DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2020 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 

Cudowna figura Matki Bożej Monserrate ocaliła życie wielu mieszkańców ekwadorskiego miasteczka Montecristi?

Cudowna figura Matki Bożej Monserrate ocaliła życie wielu mieszkańców ekwadorskiego miasteczka Montecristi?

„The New York Times” donosi o cudzie, jaki wydarzył się w jednej z ekwadorskich miejscowości dotkniętych silnym trzęsieniem ziemi w miniony weekend. Cudowna figura Matki Bożej Monsserat ozdobiona koroną i wspaniałymi szatami w Montecristi pozostała nietknięta pośród częściowo zniszczonej bazyliki. Jak mówią mieszkańcy - ochroniła ich przed śmiercią. Po raz kolejny figura Cudownej Pani „staje się światłem nadziei” – pisze nowojorski dziennik.


Podczas  ostatniego silnego trzęsienia ziemi w Ekwadorze o sile prawie 8 w skali Richtera zginęło 570 osób. Z miasteczka Montecristi rozciągającego się na wzgórzu tuż nad Oceanem – śmierć poniosło 8 osób.

W Montecristi zawaliła się część bazyliki. Runęła jedna z wież z dzwonnicą. Ustąpiła pod naporem silnych wstrząsów część białej fasady budynku. Pośród ruin bazyliki jeden obiekt pozostał nietknięty: cudowna figura Matki Bożej Monserrate.


Ubrana w złote szaty i koronę niewielkich rozmiarów statua daje nadzieję mieszkańcom miasta dotkniętym kataklizmem – pisze „NYT”. Figurę przywieźli w XVI w. Hiszpanie. Nie zniszczyły jej ani ataki piratów, którzy ostrzeliwali miasto, zamieszkałe przez katolików wygnanych przez świecki rząd. Co roku w listopadzie setki tysięcy pielgrzymów z całego Ekwadoru wędruje do Montecristi na dziewięciodniowe uroczystości odpustowe.

Teraz, po trzęsieniu ziemi o sile 8 w skali Richtera, które nawiedziło miasto w miniony weekend, Matka Monserrate stała się „symbolem trwałości” na zniszczonym wzgórzu miasta. - Ona jest matką, która ochroniła nas w czasie trzęsienia – uważa ks. Ángel Toaquiza, proboszcz zrujnowanej bazyliki. - Myślę, że to cudowny znak, iż została nietknięta. To, że jeszcze stoi w ogóle jest cudem – podkreślił.


Osiem osób z Montecristi zmarło w wyniku trzęsienia. To niewielka liczba ofiar zważywszy, że w sumie zginęło ponad 570 osób, a wiele innych uznaje się wciąż za zaginione.  Pod walącym się budynkiem sklepu śmierć poniosła m.in. Gabriela Rocío Mero, 36-letnia nauczycielka, która wraz z córką i siostrzenicą udała się w sobotę wieczorem do marketu, by kupić przybory szkolne. Ciało matki znaleziono w poniedziałek. We wtorek wieczorem odkopano szczątki dwojga dzieci, które pogrzebali sąsiedzi. Zorganizowali oni także - obok zwalonego dzwonu bazyliki w Montecristi - nocne czuwanie. – Kiedyś pierwszą rzeczą, jaką ludzie widzieli zbliżając się do miasta był krzyż na szczycie dzwonnicy. Nawet żeglarze mogli dostrzec z daleka biały kościół na górze – wspomina jeden z mężczyzn.


Cudowna figura Matki Bożej w Montecristi została wysłana do Ameryki Południowej przez króla Karola V z Hiszpanii wraz z inną figurą Matki Bożej Miłosierdzia. To właśnie ta druga statuetka miała pozostać w Ekwadorze, a Matka Boża Monserrate miała trafić do namiestnika w Limie.


Gdy jednak statek próbował wypłynąć do Peru, okazało się, że nie mógł opuścić portu. Kapitan uznał, że to znak, iż Matka Boża Monserrate powinna pozostać w Ekwadorze.
Źródło: nytimes.com., AS.

DATA: 2016-04-22 15:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Matko Boża prowadź nas do Jezusa - Twojego Syna, a naszego Pana i Odkupiciela.
ponad 3 lata temu / Eugeniusz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.