DZIŚ JEST:   20   SIERPNIA   2019 r.

Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 52  >   EDYTORIAL

Sławomir Skiba

Co zdeformowało Niemcy?

Co zdeformowało Niemcy?
Grafika: PCh24.pl

Wrzesień w Polsce, przynajmniej jeszcze w naszym pokoleniu, nieodmiennie wciąż przywodzi na myśl te same obrazy – końca wakacji, kwitnącego wrzosu, dojrzałej jarzębiny, pachnących jabłek, dzieci idących do szkoły oraz… niemieckiej agresji na Polskę i związanego z tym początku największej hekatomby w dziejach świata.

 

Ilekroć wracam myślami do tych obrazów, a z wiekiem zdarza mi się to coraz częściej, mam przed oczyma te dwa światy. I chociaż, Bogu dzięki, nie było dane mi żyć w żadnym z nich, znam je przecież tak dobrze. Jak wielu z mojego i nie tylko mojego pokolenia, poprzez doświadczenia bliskich, dokumenty, filmy, książki i edukację, czuję je i widzę tak wyraźnie.

 

Pierwszy obraz przepaja sielska niemalże atmosfera międzywojnia. Okresu, który w mojej wyobraźni ukształtowały opowiadania rodzinne i filmy z cyklu W starym kinie. Komedie pełne atmosfery zabawy i beztroski lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku.

 

Kiedy z kolei czyta się i przegląda gazety jeszcze z lipca i sierpnia 1939 roku, to aż do ostatnich dni owych pamiętnych wakacji niemal nic nie zwiastowało wrześniowej tragedii. Ludzie siedzieli w kawiarniach, rozmawiali, czytali prasę, pili kawę, śmiali się i bawili upojeni promieniami słońca i gorącym jeszcze latem. Wszyscy tacy eleganccy i dobrze wychowani, dorośli, młodzież i rozbawiona dziatwa… Wszyscy tacy sympatyczni i przywiązani do swojego codziennego zabiegania i ludzkich, niewinnych przyjemności…

 

I takimi zastaje ich ten grom spadający z jasnego nieba, o czym świadczą gazety z owego pierwszego i kolejnych dni września. Początek gehenny i otwarcie się drzwi do innego świata. Pamiętne słowa radiowego komunikatu: A więc wojna! Dziś rano o godzinie piątej minut czterdzieści oddziały niemieckie przekroczyły granicę Polską, łamiąc pakt o nieagresji (…) Odtąd wszyscy jesteśmy żołnierzami!

 

Któż z nas ich nie słyszał lub nie czytał? Do tego widok żołnierzy niemieckich łamiących nasz szlaban graniczny, odgłosy syren, widok bombardowanych miast i tłum ludzi uciekających w różnych kierunkach…

 

Kiedy myślę w tym kontekście o naszych zachodnich sąsiadach, równie nieodmiennie mam przed oczami dwa przeciwstawne obrazy. Z jednej strony porządek, punktualność, solidność w każdym calu i wysoką kulturę narodu, od którego moglibyśmy się wiele nauczyć, i w ciągu naszych dziejów rzeczywiście się nauczyliśmy.

 

Ot, choćby najsolidniejszej na świecie sztuki bibliograficznej, z którą żadna inna równać się nie może. A wspaniałe gotyckie katedry i czyste, zadbane kościoły, malownicze miasta i baśniowe średniowieczne miasteczka, religijny lud Bawarii i maryjna pobożność, której owocem są zaszczepione i na nasz grunt przepiękne nabożeństwa majowe… Słyszę i widzę pobożnych Niemców rozmodlonych w pięknie przystrojonych kościołach. Można ich jeszcze spotkać w tradycyjnych wspólnotach skupionych wokół starej liturgii.

 

Widzę moich niemieckich przyjaciół, których znam i podziwiam, i niejeden raz widziałem na modlitwie, na kolanach przed fatimską figurą Najświętszej Maryi Panny z różańcem w ręku. Słyszę śpiewy pobożnych Niemców przywiązanych do rzymskiego Kościoła…

 

I drugi obraz, który jak czarne, olbrzymie ptaszysko rzuca cień na ten wielki i powołany do wspaniałych czynów naród. Ten potwór to nie tylko narodowy socjalizm czy komunizm, choć oba wyszły z Niemiec. To tylko dzieci innego monstrum, któremu w rzeczywistości na imię „reformacja”. To przecież pamiętny bunt Marcina Lutra przeciwko Kościołowi i rewolucja protestancka – pierwsza i rozpoczynająca proces dechrystianizacji Europy – złamały Niemcy i wprowadziły je na bezdroża pychy.

 

Święty Bonifacy, biskupie i męczenniku, apostole i patronie Niemiec, módl się za swoim ludem i ratuj go przed skutkami Rewolucji!Sławomir Skiba
  

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

do tomasz nowak... myslenie życzeniowe.... czy naprawdę widzisz takie owoce w narodzie niemieckim, ich przecież juz nie ma... takie są owoce buntu wobec Boga.. obojetnie jak to nazwiemy
ponad 2 lata temu / ola
 
"Luter...chcący przywrócić nauki Jezusa z Ewangelii" - dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane. "przedstawiany jako przyczyna dechrystianizacji Europy" - i słusznie, po owocach to poznajemy. Rozbicie się choćby samego protestantyzmu na tysiące różnych odłamów, często zaprzeczających sobie, niektórych jawnie sprzecznych z Biblią, np. akceptujących "małżeństwa" homoseksualne. Upadek religijności w krajach/regionach historycznie protestanckich jest kolosalnie szybszy niż w historycznie katolickich. Zastanów się więc sam co piszesz.
ponad 2 lata temu / do Tomasz Nowak
 
Tomasz Nowak -popieram.
ponad 2 lata temu / tt
 
A ja Niemcy uważam za naród skażony zarazą protestantyzmu i hitleryzmu.Nawet ich chrześcijaństwo krzyżacke odznaczało się okrucieństwem i ekspansjonizmem. Mimo, że zawsze byli od nas silniejsi i bogatsi, dostali nieraz od nas łupnia i jest to dla mnie powodem satysfakcji.Wszelkie ich zalety nigdy nie zrównoważą buty, pychy, okrucieństwa. I kiedy chcą pokazać ten swój quasihumanitaryzm , to też nie są w tym wiarygodni. Ot, sprowadzili sobie ludzi do pracy, bez wojny, obozów, ale jeszcze nie wiedzą, że ci, pracować nie będą. Ciekawe, jak ich będą zmuszać.Przyjrzyjcie się tym, co u nas, co chcą się im przypodobać, jak nam szkodzą, bo podobni są do nich. Tylko jefnego współcześnie żyjącego Niemca szczerze cenię-Benedykta XVI.Innych dobrych nie znam, choć na pewno są.
ponad 2 lata temu / panda
 
No a jak. Pewno. Tu rozmodlony tłum przed fatimską figurą NMP, a tam ten heretyk Luter, wracający do korzeni chrześcijaństwa i chcący przywrócić nauki Jezusa z Ewangelii i Ojców Kościoła, a przedstawiany jako przyczyna dechrystianizacji Europy. Zastanówcie się czasami, co piszecie. Patronat Piotra Skargi nie zwalnia Was od pisania prawdy. Luter chciał naprawić Kościół i wystąpił przeciw bezbożnej sprzedaży odpustów i wcale nie chciał tego podziału. Do tego doprowadziła zatwardziałość i pazerność ówczesnego Papieża. Opanujcie się i nie składajcie fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu.
ponad 2 lata temu / Tomasz Nowak
 
 

„Musimy sprawić, by produkcja wyrobów odzwierzęcych była trudniejsza i droższa” – stwierdziła na Twitterze europoseł Wiosny Sylwia Spurek, cytując autora książki „Jak stworzyć wegański świat”.

 
 

„Według wstępnych szacunkowych danych zadłużenie Skarbu Państwa na koniec lipca 2019 r. wyniosło ok. 973,3 mld zł, co oznacza spadek o 1,8 mld zł wobec czerwca br. i wzrost o 19 mld zł wobec końca 2018 roku” – poinformował we wtorek resort finansów.

 

„Wbrew deklaracjom prezydenta USA Donalda Trumpa o ostatecznym zwycięstwie nad Państwem Islamskim (IS) ta dżihadystyczna organizacja znów rośnie w siłę i nic nie wskazuje na to, by miała przestać stanowić zagrożenie”, informuje „New York Times”.

 

Wznowienie dialogu w kwestiach historycznych nie jest możliwe, dopóki w Polsce zaprzecza się wyzwoleniu jej przez Armię Czerwoną podczas II wojny światowej – powiedział w rozmowie z dziennikiem „Izwiestija” ambasador Rosji w Warszawie Siergiej Andriejew.

 

Przygotowany w Ministerstwie Zdrowia projekt ustawy o zawodzie farmaceuty nie wprowadza wyraźnej klauzuli sumienia. Zawiera jednak przepisy podkreślające samodzielność farmaceuty i wskazujące, że ma on obowiązek działać według zasad etyki zawodowej, które z kolei nakazują postępowanie zgodnie z sumieniem. W konsekwencji aptekarze chcący odmówić wydania produktu ze względu na sprzeciw sumienia nadal będą musieli powoływać się przede wszystkim na Konstytucję, zapewniającą każdemu wolność sumienia, której integralnym elementem jest prawo do sprzeciwu sumienia. W przesłanym do Ministerstwa Zdrowia stanowisku Instytut Ordo Iuris postuluje, by projekt uzupełnić o klauzulę sumienia, która, jak orzekł Trybunał Konstytucyjny, stoi na straży wolności sumienia.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.