DZIŚ JEST:   16   LIPCA   2020 r.

NMP Szkaplerznej z Góry Karmel
Św. Marii Magdaleny Postel
 
 
 
 

Co znajdzie się w adhortacji po synodzie? Słowa Franciszka wskazują kierunek

Co znajdzie się w adhortacji po synodzie? Słowa Franciszka wskazują kierunek
Fot. ANSA/FORUM

Wydaje się, że decyzje w sprawie tego, co znajdzie się w adhortacji po synodzie nie zajmą papieżowi wiele czasu. Wiele na to wskazuje, że tekst mógł już powstać. Tak wynika z wypowiedzi papieża – zwraca uwagę katolicki publicysta Sandro Magister na łamach prestiżowego „L’Espresso”.

 

Papież na pewno pozytywnie oceni samą kwestię synodalności, przyznaje Sandro Magister. „Przeszliśmy długą drogę, ale musimy iść dalej ścieżką synodalną” – podkreślił Franciszek po synodzie amazońskim, co oznacza, że właśnie decyzje większości będą najpewniej definiowały kształt Kościoła za pontyfikatu obecnego papieża.

 

Sandro Magister zauważa, że papież po synodzie amazońskim zaznaczył wyraźnie swoje opinie na najbardziej niebezpieczne decyzje, jakie tam zapadły. Ojciec Święty podkreślił m.in. że powoła komisję mającą zająć się diakonatem kobiet, która będzie działa pod egidą Kongregacji Nauki Wiary.

 

Jeśli tak się stanie, będzie to już druga taka komisja. Wcześniejsza nie doszła bowiem do porozumienia. Wydaje się jednak, że Franciszek jeszcze nie wie, jaki kształt miałaby przyjąć nowa komisja. – Niewykluczone, że poszerzymy komisję. Chciałbym sprostać temu wyzwaniu i podjąć rękawicę – cytuje papieża włoski publicysta na łamach „L’Espresso”. Dodaje, że tej ostatniej wypowiedzi towarzyszyły oklaski. Papież zauważył także, iż synod „posunął nieco dalej” sprawę diakonatu kobiet.

 

Nowy ryt? Tym zajmie się kard. Sarah

 

Jedną z najbardziej niebezpiecznych spraw głosowanych na synodzie była propozycja ustanowienia tzw. rytu amazońskiego, czyli inkulturacja obrzędu Mszy Świętej. W tym przypadku papież – jak zauważa Magister – chłodzi nastroje zwolenników takiej zmiany. Zaznaczył, że decyzja w tej sprawie nie będzie należała do lokalnej komisji biskupów Amazonii, lecz do nieustępliwego kard. Roberta Saraha, prefekta Kongregacji ds. sprawowania Kultu Bożego.

 

- Leży to w gestii kongregacji, ponieważ takie zmiany można wprowadzić zgodnie z określonymi kryteriami. Dzięki temu wiem, że zostaną podjęte właściwe kroki w zakresie propozycji inkulturacji – mówił Franciszek.

 

Sandro Magister ocenia, iż raczej jest mało prawdopodobne, by w takiej sytuacji kard. Sarah zdecydował się na propozycje synodu amazońskiego.

 

Sekcja amazońska w Watykanie

 

Papież zwrócił również uwagę na potrzebę powołania w Watykanie specjalnej dykasterii w celu „promowania integralnego rozwoju człowieka”.

 

Franciszek – jak zauważa Sandro Magister – uniknął natomiast deklaracji w sprawie święceń kapłańskich dla żonatych mężczyzn. Do tego pytanie w komentarzu do synodu nie odniósł się jednoznaczny sposób.

 

 

Źródło: L’Espresso

ged


DATA: 2019-11-02 09:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zgroza !
8 miesięcy temu / Memento mori
 
@JanStatystyczny "Ohyda spustoszenia" oznacza oddawanie czci człowiekowi w miejsce czci należnej Bogu. Substytut Mszy Świętej w postaci humanistyczno-judaizującego nabożeństwa dziękczynnego nakierowanego na celebrację uczestników, a zwłaszcza przewodniczącego zgromadzenia, w zasadzie spełnia kryteria "ohydy spustoszenia". Jednak wydaje się, że prawdziwą kulminacją tego procesu będzie oddawanie czci Antychrystowi - człowiekowi zatracenia - przez zwiedzionych katolików i katolickich hierarchów. Naturalnie kiedy to będzie, czy za dziesiątki, czy setki, czy tysiące lat, nie wiem. Co wiadomo to, że już trwają przygotowania, a Nieprzyjaciel kombinuje jak zwieść wybranych, jeśli to w ogóle możliwe. Na pewno się nie zawaha spróbować. A jakże sprytniej zwieść wybranych niż tworząc fałszywy kościół katolicki, z prawdziwymi biskupami, kardynałami, a nawet papieżem na usługach. Czyli urzeczywistnić "teorię spiskową", w którą nikt roztropny i mądry nie uwierzy.
8 miesięcy temu / Murem
 
Słowa Franciszka wskazują kierunek czyli Droga Synodalna jest dobra, kto nie wejdzie na nią i się nie podporzadkuje zostanie na peryferiach i zmarginalizowany. Diakonat kobiet to nie kapłaństwo natomiast żeby do tego dojść trzeba będzie odpowiednich następców.
8 miesięcy temu / Cdn
 
Co znajdzie się w adhortacji po synodzie? To proste. Znajdzie się SZATAN!
8 miesięcy temu / mARIA
 
Nieco uspokaja mnie osoba kard. Sarah - on mzd. nie zgodzi się na msze bez konsekraccji, czyli ohydę spustoszenia. Obym się nie przeliczył.
8 miesięcy temu / Jan Statystyczn
 
wiedza nie świadczy o mądrości //uczonych // BÓG powołał kapłanów do zbawiania nie zabawiania
8 miesięcy temu / adam
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.