DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2018 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

Co zamierza prezydent? W środę spotkał się z przedstawicielami PiS oraz opozycji

Co zamierza prezydent? W środę spotkał się z przedstawicielami PiS oraz opozycji
Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP

Prezydent odbył w środę cykl rozmów z przedstawicielami klubów parlamentarnych. Celem były konsultacje w związku z zapowiedzią zgłoszenia przez głowę państwa własnych projektów ustaw reformujących sądownictwo.


 

W pierwszej kolejności Andrzej Duda przyjął reprezentantów klubu PiS. Do pałacu prezydenckiego przyjechali: szef klubu, wicemarszałek Ryszard Terlecki, rzecznik partii Beata Mazurek, szef sejmowej komisji sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz i poseł Arkadiusz Mularczyk. 


– Deklarujemy współpracę i jesteśmy otwarci na rozmowy; prezydent zapewnił, że gwarantuje jakość procesu legislacyjnego i samych projektów ustaw o SN i KRS – powiedział po spotkaniu przedstawicieli swego klubu lider Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna.


Powody do umiarkowanego zadowolenia ze spotkania z prezydentem miała ekipa Kukiz15, bowiem gospodarz w trakcie rozmów miał zadeklarować, że podtrzymuje poprawkę wyboru składu Krajowej Rady Sądownictwa przez 3/5 Sejmu, a nie zwykłą większością, jak chciał PiS.


– Rozmawialiśmy o tym, jakie będą mechanizmy zabezpieczające. Niewykluczone, że będzie to wskazanie tych osób przez prezydenta, co my jesteśmy w stanie poprzeć ze względu na silną legitymację prezydenta – zadeklarował wicemarszałek Stanisław Tyszka z Kukiz15. – Wskazaliśmy na jeden czynnik, który psuje tę debatę, czyli kampanię Polskiej Fundacji Narodowej, która według nas jest nieakceptowalnym nadużyciem władzy – dodał oceniając trwającą dyskusję na temat zmian w sądownictwie.


Andrzej Duda nie może natomiast liczyć na owocną współpracę z klubem Nowoczesna. Jeśli ktoś miałby co do tego wątpliwości, przekonają go słowa Ryszarda Petru: – Będziemy mieli do czynienia z ustawami o SN i KRS autorstwa prezydenta, które doprowadzą do upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości w Polsce – powiedział jeden z liderów tzw. totalnej opozycji. – Potwierdziły się nasze najgorsze obawy. Mianowicie propozycje prezydenta, jakie wynikają z tych konsultacji, są takie, że polityczną rolę ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego zastąpi prezydent – podsumował.


Swoje spotkanie odbyła także część opozycji pozaparlamentarnej. – Zachęcamy prezydenta do wysłania projektów ustaw o SN i KRS także do konsultacji z organizacjami pozarządowymi, związkami zawodowymi, organizacjami pracodawców – stwierdził z kolei po spotkaniu przewodniczący PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz. – Uważamy, że konsultacje powinny odbyć się też w ramach wysłuchania publicznego. Złożymy taki wniosek o wysłuchanie publiczne w ramach prac sejmowych i jeżeli on nie przejdzie, to przeprowadzimy wysłuchanie obywatelskie przez nasz klub – dodał. 

W lipcu prezydent Andrzej Duda zawetował przyjęte krótko wcześniej ustawy o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zobowiązał się do przedstawienia własnych projektów do końca września.

 


Źródło: tvp.info, Polsat News

RoM
 

 


DATA: 2017-09-13 22:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dla mnie osobiście nie powinno być żadnych debat na temat sądownictwa. Skoro w sondażach większość obywateli jest za tym, by te rzekome zmiany miały zajść, to głos tych obywateli powinien być jednoznaczny.
9 miesięcy temu / ergoproxy
 
PO I Nowoczesna za donoszenie na Polskę powinny zostać zdelegalizowane a zdrajcy powinni odpowiadać za zdradę stanu oraz próby siłą obalenia legalnej władzy,
9 miesięcy temu / Tomasz
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.