DZIŚ JEST:   03   SIERPNIA   2020 r.

Św. Lidii z Tiatyry
Św. Nikodema
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 12  >   Dossier

Franciszek L. Ćwik

Ćwik Dogmaty laickiej pseudoreligii


Wprowadzony we Francji w roku 1905 rozdział Kościoła od państwa ustanowił świeckość Republiki Francuskiej. Ma to być, jak się oficjalnie głosi, uniwersalny środek ­służący rozładowywaniu i zapobieganiu napięciom, do jakich dochodzi pomiędzy różnymi wspólnotami wyznaniowymi. Jednak zdaniem wielu katolickich publicystów ów cudowny lek jest w rzeczywistości trucizną, mającą rozpuścić chrześcijaństwo w morzu wzajemnie wykluczających się licznych wyznań i ideologii. Ową światopoglądową neutralność postrzegają oni jedynie jako narzędzie walki z katolicyzmem, który zastąpić ma tzw. świecka religia.


Artykuł 10. ogłoszonej w roku 1789 Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela, który można przeczytać m.in. na stacji paryskiego metra „Concorde”, stwierdza, że nikt nie może być niepokojony ze względu na swoje poglądy, również religijne. Jest to naczelna zasada świeckości państwa i deklarowanej przez nie nieinterwencji w sferę duchową. Problem w tym, że treść artykułu jest sprzeczna z preambułą, która stwierdza, że zasada ta została sformułowana pod opieką Bytu Najwyższego. Mówiąc inaczej, fundamentem świeckiego społeczeństwa jest Najwyższy Byt. Jednakże do tego społeczeństwa należy, ciesząc się pełnią praw, także ateista, czyli ktoś, kto nie wierzy w Byt Najwyższy.


W owocu znajduje się robak

Deklaracja Praw Człowieka bazuje na fundamentalnej zasadzie, że akceptowany jest nawet ten, dla kogo dokument ten nic nie znaczy. Problem ten poddał gruntownej analizie w pracy zbiorowej Pułapka laickości, zmarły przed kilkoma laty popularny dziennikarz i publicysta, Serge de Beketch. Jego zdaniem, od samego początku w owocu znajduje się robak. Nie można bowiem zobowiązać kogoś do respektowania sytemu bazującego na zasadzie, która nie domaga się od niego jej respektowania. Dlatego stanowiąca bazę współczesnego systemu społecznego zasada laickości, ze względu na to, że laickość jest czymś nierealnym, jest w istocie zarzewiem ustrojowego chaosu. Można powiedzieć, że zasada laickości przeczy sama sobie i sama siebie neguje.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 

 

Trwająca pandemia została wykorzystana przez Światową Organizację Zdrowia jako pretekst do promowania aborcji farmakologicznej. WHO opublikowała poszerzoną wersję wydanego w marcu przewodnika, w którym zaleca państwom utrzymanie „kluczowych usług", pomimo ograniczeń nakładanych w związku z koronawirusem. Wśród tych „usług", w rozdziale dotyczącym „praw reprodukcyjnych i seksualnych" wymieniona została „bezpieczna aborcja". WHO otwarcie zachęca kobiety planujące dokonanie aborcji do samodzielnego przeprowadzenia jej w domu z użyciem środków poronnych, wpisanych zresztą przez Organizację na listę „kluczowych leków". Nie wspomina przy tym o zagrożeniach dla zdrowia i życia związanych z tą praktyką. WHO zaleca także, by władze państw rozważyły zniesienie części ograniczeń, które utrudniają nie tylko dostęp do aborcji, ale także sprowadzanie środków medycznych wywołujących poronienie.

 
 

W niedzielę 2 sierpnia po godzinie 21.30 w hiszpańskiej Plasencji wybuchł pożar zabytkowego kościoła San Martin. Miejscowe służby nie wykluczają celowego działania, gdyż ogień prawdopodobnie pojawił się przed świątynią. Trwa szacowanie strat.

 

„Tak zwana pandemia koronawirusa to jeden wielki przekręt, który zresztą już widzieliśmy mniej więcej dekadę temu podczas tzw. świńskiej grypy, kiedy to WHO ogłosiła pandemię szóstego stopnia”, pisze na łamach tygodnika „Do Rzeczy” dr Mariusz Błochowiak.

 

Powołana przez Sejm komisja ds. pedofilii stoi przed gigantycznym zadaniem. Może pomóc przezwyciężyć milczenie panujące wokół zbrodni pedofilii. Idzie nie tylko o Kościół, ale również o środowiska celebryckie czy przestrzeń edukacji. O wyzwaniach stojących przed komisją mówił mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris, w rozmowie z Pawłem Chmielewskim.

 

„Czekają nas naprawę ciężkie czasy. To będą ogromne wyzwania, o skali od dawna nieznanej. Kryzys gospodarczy, z którym zmaga się świat dopiero się rozpoczyna (…) nie możemy zaspać. Koronawirus się nie skończył” – ostrzega w wywiadzie dla „Sieci” premier Mateusz Morawiecki.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.