DZIŚ JEST:   22   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Maurycego z Towarzyszami
Św. Tomasza z Villanueva
 
 
 
 

COVID-19 pretekstem do utworzenia nowego urzędu kontrolującego obywateli?

COVID-19 pretekstem do utworzenia nowego urzędu kontrolującego obywateli?
Fot. Pixabay
#KORONAWIRUS    #COVID-19    #KONTROLA    #PANDEMIA    #EPIDEMIA    #ZARAZA

Caitlen Rivers z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health i Dylan George, wiceprezes firmy In-Q-Tel przekonują na łamach „Foreign Affairs”, że Ameryka potrzebuje scentralizowanego systemu prognozowania pandemii, a konkretnie czegoś na wzór National Weather Service, odpowiedzialnego za prognozowanie huraganów. Naukowcy mieliby dostarczać modele matematyczne dotyczące ewentualnego zagrożenia wybuchu danej choroby, epidemii czy pandemii.

 

W 2009 r. podczas pandemii grypy H1N1 urzędnicy w Pensylwanii konsultowali się z matematykami  zastanawiając się, czy powinni zamknąć szkoły. Podczas wybuchu epidemii wirusa Ebola w 2014 r. specjaliści od modelowania komputerowego pomogli Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) oraz Departamentowi Zdrowia i Opieki Społecznej oszacować ryzyko sprowadzenia choroby do Stanów Zjednoczonych, liczbę potrzebnych miejsc w szpitalach, a także  szacunkowe liczby infekcji w różnych rozważanych wówczas scenariuszach.

 

Po zniknięciu zagrożenia doraźne i nieformalne więzi, które rozwinęły się między naukowcami od modelowania komputerowego a decydentami, nie zostały zinstytucjonalizowane, na co liczyli zresztą sami uczeni. Nie pojawił się żaden formalny system centralizujący gremia specjalistyczne, z których korzysta rząd. Prof. Jeffrey Shaman z Columbia Univeristy przyznaje, że prognozy, chociaż dostarczają informacji w określonym momencie, niestety ciągle się zmieniają i naukowcy nie są w stanie podawać precyzyjnych przewidywań. Dodaje, że dlatego też ważne jest uświadomienie decydentów co do tej niepewności. Shaman przyznaje, że istnieje wiele zespołów od modelowania komputerowego, które  chcą przygotowywać lepsze prognozy, ale nie posiadają jasnego planu dotyczącego połączenia różnych wysiłków w tej dziedzinie.

 

 

Riverse i George zachęcają rząd, by włączyć prognozowanie chorób do procesu decyzyjnego, a CDC i inne agencje zdrowia publicznego powinny szukać inspiracji w tym zakresie w historii National Weather Service. Apelują o inwestycje publiczne w rozwój nowej agencji rządowej mającej przewidywać zagrożenia zdrowotne, w tym i epidemiczne. Sugerują, że modelowanie epidemii i analizy powinny zostać scentralizowane z wykorzystaniem najnowszych technologii informatycznych oferowanych przez koncerny IT. Zalążkiem nowego urzędu mogłyby być programy finansowane przez National Institutes of Health, National Science Foundation i Department of Homeland Security, które mają zaawansowane możliwości modelowania, przygotowują badania i posiadają odpowiednią kadrę dobrze wyszkolonych ekspertów.

 

Nowy urząd wymagałby stałych i pokaźnym nakładów z budżetu federalnego. Dotacje miałyby trafiać do najważniejszych badaczy. Nowy urząd pozwoliłby – przekonują eksperci – na innowacje w sektorze prywatnym i rozwój zaawansowanych technologii w celu podniesienia jakości modelowania. Sektory IT i biotechnologii zabiegają także o zmianę regulacji, które pozwolą na koordynację przepływu danych dotyczących zdrowia obywateli w kraju. Roni Rosenfeld, profesor informatyki na Carnegie Mellon University, ubolewa, że dane dotyczące zdrowia są rozproszone w amerykańskim systemie opieki zdrowotnej, a agencje zdrowia publicznego nie są znane z tego, że polegają na technologii cyfrowej. Utrudnia to zdolność do pozyskiwania, przetwarzania, udostępniania, analizowania i przekazywania danych, które miałyby pomagać w prognozowaniu pandemii.

 

– Nie ma systematycznego formatu raportów dla poszczególnych lokalizacji w celu dostarczania danych - podkreślała Lauren Gardner, profesor inżynierii z Johns Hopkins University, która kierowała zespołem odpowiedzialnym za opracowanie mapy infekcji koronawirusem. – Nawet jeśli dane te są dostarczane, mogą nie mieć użytecznego formatu. Razem kwestie te znacznie ograniczają możliwości modelowania chorób w celu informowania w czasie rzeczywistym – wyjaśnia. Analitycy wzywają do „wyeliminowanie luk” w systemie przez utworzenie Narodowego Centrum Prognozowania i Analizy Epidemii (CEFA). Centrum zajmowałoby się badaniami i rozwojem w dziedzinie epidemii, opracowywałoby technologie prognozowania chorób oraz ustalałoby wytyczne dotyczące gotowości i reagowania na epidemie.

 

Eksperci mieliby doradzać bezpośrednio decydentom w zakresie odpowiedniej gotowości i reakcji na pandemie. Mieliby bezpośredni wpływ na podejmowanie decyzji w sytuacjach kryzysowych. Podobny zespół ds. modelowania chorób zakaźnych istnieje w Holandii w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego i Środowiska, którym kieruje ekspert w zakresie modelowania komputerowego.

 

Aby spełnić swoją misję, centrum musiałoby być w stanie identyfikować, dostosowywać i przyjmować najnowocześniejsze technologie oraz przyciągać najlepszych naukowców, inżynierów i technologów danych. Wymagałoby to znacznego i trwałego finansowania: około 1 miliarda dolarów w ciągu następnych dziesięciu lat – przekonują eksperci, zapewniając, że środki te nie zostałyby zmarnowane.

 

Źródło: foreignaffairs.com

AS

Czytaj także:
DATA: 2020-06-30 15:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Każdy system, każda metoda w walce z takimi problemami jest dobra pod warunkiem że to zadziała tak jak ma zadziałać. Wszystko zależy od tego kto rządzi w danym kraju itp bo lokalnie znacznie łatwiej sobie poradzić. A jak zły rząd to i wszystko źle działa. Trudno naprawdę nie ulec zludzeniu że wiele władz taki miało plan działania i tyle.
2 miesiące temu / pl
 
Takie znachorstwo jest niegodne i człowieka, i chrześcijanina! W większości kłamie, manipuluje i podważa zaufanie do ochronców zdrowia i życia.
2 miesiące temu / StP
 
Ale co nam wirus... Dzięki ostatniej wizycie prezydenta Dudy w USA zbieżność z datą wyborów przypadkowa otrzymaliśmy informację że sojusznik jako pierwszych do zaszczepienia wytypował NAS! Polaków! Jesteśmy prawdziwie narodem wybranym...
2 miesiące temu / Wojtek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.