DZIŚ JEST:   26   LUTY   2020 r.

Środa Popielcowa
Św. Aleksandra, biskupa
Św. Pauli Montal
 
 
 
 

Co zrobić, by młodzi nie tracili wiary? Bp Barron: odzyskać zdolności argumentowania religijnego

Co zrobić, by młodzi nie tracili wiary? Bp Barron: odzyskać zdolności argumentowania religijnego
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Zbliżający się Synod poświęcony ludziom młodym, wierze i rozeznawaniu powołań  będzie ważniejszy niż dwie sesje Synodu o rodzinie z 2014 i 2015 roku – uważa biskup Robert Barron z Los Angeles w Kalifornii.

 

Podczas gdy skupienie się na kwestii Komunii dla rozwodników żyjących w powtórnych związkach wzbudziło powszechne zainteresowanie mediów, potrzeba zajęcia się trudną sytuacją młodych ludzi wyrzekających się wiary, jest „o wiele pilniejszą kwestią dla globalnej społeczności, a w szczególności dla Kościoła na Zachodzie” – zaznaczył kalifornijski hierarcha.

 

W poniedziałek podczas odczytu zatytułowanego „Looking for the Nones” na konferencji poświęconej „Kulturze formacji” na Uniwersytecie w Notre Dame biskup nawiązał do przemówienia papieża Franciszka z 2013 roku. Krótko po wyborze Franciszek przyrównał Kościół do „szpitala polowego”. Hierarcha przypomniał, że podczas gdy wiele osób skupia się na miłosierdziu proponowanym przez papieża, przeoczają inny ważny aspekt, to jest „dramatyczną duchową ocenę” współczesnego społeczeństwa, którą zaproponował Franciszek.

 

Bp Barron od dawna zajmuje się kwestią odchodzenia ludzi z Kościoła. Skupienie się na „niewierzących” – zdaniem szefa ds. ewangelizacji i katechizacji w episkopacie amerykańskim – ma pomóc w dotarciu do tej grupy.

 

W swoim wykładzie bp Barron analizował pracę socjologa profesora Christiana Smitha i wskazywał na przyczyny porzucania wiary przez młodych. Ubolewał nad swoistą „romantyzacją poszukiwań”.

 

Bp Barron, czerpiąc z intelektualnego dorobku profesora Stanleya Hauerwasa stwierdził, że niezwykle istotne jest odzyskanie „zdolności do publicznego argumentowania religijnego”, aby chrześcijaństwo zyskało na znaczeniu w dzisiejszym świecie.

 

Ubolewał nad podejściem tzw. nowych ateistów, takich jak Richard Dawkins i Christopher Hitchens, którzy twierdzili, że wiara i nauka są nie do pogodzenia. Jest to przekonanie szeroko podzielane przez niewierzących.

 

Armie młodych ludzi zinternalizowały przekonania nowych ateistów na temat wierzeń religijnych, które uznali za przednaukowy nonsens – stwierdził hierarcha, dodając jednocześnie, że uzdrowienie rozdźwięku między nauką a religią jest kluczowe dla opracowania strategii docierania do młodych ludzi.

 

Kapłan zachęcał katolików do pielęgnowania tradycji intelektualnych i do kształtowania odpowiedniego katechetycznego podejścia w parafiach i szkołach.

 

Jedną z charakterystycznych cech katolicyzmu na przestrzeni wieków było zobowiązanie do intelektualnego uzasadniania wiary – zauważył, dodając, że w ostatnich dziesięcioleciach nastąpiło „nadzwyczajne odejście od wiary” i trend ten należy jak najszybciej odwrócić.

 

Intelektualne problemy, które dręczą młodych ludzi blokują ich na tym poziomie – mówił. – Jeśli młodzi ludzie potrafią poradzić sobie z Szekspirem, Einsteinem i Wergiliuszem, to dlaczego nie mieliby poradzić sobie ze św. Augustynem, św. Tomaszem z Akwinu, z Chestertonem? – dopytywał.

 

Jako że rola młodych ludzi w Kościele to kwestia kluczowa, obecnie, w okresie poprzedzającym kolejny synod, hierarcha zauważył, że często trudno jest usłyszeć, iż Kościół potrzebuje osób takich jak starotestamentowa postać Heliego, który pouczał młodego Samuela i zachęcał go do słuchania głosu Pana.

 

Czego dziś potrzebują młodzi ludzie? – zastanawiał się biskup. – Potrzebują starszych, którzy będą zdolni pełnić rolę taką jaki Heli. Tych, którzy potrafią usłyszeć głos Boga w wezwaniu do sprawiedliwości i równości – tłumaczył.

 

Potrzebujemy armii takich postaci jak Heli, która będzie potrafiła usłyszeć i zinterpretować słowo Boże, pomagając naszym młodym ludziom rozpoznać ten głos – konkludował.

 

 

Źródło: cruxnow.com

AS

 

 


DATA: 2018-03-09 09:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Hej, wiadomo że prawo Boskie jest nienaruszalne. ROzwodnicy nie mogą przystąpić do Chrystusa w Eucharystii. Jednak jak widzę komentarze: "Pan Jezus powiedział aby nikogo nie nazywać ojcem, amy co?" to śmierdzi mi to prostacką protestancką teologią.
ponad 1 rok temu / antySec
 
Bóg dał nam przykazania w Starym Testamencie oraz w Ewangelii, a my czekamy na to co powiedzą hierarchowie. Jak powiedzą, że mozna pożądac cudzej żony to będziemy tak czynili? Pan Jezus powiedział aby nikogo nie nazywać ojcem, amy co? Powiedział aby nie szukac poklasku, a my magistry i ekscelencje.
ponad 1 rok temu / Sec
 
Dawać przykład postępowania według nauki Chrystusa, nie swojej. Tylko tyle i aż tyle.
ponad 1 rok temu / Ruben
 
Trzeba się samemu nawracać. Odstąpić od doktryny ja jestem niemylny do prawdziwej nauki, która jest w Ewangelii i latwo można ja skonfrontować ze Starym Testamentem. Cała Biblia jest tak matematycznie idealna, że na jej podstawie można udowodnić istnienie Boga. Ale trzeba odrzucić swoje nauki oraz obce np Islam, który jest przeciwienstwem nauk Jezusa Chrystusa. Żydzi, gdyby bazowali na Torze też latwo by się dali nawrócić. Talmud oraz Tradycja niestety pogłębiają zrozumienie Słowa Bożego. Żydzi nawet nie wiedzą, że modlą się do Jezusa, kiedy nazywaja Boga HaShem czyli Słowo.
ponad 1 rok temu / Sec
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.