DZIŚ JEST:   26   MAJA   2020 r.

Św. Filipa Neri
 
 
 
 

Coraz gorsze relacje Waszyngtonu z Teheranem. USA wypowiedziały traktat o przyjaźni

Coraz gorsze relacje Waszyngtonu z Teheranem. USA wypowiedziały traktat o przyjaźni
Mike Pompeo fot. REUTERS/Kevin Lamarque/FORUM

Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo oznajmił, że Stany Zjednoczone wypowiedziały traktat o przyjaznych stosunkach z Iranem, obowiązujący od 1955 r. Bezpośrednim powodem takiej decyzji było orzeczenie Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, który oznajmił że amerykańskie sankcje nie mogą uderzać w pomoc humanitarną kierowaną do Iranu.

 

Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Iran ignorowały wcześniej wyroki Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. W tym przypadku jednak, przedstawiciele Iranu, decyzję ONZ – owskiego organu nazwały „zwycięstwem sprawiedliwości”. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadzie orzekł, że amerykańskie sankcje nie mogą wpływać na bezpieczeństwo cywilnego ruchu lotniczego oraz na pomoc humanitarną kierowaną do Iranu.

 

W odpowiedzi na to orzeczenie, Stany Zjednoczone zerwały traktat o przyjaznych stosunkach z Iranem, obowiązujący od 1955 r., który zawierał zapisy regulujące stosunki gospodarcze i konsularne między oboma państwami.

 

Decyzję amerykańskiej administracji skomentował prezydent NIAC (National Iranian American Council), Jamal Abdi: „Stany Zjednoczone zamiast wziąć pod uwagę troskę międzynarodowej wspólnoty o zagrożenie pomocy humanitarnej w obliczu amerykańskich sankcji, wolały w porywczy sposób wycofać się z układu zawartego w celu zbliżenia Irańczyków i Amerykanów”.

 

Stosunki Waszyngtonu z Teheranem są coraz bardziej napięte. Wszystko zaczęło się w maju 2018 r., od wycofania się z porozumienia nuklearnego przez Donalda Trumpa. USA nałożyły na Iran sankcje gospodarcze, które negatywnie odbiły się na handlu ropą naftową i transakcjach bankowych.

 

Źródło: tvp.info / usatoday.com

PR     

 


DATA: 2018-10-04 11:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Sec : Redakcja podaje suche fakty. Jeśli fakty nie zgadzają się z Twoimi marzeniami należy je ukryć? Należy kłamać? Cywilizacja łacińska oparta na moralności Chrystusowej nie toleruje kłamstwa. Nie widzę u Ciebie nawrócenia na chrześcijaństwo , widzę etykę sytuacyjną Kalego.
ponad 1 rok temu / by
 
a zatem kiedy w końcu ta wojna. Tym razem proponuje na terenie ameryki.
ponad 1 rok temu / pikier
 
Zostaniecie ukarani za źle słowa, które promujecie. Bóg zawsze ma baczenie na swój lud. Ile mam powtarzać, że Islam jest przeciwko Bogu. Chrześcijanie i Żydzi mają jednego Boga.
ponad 1 rok temu / Sec
 
USraelskie fantazje będą nas kosztowały kolejnymi podwyżkami cen paliwa!
ponad 1 rok temu / Karol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.