DZIŚ JEST:   20   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

XXIX Niedziela zwykła
Św. Jana Kantego
Bł. Jakuba Kerna
 
 
 
 

COP24: Polska jest zdeterminowana, aby szybko wdrożyć porozumienie klimatyczne

COP24: Polska jest zdeterminowana, aby szybko wdrożyć porozumienie klimatyczne

Michał Kurtyka, sekretarz stanu w ministerstwie środowiska i pełnomocnik rządu ds. prezydencji COP24, zapewnił w rozmowie z portalem euractiv.com., że Polska jest zdeterminowana, by w grudniu w Katowicach przyjąć konkretne rozwiązania dot. szybkiego wdrażania porozumienia klimatycznego, zmierzającego do gruntownej transformacji energetycznej na świecie.

 

Mówił, że szczególnie ważne są dwie kwestie, to jest przyjęcie standardów przejrzystego raportowania o postępach w zakresie wdrażania porozumienia paryskiego, zakładającego odchodzenie od paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii, i kwestia sprawozdawczości w zakresie zapewnienia finansowania dla tzw. Zielonego Funduszu na inwestycje infrastrukturalne w krajach mniej rozwiniętych.

 

– Właśnie wróciłem z Nowego Jorku, gdzie przeprowadziliśmy nieformalne konsultacje w tych i innych sprawach z reprezentatywną grupą krajów ze wszystkich grup negocjacyjnych. Zapewniam, że wśród stron jest wola osiągnięcia rezultatów w Katowicach. Ciężko pracujemy i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby ułatwić osiągnięcie porozumienia – zapewnił.

 

Minister odpowiadając na pytanie, dlaczego na obrady COP24 wybrano Katowice, powiedział, że górnicze miasto jest symbolem w związku z planowaną dogłębną transformacją energetyczną. Wyjaśnił, że w rozmowach powinny uczestniczyć osoby, które najbardziej zostaną dotknięte zmianami.

 

Porozumienie klimatyczne zawarte w Paryżu w 2015 r. zakłada znaczną redukcję emisji dwutlenku węgla, by nie dopuścić do podniesienia się temperatury na świecie o 2 stopnie Celsjusza. Ściśle łączy się ono z Agendą Zrównoważonego Rozwoju 2030. W Katowicach podczas spotkania w grudniu tego roku ma być przyjęta „mapa drogowa” dot. wdrażania umowy klimatycznej i egzekwowania wpłat na tzw. Zielony Fundusz w celu realizacji inwestycji publiczno-prywatnych w Afryce i innych regionach świata.

 

Kurtyka wyjaśnił, że „Katowice to miejsce, w którym polityka klimatyczna radykalnie zmieni sposób życia dużych społeczności”.

 

Bruksela chce wyznaczyć jeszcze ambitniejsze cele niż przewiduje porozumienie paryskie i zamierza je osiągnąć w krótszym czasie. Eurokraci chcieliby ustanowienia tzw. gospodarki zeroemisyjnej do 2050 r. i całkowitego odejścia od paliw kopalnych na rzecz OZE.

 

Kurtyka podkreślił, że Polska jest „bardzo zdeterminowana” i chce doprowadzić do przyjęcia konkretnej „mapy drogowej” wdrażania porozumienia klimatycznego. Wyjaśnił, że w tym celu od dawna strona polska prowadzi zaawansowane nieoficjalne konsultacje z różnymi krajami. Minister osobiście był w Chinach, Indiach, RPA, Singapurze, Norwegii, Niemczech, Francji, Kanadzie i USA, by przekonywać do skutecznego wdrożenia umowy. Spotkał się z przedstawicielami krajów ASEAN i BASIC. Teraz wybiera się na Bliski Wschód.

 

W planie są inne wyjazdy. Chociaż porozumienie paryskie wydaje się niestabilne, biorąc pod uwagę decyzję Donalda Trumpa o zamiarze wycofania USA z umowy, a także ignorancję Australii w zakresie jej wdrażania i prawdopodobnie Brazylii, Kurtyka wskazuje, że ma ono „charakter historyczny” i Polska chce udowodnić, że można je wprowadzić w życie.

 

Kurtyka zapewnił, że Polska pełni rolę „dumnego gospodarza i gorliwego rzecznika” ostatecznej realizacji umowy.

 

Tuż przed lub w trakcie obrad w Katowicach, Komisja Europejska planuje ujawnić swoją długoterminową strategię klimatyczną na 2050 roku.

 

Źródło: euractiv.com

AS


DATA: 2018-10-03 23:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

?Katowice to miejsce, w którym polityka klimatyczna radykalnie zmieni sposób życia dużych społeczności? - alez panie Kurtyka, nie prosciej powiedziec, ze "bedziecie Polacy placic za prad i ogrzewanie kilka razy wiecej, az was i wasza energetyke i wasz przemysl bankierzy zlicytuja i wywala wszystkich z kamienic na ulice"? "Kurtyka podkreślił, że Polska jest ?bardzo zdeterminowana?" - no nie, wolne zarty. Urzedasy sobie uzurpuja bycie Polska... Zloty Goebbels murowany. "Kurtyka zapewnił, że Polska pełni rolę ?dumnego gospodarza i gorliwego rzecznika?" - tradycyjnie "zastaw sie, a postaw sie". Teraz juz nie na wlasny rachunek, a na rachunek wszystkich Polakow, pod zastaw Polski. Tylko wierzyciel ten sam co przed wiekami... A tymczasem Niemcy "ekologow" spacyfikowali, lasy wycinaja i szykuja kolejne odkrywki wegla brunatnego na wielka skale. Nie wiatraki i solar?! Oy, gevalt!!! Dobrze, ze zostalem agnostykiem, bo mialbym kryzys wiary - "* widzisz i nie grzmisz??".
ponad 1 rok temu / Nihil Novi
 
P ministrze można wnioskować ze rozmawiając z Amerykanami Chinami czy innymi państwami oni P popierają a co dla nas Polaków jakieś tam podwyżki to pikus gospodarka pędzi jesteśmy jednym z najbogatszych państw na świecie wiec jaki problem ,żaden nie głosujmy na ten wspaniały zad PIS pozdrawiam
ponad 1 rok temu / Kazimierz
 
W ten sposób jest wprowadzane niewolnictwo, tzn. ograbienie z pieniedzy, uniemiozliwienie poruszania się (zawsze mozna wyłączyć prąd i sam. elektryczny nie pojedzie) a na koncu wywlaszczenie. W sferze ducha stworzenie nowej wersji człowieka sowieckiego - eurobolszewika.
ponad 1 rok temu / pb
 
-Stalin: '...ostatecznie dla wojskowych z Armii Czerwonej jest obojętne jaki w Polsce będzie rząd, ważne jest tylko aby nam nie strzelano w plecy. Rząd warszawski nieźle daje sobie radę ze swym zadaniem zapewnienia porządku i spokoju społecznego na tyłach Armii Czerwonej. W ostatecznym wyniku rząd warszawski jest pożyteczny." -Roosevelt: "Kwestia polska w ciągu 5 wieków przyprawiała świat o ból głowy." - Churchill :" Trzeba się postarać aby kwestia polska nie przyprawiała więcej ludzkości o ból glowy". - Stalin: "Należy to koniecznie uczynić".
ponad 1 rok temu / Jałta 1945
 
To oznaczać będzie dla Polaków kompletną nędzę i trudno wyobrażalny regres cywilizacyjny. PIS dąży do eksterminacji naszego narodu. Innego , racjonalnego celu takiej polityki nie widzę . Tak zwana energia odnawialna jest co najmniej kilka razy droższa od normalnej , uzyskiwanej z węgla . Polska nie ma żadnych możliwosci uzyskiwania wiekszych ilosci energi w postulowane przez ekologizm sposoby. Przy produkcji energii z węgla emerytury Polaków będą głodowe. Po likwidacji energii z węgla po prostu emerytur nie będzie i nie tylko emerytur .
ponad 1 rok temu / Mirek
 
Ruch Narodowy albo nas wszystkich wykoncza.
ponad 1 rok temu / www
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.