DZIŚ JEST:   22   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Dziadka
Św. Wincentego Pallottiego
Św. Wincentego, męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 16  >   TEMAT NUMERU

José António Ureta

Cybertrybalizm


Wraz z nadejściem epoki cyfrowego globalizmu rewolucja kulturalna ­dokonuje ­głębokich przemian w mentalności, na poziomie psychologicznym, społecznym i ­religijnym, doprowadzając do retrybalizacji ludzkiego życia.

Choć brzmi to paradoksalnie, uczeni zajmują się badaniem analogii zachodzących między sieciami kontaktów społecznych online a społecznościami plemiennymi. Czyż można sobie wyobrazić coś bardziej odległego od prymitywnego życia plemiennego niż zaawansowane technologie pozwalające na kontakty między ludźmi za pośrednictwem internetu? Jakież podobieństwo może istnieć między, dajmy na to, dzikim plemieniem z Amazonii a użytkownikami serwisów społecznościowych Facebook i Twitter czy graczami Second Life?

W grudniu 2007 roku „The New York Times” ogłosił, że czat (natychmiastowa wymiana wiadomości i poszukiwanie nowych znajomych w internetowych serwisach społecznościowych) to, zdaniem uczonych, odrodzenie dawnych modeli komunikacji ustnej, bezpośrednich więzi, intymności i horyzontalnego modelu relacji, charakterystycznego dla wspólnot plemiennych.

Czy rosnąca popularność serwisów społecznościowych online to tylko przejściowa moda? A może mamy do czynienia z głęboką przemianą w społeczeństwie, odsłaniającą nowy horyzont przyszłości? Jeśli prawdą jest to drugie, jak owo nowe zjawisko wpisuje się w bieżący plan nacechowanej trybalizmem rewolucji kulturalnej?

Zanim przystąpimy do analizy powyższych kwestii, warto przypomnieć, że określenie rewolucja kulturalna narodziło się w okresie chińskiej rewolucji komunistycznej, w czasach Mao Tse-tunga, jednak używano go również na Zachodzie, w odniesieniu do rewolucji na Sorbonie z maja 1968 roku. Mimo iż ta ostatnia poniosła klęskę w wymiarze politycznym, jej skutki na polu kultury – zwłaszcza w sferze tendencji mód i obyczajów – odbiły się szerokim echem na całym świecie. Zdaniem brazylijskiego myśliciela katolickiego Plínia Corrêi de Oliveiry, autora Rewolucji i Kontrrewolucji, świat podąża ku Czwartej (po protestanckiej, francuskiej i komunistycznej) Rewolucji, którą cechować będzie przede wszystkim liberalizm i trybalizm. A zatem swoiste cechy rewolucji kulturalnej są bardzo zbliżone do cech Czwartej Rewolucji, jeśli nie wręcz identyczne z nimi.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Rok 2020 minął pod znakiem pandemii i związanych z nią ograniczeń w dostępie do służby zdrowia, a także ograniczeń działalności gospodarczej. Rok 2021 stoi pod znakiem szczepień i związanego z nimi podziału na obywateli lepszego i gorszego sortu. Na zgliszczach demokracji, niczym feniks z popiołów, rodzi się nowy ustrój: biotechnokracja…

 
 

1863 – wybuchło Powstanie Styczniowe. W tym dniu Komitet Centralny ogłosił się Tymczasowym Rządem Narodowym, wezwał wszystkich obywateli do walki oraz zapowiedział uwłaszczenie chłopów. Niestety, zawiodła strona militarna powstania.

 

Jak poinformował wiceszef resortu sprawiedliwości Marcin Warchoł, nadanie paszportu dyplomatycznego naszemu rodakowi przetrzymywanemu przez brytyjską „służbę zdrowia” i „wymiar sprawiedliwości” w Plymouth to kwestia godzin.

 

Sejm powołał w czwartek Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. To jednak nie koniec procedury. Teraz kandydaturę wiceszefa MSZ musi zaakceptować Senat.

 

„Kościół Niepokalanego Poczęcia N.M.P przy ul. Kopernika pozostanie miejscem sprawowania kultu, jednocześnie będąc też miejscem organizowania koncertów muzyki klasycznej, podobnie jak to ma miejsce w innych krakowskich kościołach” – wynika z ustaleń pomiędzy władzami Krakowa oraz krakowską kurią.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.