DZIŚ JEST:   15   LIPCA   2020 r.

Św. Bonawentury, Doktora Kościoła
Św. Włodzimierza, księcia
 
 
 
 

Cyberwojna amerykańsko-irańska. Kronika konfliktu

Cyberwojna amerykańsko-irańska. Kronika konfliktu

Napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Iranem coraz bardziej rozgrywają się w niewidzialnej cyberprzestrzeni. Oba rządy uznały, że cyberataki są kluczowe dla ich strategii. Zasięg tej cyberwojny jest nieznany, ale cyberprzestrzeń zamieniła się w niemal nieograniczoną strefę wojenną i stanowi alternatywę dla „kinetycznej akcji wojskowej”, która mogłaby doprowadzić do wojny na pełną skalę. Zarówno Waszyngton, jak i Teheran starają się jej uniknąć – zauważa United States Institute of Peace.

 

Ciągłe amerykańskie działania cybernetyczne przeciwko Iranowi są szeroko powiązane z tajną kampanią o kryptonimie „Igrzyska Olimpijskie”. Program rozpoczął się w 2006 r. za administracji Busha i był ukierunkowany na irańskie zdolności nuklearne. Prezydent Obama rozszerzył go o użycie ofensywnej broni cybernetycznej przeciwko obiektom wzbogacania nuklearnego. W 2010 r. wirus Stuxnet, rzekomo zaprojektowany przez Stany Zjednoczone i Izrael, poważnie uszkodził irański zakład wzbogacania uranu w Natanz.

 

W czerwcu 2019 r. administracja Trumpa zemściła się za zestrzelenie swojego drona przez Irańczyków, przeprowadzając cyberatak na bazę danych Gwardii Rewolucyjnej (IRGC). Stany Zjednoczone uderzyły ponownie we wrześniu tego roku po tym, jak Iran rzekomo wystrzelił drony i rakiety w kierunku dwóch saudyjskich zakładów naftowych. Z kolei Teheran wzmógł penetrację amerykańskich „miękkich” celów i kont e-mail.

 

W 2009 r. Irańczycy przeprowadzili atak na stronę internetową Twittera w odpowiedzi na protesty Zielonej Rewolucji w sprawie domniemanego oszustwa w związku z ponownym wyborem prezydenta Mahmuda Ahmadineżada.

 

Od tego czasu możliwości cybernetyczne Teheranu znacznie się  poprawiły i są bardziej wyrafinowane. Iran skupia się głównie na sektorze prywatnym, a nie na systemach rządowych USA.

We wrześniu 2012 r. irańscy hakerzy przeprowadzili atak DDoS (Distributed Denial of Service) przeciwko bankom w USA. Kampania, nazywana Operacją Ababil, blokowała dostęp do stron głównych instytucji finansowych. Ataki te kosztują zachodnie firmy wiele milionów dolarów.

Teheran wydawał się przyspieszać operacje cybernetyczne przeciwko rządowi Stanów Zjednoczonych i partnerom regionalnym po wyborze prezydenta Donalda Trumpa. W sierpniu 2017 r. cyberatak, o który posądza się Iran prawie wywołał eksplozję w saudyjskim zakładzie petrochemicznym. W grudniu 2018 r. Departament Sprawiedliwości oskarżył dwóch irańskich hakerów o atak ransomware wymierzony w instytucje samorządowe Atlanty w marcu tego roku. Atak zablokował akta 8 tys. pracowników miejskich i przeprowadzał operacje offline przez prawie tydzień.

 

Ataki te zbiegły się w czasie ze wzrostem szpiegostwa online w Iranie. W maju 2018 r. CrowdStrike, firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem, ostrzegła swoich klientów przed „zauważalnym” wzrostem irańskich wyłudzeń dzień po wycofaniu się prezydenta Trumpa z umowy nuklearnej - JCPOA. Przed wyborami w Izraelu w marcu 2019 r. Benny Gantz, lider partii Niebiesko-Biała, podobno miał włamanie do swojego telefonu. W październiku 2019 r. Microsoft ostrzegł, że irańska grupa rządowych hakerów próbowała przejąć konta e-mail dziennikarzy, obecnych i byłych urzędników rządowych USA oraz mieszać się w kampanie prezydencką.

 

Od 2006 r. Stany Zjednoczone wzmogły operacje cyberofensywne przeciwko irańskim rządowym systemom komputerowym. Najbardziej znanym cyberatakiem było zainfekowanie wirusem Stuxnet zakładu Natanz, który uszkodził prawie 1000 wirówek i zainfekował 30 tys. komputerów. Iran został zmuszony do odłączenia dziesiątek tysięcy komputerów. Inne cyberataki - w tym Płomień i Wiper, wirusy podobno będące częścią Igrzysk Olimpijskich - atakowały infrastrukturę naftową Iranu.

Administracja Trumpa przyspieszyła operacje cybernetyczne w odpowiedzi na ataki Iranu w Zatoce Perskiej. W czerwcu 2019 r. Stany Zjednoczone przeprowadziły cyberatak na Iran po zestrzeleniu amerykańskiego drona w pobliżu Cieśniny Hormuz, czyszcząc bazę danych IRGC używaną do planowania zamachów na tankowe w Zatoce Perskiej. Netblocks, firma zajmująca się monitorowaniem cybernetycznym, również zgłosiła powszechne zakłócenia Internetu w Iranie po ataku dronów.

 

We wrześniu br. USA przeprowadziły cyberatak na nieokreślony irański „sprzęt fizyczny” - sprzęt wykorzystywany do rozpowszechniania propagandy - po atakach Iranu na dwa saudyjskie zakłady naftowe.

 

Izz -Din al-Qassam Cyber ​​Fighters - ta grupa twierdziła, że odpowiada za cyberataki DDoS przeciwko amerykańskim instytucjom finansowym we wrześniu 2012 roku. W tym samym miesiącu senator Joe Lieberman stwierdził, że grupa była połączona z elitarną siłą Qods IRGC.

 

APT33 (Alias Elfin, Refined Kitten, Holmium) - grupa ta przeprowadziła cyberszpiegostwo przeciwko celom lotniczym, wojskowym i energetycznym w Stanach Zjednoczonych, Arabii Saudyjskiej i Korei Południowej. FireEye, firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem, łączyła APT33 z rządem Iranu.

 

Fosfor (Aka APT35, Ajax Security) - ta grupa próbowała złamać zabezpieczenia kont e-mail kampanii reelekcyjnej Trumpa w 2019 r., a także konta urzędników rządowych USA, dziennikarzy i Irańczyków mieszkających poza Iranem. Microsoft podał, że grupy hakerskie związane były z rządem irańskim.

OilRig koncentrowała się na celach prywatnych podmiotów spoza Iranu, hakując m.in. Las Vegas Sands Sheldona Adelsona w lutym 2014 r. Grupa została zhakowana przez Turla, rosyjskich hakerów związanych z FSB. Według amerykańskich i brytyjskich urzędników, którzy wypowiadali się w ub. miesiącu, Rosjanie wykorzystali grupę do zhakowania celów na Bliskim Wschodzie i w Wielkiej Brytanii.

 

Iranian Dark Coders Team - kolektyw hakerski skupiający się głównie na cyber-wandalizmie w 2012 r. zainfekował amerykańskie i izraelskie strony internetowe propagandą Hezbollahu i proirańską. Grupa nie była powiązana z rządem Iranu i może składać się z freelancerów lub elementów przestępczych.

 

24 marca 2016 r.  Departament Sprawiedliwości oskarżył siedmiu irańskich hakerów o cyberataki na amerykańskie banki i tamę w Nowym Jorku. Urzędnicy amerykańscy twierdzili, że hakerzy pracowali dla rządu irańskiego i IRGC.

 

6 marca 2019 r. - Microsoft poinformował, że irańskie cyberataki dotknęły  ciągu ostatnich dwóch lat ponad 200 firm.

 

17 czerwca 2019 r. - Teheran informował, że zdemontował prowadzoną przez CIA sieć cyberszpiegowską w Iranie.

 

22 czerwca 2019 r. - Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego powiedział, że Iran zwiększył swoją „złośliwą cyberprzestępczość” przeciwko agencjom rządowym USA i przemysłowi prywatnemu.

 

26 czerwca 2019 r. - Netblocks zgłosił powszechne zakłócenia internetu w Iranie.

 

17 lipca 2019 r. - Microsoft poinformował, że prawie 10 tys. klientów było celem sponsorowanych przez państwo cyberataków z Iranu, Rosji i Korei Północnej.

 

 

Źródło: iranprimer.usip.org

AS


DATA: 2019-12-03 08:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Henryku, zion is behind - podobnie jak w Auschwitz na żwirowisku, gdzie nie mogli znieść widoku KRZYŻA tam gdzie było mnóstwo chrześcijańskich ofiar niemieckiego terroru.
7 miesięcy temu / andrzejUda
 
Przez dziesięciolecia syjonistyczny hollywood miesza w głowach widzom, jeszcze większe spustoszenie czynią anglosaskie przekaziory do których dołączają rządowe agendy i coś co można podsumować jako przemysł holokaustu. Głównie z chciwości i przekonania o lepszości "narodu wybranego" anglosaskiej! A my goje mamy bić brawo tym atakom na pola naftowe i złoża rud oraz wody pitnej.
7 miesięcy temu / andrzejUda
 
już cyber nie trzeba , wystarczy się włamać do umysłu , choć wiadomo , jest resentyment do analogowego przy tej technice
7 miesięcy temu / tory nie tory
 
Ameryka niszczy kolejno państwa arabskie. W interesie Izraela, czy swoim?
7 miesięcy temu / Zbigniew
 
Who is behind???
7 miesięcy temu / Henryk
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.