DZIŚ JEST:   09   LIPCA   2020 r.

Św. Weroniki Giuliani
Św. Augustyna Zhao Rong
 
 
 
 

Covid-19 uprości świat. Czy będziemy wspominać epidemię z wdzięcznością? [OPINIA]

Covid-19 uprości świat. Czy będziemy wspominać epidemię z wdzięcznością? [OPINIA]
Fot. Pixabay

„Wiele osób w czasie obecnej pandemii uświadamia sobie, że potrzebuje znacznie mniej, niż można było pomyśleć jeszcze kilka miesięcy wcześniej. Czy dana rzecz sprawia radość? Jeśli nie, można się jej pozbyć”. Czy po obecnej „globalnej kwarantannie” świat będzie… znacznie prostszy? – zastanawia się publicysta Bloomberga Andreas Kluth.

 

Autor tekstu opublikowanego w języku polskim przez Forsal.pl przypuszcza, iż – być może – w wielu sferach naszego życia czeka nas nie tylko pauza, ale i prawdziwy, wielki, systemowy reset. Może on dotyczyć zarówno światowych mechanizmów gospodarczych, jak i zwykłych spraw codziennego, jednostkowego życia. Nastąpi, jeśli „wielkie zatrzymanie” potrwa nie kilka miesięcy, lecz lat.

 

„Resetem czego? Obstawiam, że obecna sytuacja przyczyni się do wielkiego uproszczenia – naszego życia, naszych priorytetów, planów, członkostw, finansów, relacji oraz być może także poglądów na świat. Będzie to uproszczenie naszych społeczeństw. Stanie się tak, ponieważ jednym ze skutków ubocznych pandemii jest ujawnienie tworzonej od kilku dekad – przynajmniej na bogatym Zachodzie – niemożliwej do utrzymania złożoności. Owa złożoność dotyczy życia jednostek, ale także sfery politycznej oraz gospodarczej” – czytamy w felietonie.

 

Jak zauważył Kluth, członkowie zachodnich społeczeństw, zwłaszcza należący do klasy średniej, dotychczas mieli wszystko na wyciągnięcie ręki. Pozyskiwanie dóbr było tak łatwe, że nawet nie nadążaliśmy by je porządkować i właściwie z nich korzystać. Skutkiem był jeden wielki bałagan, będący prawdziwą zmorą.  

 

„Mimo tych trudności, godziliśmy się na nie, ponieważ baliśmy się utraty różnych możliwości: zawodowych, społecznych czy osobistych. Potrójnie poumawiani, ci z nas, którzy mieli szczęście posiadać dobre dochody, chodzili na stresujące kompromisy kalendarzowe pomiędzy otwarciem galerii, imprezą, wykładem lub wizytą na siłowni” – napisał felietonista.

 

W dotychczasowym świecie, w bogatych krajach wciąż coraz więcej było przepisów, biurokracji, regulacji, które zamiast ułatwiać życie, okazywały się generatorami nowych problemów. Nastała „prowizorkokracja” (kludgeocracy). Przykładem są amerykańskie systemy: opieki medycznej czy podatkowy.

 

Autor wskazuje na mechanizmy opisane już ponad trzy dekady temu przez amerykańskiego antropologa Josepha Taintera w książce pt.: The Collapse of Complex Societies („Upadek złożonych społeczeństw”). Zdaniem naukowca, „złożoność oraz niezdolność do uproszczenia doprowadziła do upadku ponad 20 cywilizacji, od cywilizacji mykeńskiej i minojskiej po Hetytów i Majów, a także kilku chińskich dynastii oraz Cesarstwa zachodniorzymskiego”.

 

Czy zatem czeka nas katastrofa? Według Klutha niekoniecznie, za to z pewnością możemy spodziewać się społecznego „uproszczenia”. Dotknie ono produkcji, handlu, systemów służby zdrowia, podatków… Ale także relacji prywatnych.

 

„Wielu z nas, dzięki przebywaniu w domu, już rozpoczęło proces upraszczania życia. Jeśli obawialiśmy się, że utkniemy w domu, to teraz nie mamy wiele do stracenia, co jest najlepszym powodem do tego, aby zostać z rodziną. Mniej znaczące relacje są przerywane, podczas gdy te najważniejsze odżywają i są kultywowane w czasie rozmów przez Zoom. Nie możemy już odbyć egzotycznych podróży, więc nikt nie czuje się źle z powodu uziemienia w domu. We wszystkich obszarach, od diety po modę, prostota stała się modna” – pisze Kluth.

 

„Wiele osób w czasie obecnej pandemii uświadamia sobie, że potrzebuje znacznie mniej, niż można było pomyśleć jeszcze kilka miesięcy wcześniej. Czy dana rzecz sprawia radość? Jeśli nie, można się jej pozbyć. Pewnego dnia możemy wspominać epidemię Covid-19 z wdzięcznością” – podsumowuje felietonista.

 

Pozostaje pytanie, co miałoby kryć się za perspektywą „uproszczenia” naszego życia. Na pierwszy rzut oka brzmi ona nie najgorzej, pomiędzy spostrzeżeniami i koncepcjami Klutha można dopatrzeć się jednak ciekawych niuansów. Bo, czy na przykład, nasze życie nie byłoby prostsze gdyby kształt nowego świata określało centralne sterowanie życiem gospodarczym, notoryczna inwigilacja „sanitarna”, areszty domowe (pandemia może przecież z nami pozostać), możliwość wyjazdów tylko z certyfikatem lojalnego obywatela, reglamentowane towary i gwarantowany dochód minimalny (czytaj: byle przeżyć), nawet bez konieczności świadczenia pracy? Tego typu ciągoty ujawniają bowiem władze publiczne niektórych państw, testując obecnie na swych obywatelach powszechną kwarantannę. Pokusa dla rządzących jest zbyt wielka byśmy mogli spać całkiem spokojnie.  

 

 

Źródło: Forsal.pl

RoM

 

 

 

 


DATA: 2020-04-30 14:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Faraon, nie złupił poddanych- ekonomia nie zadziaĺała.
2 miesiące temu / Set
 
Andrzejowi Dudzie i Mateuszowi Morawieckiemu należy się tyle szacunku, ile każdemu rządzącemu, ponieważ dzierżą swą władzę z woli Boskiej czy co najmniej przyzwolenia Boskiego. Na szczególny szacunek zasługiwałby jednak władca, który korzystając ze zdobyczy technicznych chwała za nie Najwyższemu! błyskawicznie przekazałby rządzącym wyrażone wprost przesłanie: "Jako władca katolicki stwierdzam, że winniśmy Bogu wdzięczność nawet za takie doświadczenia jak koronawirus, ponieważ Bóg w swej nieskończonej mądrości zsyła je na nas, aby za ich sprawą przybliżyć nas do zbawienia wiecznego".
2 miesiące temu / Malleus Malefic
 
ludzie powrócą do swego stylu życia przed tzw.pandemią w chwili wynalezienia skutecznego leku na convid19 i szczepionki p-ko sars2.
2 miesiące temu / marek
 
Polecam na youtube filmy Cyrus A Parsa są po polsku. Powinni tego pana zaprosić do rozmowy online wrealu24 i mediów narodowych. Facet mówi o zagrożeniach SI, Google, Elonie Musku..
2 miesiące temu / Cyrus
 
Zgadzam się będziemy z wdzięcznością podchodzić do epidemi czy kryzysu jeśli właściwie będziemy odczytywać co te kryzysy nam mówią. Inaczej popadniemy w kolejne i właściwie już poprzedni mniejszy kryzys mógł być nauką przez który można by uniknąć następnych. Wtedy tylko zwiększył się opór chyba wobec tego co się działo.
2 miesiące temu / jmb
 
Wyjątkowym szczęściem i uproszczeniem życia jest spacer pod maseczką.
2 miesiące temu / Ryś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.