DZIŚ JEST:   20   CZERWCA   2018 r.

Bł. Benigny z Trzebnicy
 
 
 
 

Coraz więcej Belgów ucieka z życiowej pustki w śmierć na życzenie

Coraz więcej Belgów ucieka z życiowej pustki w śmierć na życzenie
Fot. Rotorhead/freeimages.com

Każdego roku kilka tysięcy Belgów rezygnuje z życia i poddaje się wspomaganemu samobójstwu. W minionym uczyniło tak ponad 6 tysięcy osób.

 

Od 235 przypadków w roku 2003 do 6 091 zgonów w wyniku tzw. eutanazji w 2016 – tak rosną statystyki w niegdyś katolickim kraju.

 

Na początku, czyli wraz z wejściem w życie prawa zezwalającego na podawanie pacjentom śmiertelnych zastrzyków, mówiło się o konieczności ulżenia w cierpieniach osobom nieuleczalnie chorym. Obecnie już 15 procent poddających się procedurze wspomaganego samobójstwa na życzenie to ludzie bynajmniej nie dotknięci śmiertelnymi i bardzo bolesnymi przypadłościami, którym nie da się zaradzić.

 

Wiele przypadków tzw. eutanazji dotyczy osób z depresją bądź innymi problemami psychicznymi.

Radio Watykańskie, które przytacza statystyki z Belgii, cytuje także słowa Tima Mortiera, którego matka, bez uprzedzenia najbliższych zwróciła się do personelu szpitala o podanie zastrzyku śmierci. Była to 64-letnia kobieta, nie uskarżająca się na poważniejsze dolegliwości. – Pójście do szpitala i wzięcie zastrzyku niewiele różni się od skoczenia pod pociąg. Czy to jest ludzkie? Nie sądzę – powiedział mężczyzna, który niegdyś określał się jako umiarkowany zwolennik „eutanazji”, obecnie zaś zdecydowanie sprzeciwia się procederowi, który niesie za sobą wiele nadużyć.

 

 

Źródło: RV / dutchnews.nl, the guardian, European Institute of Bioethics

RoM

 

 

 

 


DATA: 2017-11-13 18:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@ollek no właśnie chodzi o to że mnie katolika bardzo boli taki grzech. Współczuje osobom które się tego dopuściły bo bardzo zbłądziły. Czuje smutek jak czytam takie statystyki. Moje ciało moja sprawa świadczy o niesamowitym egoizmie. O stawianiu siebie w centrum, tak zwane róbta co chceta. Róbta co chceta, później duchowa pustka i decyzja o eutanazji, naprawdę bardzo to smutne.
7 miesięcy temu / cinek
 
@Nabu - nic nie jest twoje, moje, jego - nic nie jest nasze - wszystko jest Boże i tylko On jako Dawca wszystkiego może decydować o wszystkim, a to, co zadecydował jest zawarte na kartach Jego Starego i Nowego Testamentu - patrz Dekalog !
7 miesięcy temu / Jan
 
Znam starsze holenderskie małżeństwo, które jakieś 10-15 lat temu wręcz uciekło do Polski w obawie przed tym, że ktoś (a bali się nawet własnych dzieci) kiedyś zadecyduje za nich i podda eutanazji. Wtedy mieli byli koło siedemdziesiątki, ostatni gwizdek by podjąć taką decyzję. To już jest chyba jednak "naruszenie czyjeś wolności", prawda? No i słuszna uwaga- to jest ASYSTOWANE "samobójstwo".
7 miesięcy temu / incuss
 
Piszą moje ciało - moja sprawa. To dlaczego ktoś inny (lekarz, pielęgniarka) jest zobowiązany w ramach wykonywania swojej pracy uczestniczyć w zabójstwie?
7 miesięcy temu / mkt
 
Złe jest to, że samobójcy chcąc uniknąć małego cierpienia, popadną w dużo większe cierpienie. Może to bezpośrednio wpływać na życie katolików, jeśli samobójcy nie dokonują samobójstwa sami, lecz domagają się współudziału ze strony innych osób. Poza tym, katolików interesuje wszystko co jest związane z życiem wiecznym, w tym zagrożenia dla życia wiecznego w niebie, w tym wszelkie ideologie sprzeczne z Prawem Bożym. Tyle razy ci to tłumaczyłem i dalej nie przyswoiłeś podstaw wiedzy o katolicyzmie? :)
7 miesięcy temu / do ollek
 
6 tysięcy ludzi..... a firmy ubezpieczeniowe zacierają lepkie łapki. To dopiero cymes geszeft! Inwestycja w duraczenie głupich gojów już sie zwróciła i teraz przynosi zyski.
7 miesięcy temu / STEFL
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.