DZIŚ JEST:   23   STYCZNIA   2021 r.

Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 52  >   EDYTORIAL

Co zdeformowało Niemcy?

Co zdeformowało Niemcy?
Grafika: PCh24.pl

Wrzesień w Polsce, przynajmniej jeszcze w naszym pokoleniu, nieodmiennie wciąż przywodzi na myśl te same obrazy – końca wakacji, kwitnącego wrzosu, dojrzałej jarzębiny, pachnących jabłek, dzieci idących do szkoły oraz… niemieckiej agresji na Polskę i związanego z tym początku największej hekatomby w dziejach świata.

 

Ilekroć wracam myślami do tych obrazów, a z wiekiem zdarza mi się to coraz częściej, mam przed oczyma te dwa światy. I chociaż, Bogu dzięki, nie było dane mi żyć w żadnym z nich, znam je przecież tak dobrze. Jak wielu z mojego i nie tylko mojego pokolenia, poprzez doświadczenia bliskich, dokumenty, filmy, książki i edukację, czuję je i widzę tak wyraźnie.

 

Pierwszy obraz przepaja sielska niemalże atmosfera międzywojnia. Okresu, który w mojej wyobraźni ukształtowały opowiadania rodzinne i filmy z cyklu W starym kinie. Komedie pełne atmosfery zabawy i beztroski lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku.

 

Kiedy z kolei czyta się i przegląda gazety jeszcze z lipca i sierpnia 1939 roku, to aż do ostatnich dni owych pamiętnych wakacji niemal nic nie zwiastowało wrześniowej tragedii. Ludzie siedzieli w kawiarniach, rozmawiali, czytali prasę, pili kawę, śmiali się i bawili upojeni promieniami słońca i gorącym jeszcze latem. Wszyscy tacy eleganccy i dobrze wychowani, dorośli, młodzież i rozbawiona dziatwa… Wszyscy tacy sympatyczni i przywiązani do swojego codziennego zabiegania i ludzkich, niewinnych przyjemności…

 

I takimi zastaje ich ten grom spadający z jasnego nieba, o czym świadczą gazety z owego pierwszego i kolejnych dni września. Początek gehenny i otwarcie się drzwi do innego świata. Pamiętne słowa radiowego komunikatu: A więc wojna! Dziś rano o godzinie piątej minut czterdzieści oddziały niemieckie przekroczyły granicę Polską, łamiąc pakt o nieagresji (…) Odtąd wszyscy jesteśmy żołnierzami!

 

Któż z nas ich nie słyszał lub nie czytał? Do tego widok żołnierzy niemieckich łamiących nasz szlaban graniczny, odgłosy syren, widok bombardowanych miast i tłum ludzi uciekających w różnych kierunkach…

 

Kiedy myślę w tym kontekście o naszych zachodnich sąsiadach, równie nieodmiennie mam przed oczami dwa przeciwstawne obrazy. Z jednej strony porządek, punktualność, solidność w każdym calu i wysoką kulturę narodu, od którego moglibyśmy się wiele nauczyć, i w ciągu naszych dziejów rzeczywiście się nauczyliśmy.

 

Ot, choćby najsolidniejszej na świecie sztuki bibliograficznej, z którą żadna inna równać się nie może. A wspaniałe gotyckie katedry i czyste, zadbane kościoły, malownicze miasta i baśniowe średniowieczne miasteczka, religijny lud Bawarii i maryjna pobożność, której owocem są zaszczepione i na nasz grunt przepiękne nabożeństwa majowe… Słyszę i widzę pobożnych Niemców rozmodlonych w pięknie przystrojonych kościołach. Można ich jeszcze spotkać w tradycyjnych wspólnotach skupionych wokół starej liturgii.

 

Widzę moich niemieckich przyjaciół, których znam i podziwiam, i niejeden raz widziałem na modlitwie, na kolanach przed fatimską figurą Najświętszej Maryi Panny z różańcem w ręku. Słyszę śpiewy pobożnych Niemców przywiązanych do rzymskiego Kościoła…

 

I drugi obraz, który jak czarne, olbrzymie ptaszysko rzuca cień na ten wielki i powołany do wspaniałych czynów naród. Ten potwór to nie tylko narodowy socjalizm czy komunizm, choć oba wyszły z Niemiec. To tylko dzieci innego monstrum, któremu w rzeczywistości na imię „reformacja”. To przecież pamiętny bunt Marcina Lutra przeciwko Kościołowi i rewolucja protestancka – pierwsza i rozpoczynająca proces dechrystianizacji Europy – złamały Niemcy i wprowadziły je na bezdroża pychy.

 

Święty Bonifacy, biskupie i męczenniku, apostole i patronie Niemiec, módl się za swoim ludem i ratuj go przed skutkami Rewolucji!

 

 

Sławomir Skiba

 

 

 

  

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

do tomasz nowak... myslenie życzeniowe.... czy naprawdę widzisz takie owoce w narodzie niemieckim, ich przecież juz nie ma... takie są owoce buntu wobec Boga.. obojetnie jak to nazwiemy
ponad 4 lata temu / ola
 
"Luter...chcący przywrócić nauki Jezusa z Ewangelii" - dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane. "przedstawiany jako przyczyna dechrystianizacji Europy" - i słusznie, po owocach to poznajemy. Rozbicie się choćby samego protestantyzmu na tysiące różnych odłamów, często zaprzeczających sobie, niektórych jawnie sprzecznych z Biblią, np. akceptujących "małżeństwa" homoseksualne. Upadek religijności w krajach/regionach historycznie protestanckich jest kolosalnie szybszy niż w historycznie katolickich. Zastanów się więc sam co piszesz.
ponad 4 lata temu / do Tomasz Nowak
 
Tomasz Nowak -popieram.
ponad 4 lata temu / tt
 
A ja Niemcy uważam za naród skażony zarazą protestantyzmu i hitleryzmu.Nawet ich chrześcijaństwo krzyżacke odznaczało się okrucieństwem i ekspansjonizmem. Mimo, że zawsze byli od nas silniejsi i bogatsi, dostali nieraz od nas łupnia i jest to dla mnie powodem satysfakcji.Wszelkie ich zalety nigdy nie zrównoważą buty, pychy, okrucieństwa. I kiedy chcą pokazać ten swój quasihumanitaryzm , to też nie są w tym wiarygodni. Ot, sprowadzili sobie ludzi do pracy, bez wojny, obozów, ale jeszcze nie wiedzą, że ci, pracować nie będą. Ciekawe, jak ich będą zmuszać.Przyjrzyjcie się tym, co u nas, co chcą się im przypodobać, jak nam szkodzą, bo podobni są do nich. Tylko jefnego współcześnie żyjącego Niemca szczerze cenię-Benedykta XVI.Innych dobrych nie znam, choć na pewno są.
ponad 4 lata temu / panda
 
No a jak. Pewno. Tu rozmodlony tłum przed fatimską figurą NMP, a tam ten heretyk Luter, wracający do korzeni chrześcijaństwa i chcący przywrócić nauki Jezusa z Ewangelii i Ojców Kościoła, a przedstawiany jako przyczyna dechrystianizacji Europy. Zastanówcie się czasami, co piszecie. Patronat Piotra Skargi nie zwalnia Was od pisania prawdy. Luter chciał naprawić Kościół i wystąpił przeciw bezbożnej sprzedaży odpustów i wcale nie chciał tego podziału. Do tego doprowadziła zatwardziałość i pazerność ówczesnego Papieża. Opanujcie się i nie składajcie fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu.
ponad 4 lata temu / Tomasz Nowak
 
 

Jest Kościół społecznością modlącą się. [To] olbrzymie zrzeszenie wierzących ludzi, którzy się modlą; czynią to może niedoskonale, z roztargnieniem, może nawet rzadko, ale znają wartość i znaczenie modlitwy i ją w jakimś stopniu w swym osobistym życiu praktykują.

 

 
 

1859 – zmarł Zygmunt Krasiński, polski myśliciel, poeta, dramatopisarz, prozaik, epistolograf. Zaliczany do grona „trzech wieszczów”. Do największych jego dzieł należą dramaty: Nie-Boska komedia (1835), ukazująca wizję krwawej rewolucji niszczącej uporządkowany świat, oraz filozoficzno-historyczny Irydion (1836).

 

Rzecznik szpitala University Hospitals Plymouth NHS Trust skomentował sytuację Polaka, skazanego za zagłodzenie.

 

Prof. Jacek Bartyzel komentuje dla PCh24TV sytuację w Stanach Zjednoczonych po zaprzysiężeniu prezydenta Joe Bidena.

 

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi poinformował, że administracja Facebooka zablokowała możliwość zagranicznej promocji filmu „Obóz na Przemysłowej – poznaj nasz strach!”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.