielu doświadczyło też na własnej skórze, jak ułomny jest ten cyfrowy wspaniały świat. Jak bardzo nieludzki i wyniszczający psychicznie, jeśli nie towarzyszy mu nic innego.

Ów bolesny, namacalny brak żywego kontaktu jest najcenniejszym doświadczeniem, które wszyscy wynosimy z okresu społecznej izolacji. Mam nadzieję, że wiosna roku 2020 potrząśnie przynajmniej niektórymi dorosłymi, a ci ze zgrozą dostrzegą, że droga do szkoły i czas w niej spędzony z dala od mediów elektronicznych, kiedy dzieciaki muszą wchodzić w relacje z innymi żywymi istotami, są jak kroplówka z glukozą dla anorektyka. Same w sobie nie gwarantują zdrowia, ale chociaż podtrzymują życie.


DATA: 2020-07-02 15:19
AUTOR: KINGA WENKLAR
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.