DZIŚ JEST:   26   MAJA   2020 r.

Św. Filipa Neri
 
 
 
 

Co z tymi „uchodźcami”?

Co z tymi „uchodźcami”?
REUTERS / FORUM
#RZĄD    #UCHODŹCY    #ISLAMIŚCI    #PREMIER    #IMIGRANCI    #PIS    #WOJNA    #SYRIA    #UNIA    #EUROPA    #MUZUŁMANIE    #ISLAM    #UNIA EUROPEJSKA    #SZYDŁO

Mimo upływu już blisko trzech tygodni od szczytu państw Unii Europejskiej w Brukseli, wielu Polaków wciąż nie ma pewności co do tego czy Polska przyjmie zadeklarowanych wcześniej 7 tys. islamskich uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki północnej czy nie? Od czasu do czasu pytają o to skonfudowani i zaniepokojeni niejasnością w tej sprawie użytkownicy portali społecznościowych.

 

Tymczasem wszystko jest jasne i wystarczy tylko uważnie czytać oficjalne komunikaty i doniesienia prasowe – tak, premier Beata Szydło zaakceptowała podjęte przez jej poprzedniczkę Ewę Kopacz ustalenia o przyjęciu nieokreślonej liczby (od 6800 do 12 tys.) islamskich przybyszów. Jednocześnie należy podkreślić, że ta akceptacja naprawdę niczego nie przesądza.

 

Trybunał przykrył imigrantów

Konfuzja internautów sama w sobie jest ciekawa, ponieważ pokazuje, że ta ważna dla wielu Polaków informacja właściwie do dzisiaj nie przebiła się do powszechnej świadomości. Jest to o tyle dziwne, a wręcz dziwaczne, że od dwóch miesięcy żyje tym niemal cała Polska, zaś w andrzejkową sobotę wielu ludzi śledziło doniesienia z Brukseli, zastanawiając się czy polska delegacja zaakceptuje poczynione wcześniej ustalenia, czy powie zdecydowane NIE. Jakie było moje zdziwienie, kiedy po zakończeniu szczytu żadna gazeta, żaden portal internetowy nie zaczynał doniesień o ustaleniach podjętych na brukselskim szczycie właśnie od tej informacji. Co ciekawe, bitwa o Trybunał Konstytucyjny tak szczelnie ją przykryła, że do dzisiaj wielu Polaków jest święcie przekonanych, że premier Beata Szydło powiedziała zdecydowane NIE przyjęciu do Polski jakichkolwiek islamskich przybyszów. Rzecz w tym, że Pani Premier niczego takiego nie powiedziała.


„W Brukseli zakończył się szczyt 28 państw UE i Turcji ws. rozwiązania kryzysu z uchodźcami i imigrantami zarobkowymi z Afryki i Bliskiego Wschodu. – Podjęliśmy decyzję o tym, że spróbujemy rozwiązać sprawę migrantów przede wszystkim poza granicami Unii Europejskiej. Jednocześnie wzmocnienie kontroli granic zewnętrznych, oczywiście pomoc humanitarna – powiedziała na konferencji prasowej po spotkaniu z liderami Europy premier Beata Szydło” – tak informował w leadzie jeden z głównych „prawicowych” portali, związanych z rządzącą partią. Dodatkowo podkreślał w tytule, że „nie ma zgody na kolejne kwoty imigrantów”, tak jakby autor chciał odwrócić uwagę czytelnika od istoty problemu. Podobnie zaczynały się doniesienia z Brukseli w innych mediach, bez względu na ich polityczny profil (!).

 

Przyjmiemy, czy nie przymiemy?

Żeby jednak ocenić rzeczywiste wyniki brukselskiego szczytu wystarczy przyjrzeć się bliżej zamieszczonym np. przez Niezależną.pl i portal wPolityce.pl kilku innym cytatom z konferencji prasowej Beaty Szydło. Wielu Polaków śledząc doniesienia z Brukseli w rozmowach pytało się wzajemnie – zgodzili się przyjąć muzułmanów, czy nie? Tymczasem odpowiedź nie budzi żadnej wątpliwości. „Nie ma zgody Polski na przyjęcie kolejnej grupy uchodźców” miała powiedzieć Premier. Jest to bardzo ważne zdanie, zawierające jedno bardzo ważne słowo – „kolejnej”. Słowo to w zasadzie mówi wszystko – nie ma zgody na kolejne kwoty, ale oznacza to jednoznacznie, że respektuje się kwotę wynikającą ze wcześniejszych ustaleń. Oczywiście tę ważną informację przykryto maskującym bełkotem, mającym odwrócić kierunek myślenia od istoty zagadnienia: „My jesteśmy za tym, by to był podział sprawiedliwy, by był oparty na zasadach solidarności. Kolejne kwoty to nie rozwiązanie problemu, to pogłębianie problemu”. Niby prawda, ale co z tej prawdy wynika jedynie to, że Słońce świeci w dzień, a w nocy jest ciemno.


Jest jeszcze jeden istotny niuans w cytowanych fragmentach wypowiedzi pani Premier. „W swoim wystąpieniu podkreśliłam, że nie zgadzamy się na ustanowienie nowych kwot. Ten temat będzie jeszcze dyskutowany”. Szczególnie istotne jest to ostatnie krótkie zdanie. Otóż czym innym jest niezgadzanie się na kolejne kwoty, a czym innym jest zastosowanie tej niezgody w praktyce. Można się na coś nie zgadzać ale pod wpływem jakichś okoliczności jednak to zrobić. Mało to ludzie robią rzeczy, z którymi się nie zgadzają? To, że pani Premier powiedziała, że „nie zgadzamy się na ustanowienie nowych kwot”, nie daje nam najmniejszej gwarancji, że takie kwoty nie zostaną Polsce przez UE narzucone, tym bardziej, że PiS samo pozbawiło się ważnego oręża, głosząc publicznie, że nie wyobraża sobie, aby Polska wystąpiła z Unii Europejskiej. Potwierdzeniem tego, że sprawa „kolejnych kwot” nie została przesądzona jest zdanie - „Ten temat będzie jeszcze dyskutowany”.


Poza tym, że będziemy musieli zapłacić Turcji haracz w wysokości 71 mln euro, żeby nie podrzucała do Europy przyjmowanych „uchodźców”, w zasadzie ustalenia brukselskiego szczytu nie zawierają żadnych konkretów. Nie ma żadnej gwarancji, że nie będzie kolejnych kwot imigrantów, ale też to, że zaakceptowaliśmy dotychczasową kwotę „uchodźców” (na co bez trudu można uzyskać potwierdzenie w MSZ) wcale nie oznacza, że przyjmiemy chociaż jedną osobę. W zasadzie wszystko zależy od konsekwentnej postawy rządu.

 

Primum: non nocere

Rząd i podległe mu wszystkie instytucje państwowe oraz samorządowe za najważniejsze kryterium osiedlania w Polsce islamskich przybyszów powinny przyjąć nieszkodzenie państwu polskiemu i jego obywatelom. Polscy urzędnicy powinni być w pełni świadomi, że mimo przynależności do Unii Europejskiej, nadrzędnym priorytetem funkcjonowania państwa polskiego jest dobro i bezpieczeństwo jego obywateli. Przyjęcie tego założenia w zasadzie determinuje dalsze postępowanie polskich władz i podległej im administracji.


Przede wszystkim, musimy pamiętać o tym, że zgodziliśmy się przyjąć uchodźców, a nie imigrantów. Jest to bardzo ważny wyznacznik, ponieważ w obecnej sytuacji udowodnienie, że podsuwany nam przez UE przybysz jest uchodźcą, a nie imigrantem jest po prostu niemożliwe. W świetle ostatnich doniesień amerykańskiej prasy o masowym fałszowaniu przez ISIS syryjskich paszportów, nie ma też żadnych możliwości potwierdzenia, że osoby które się do nas wybierają są tymi, za które się podają. To w zasadzie zamyka sprawę, ponieważ w praktyce nie m możliwości dokonania rzetelnej weryfikacji tożsamości chociażby jednej osoby. Skoro już okazaliśmy się skrajnymi legalistami akceptując ustalenia przyjęte przez Ewę Kopacz, tym większymi bądźmy legalistami przyjmując uchodźców.


Możliwe więc, że z punktu widzenia relacji międzynarodowych dobrze się stało, że Beata Szydło zaakceptowała ustalenia przyjęte przez Ewę Kopacz. Zamiast szarpać się z Brukselą, Berlinem i Paryżem, te same cele można osiągnąć metodami politycznymi budując przy tym reputację kraju obliczalnego, chętnego do konstruktywnej współpracy na arenie międzynarodowej, z troską pochylającego się nad rozwiązaniem istotnego dla całego kontynentu problemu. W tej sytuacji nie ma znaczenia na ile kwot „uchodźców” się zgodziliśmy lub się w przyszłości zgodzimy. Wystarczy, że będziemy rygorystycznie dbać o interes i bezpieczeństwo Polski i skrupulatnie przestrzegać prawa, a żaden wciskany nam przybysz nie znajdzie w Polsce miejsca, choćby z tego prostego powodu, że w UE nie ma uchodźców. A Ci, którzy są dostali się na teren UE nielegalnie i powinni być deportowani.

 

Po co lawirować?

W kontekście tego wszystkiego kompletnie niezrozumiałe jest lawirowanie i to głównie prawicowych mediów wokół ustaleń poczynionych na szczycie państw UE 28 listopada br. i udawanie, że nie zgodziliśmy się na to, na co się zgodziliśmy. Czy więc tytuł artykułu na wspomnianym portalu informującego o wynikach szczytu nie powinien brzmieć: „Polski rząd zaakceptował decyzję Ewy Kopacz w sprawie przyjęcia imigrantów”? Czy nie uczciwiej byłoby w leadzie napisać: „Premier Beata Szydło potwierdziła zgodę Polski na przyjęcie ok. 6800 uchodźców pochodzących z terenów objętych konfliktami na Bliskim wschodzie i Afryce Północnej.


Jednocześnie polska delegacja opowiedziała się za rozwiązaniem sprawy migrantów poza granicami Unii Europejskiej z jednoczesnym wzmocnieniem kontroli granic zewnętrznych i zwiększeniem dla nich pomocy humanitarnej”. Byłoby i klarowniej i uczciwiej, tym bardziej, że ta zgoda niczego nie przesądza, a na pewno nie zobowiązuje nas do godzenia w podstawy naszego narodowego bezpieczeństwa.


Po co więc te wszystkie krętactwa, które jedynie sieją zamęt w niezwykle ważnej dla milionów Polaków sprawie? Tylko nieliczni mają pełną świadomość tego, co się stało w Brukseli, zaś zdecydowana większość żyje w błogim przekonaniu, że Polska nie zgodziła się i nie zgodzi się na przyjęcie jakichkolwiek islamskich przybyszów. Informacyjne lawirowanie w tej sprawie jest całkowicie pozbawione sensu. Chyba, że sprawa ma jakieś drugie dno?

 


Krzysztof WareckiDATA: 2016-03-03 11:00
AUTOR: KRZYSZTOF WARECKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Polska - jeżeli już - mogłaby zadeklarować przyjęcie prześladowanych mniejszości religijnych przykładowo chrześcijan czy jazdyów, gdyż wpuszczenie innych wiąże się po prostu ze zbyt dużym ryzykiem.
ponad 4 lata temu / Kuba
 
Polskie instytucje państwowe byłyby zobligowane sprawdzić: 1. Tożsamość potencjalnych uchodźców z obozów w Turcji, Libanie itp. 2. Powody ich prześladowania - głównie ze względów religijnych 3. Czy stanowiliby zagrożenie ze swojej strony Tak więc, liczba zakwalifikowanych do przyjęcia mogłaby wynieść ZERO.
ponad 4 lata temu / Kuba
 
Poniewaz nastroje buntu pojawiaja sie w wielu krajach w Europie wiec "ciemna stona" podstawia opozycji swoich ludzi, ktorzy najglosniej krzycza i wydaja sie najbardziej radykalni a jak zdobywaja wladze to nagle chowaja ogon pod siebie. Ja bym nazwal to "Syndromem Syrizy" bo wlasnie w Grecji zastosowano po raz pierwszy to oszustwo. Polska jest nastepnym krajem w ktorym realizuje sie ten scenariusz i spodziewam sie ze beda nastepne bo ludzie w Europie sie budza. Oczywiscie za darmo ludzie by nie uwierzyli w zmiane wiec rzuci sie im jakies ochlapy w postaci 500+ na dziecko, podatek od bankow (zalosnie maly) ale tylko dlatego ze to wlasnie koncerny i zagraniczna bezpieka zgodzily sie cos dac zeby byl spokoj. Emigranci muzulmanscy BEDA przyjeci i stopniowo polskie wojsko bedzie zastepowane przez zagraniczne (wstepem bedzie akceptacja sluzb granicznych). Bedzie ich coraz wiecej i wiecej az gdzies w okolicach 2020 roku ... bec !
ponad 4 lata temu / Jan z Glasgow
 
PiS od PO różni się "diametralnie" w kampanii wyborczej. W praktyce, często trudno ich odróżnić.
ponad 4 lata temu / q
 
Chyba niestety sprawdza sie scenariusz , ktory caly czas usiluje rodakom w Polsce uzmyslowic. Gora PIS na czele z Kaczynskim i Macierewiczem to nie jest Polska, oni realizuja plan wyznaczony zagranica tak samo jak PO czy inne partie lewackie. Ten uklad byl stworzony w Magdalence i trzeba byc bardzo naiwnym, zeby sadzic, iz zostawiono opozycje wolna od wplywu bezpieki (nie-polskiej). Jedyna roznica miedzy poprzednia ekipa a aktualna jest taka, ze zadaniem poprzednich byla otwarta pogarda dla ludzi i realizowanie przyspieszenia zniewolenia polskiego narodu. Poniewaz jednak wiadomo, ze predzej czy pozniej narod sie obudzi wiec trzeba nu dac PIS (wystarczy kilka osob w kierownictwie) ,ktory bedzie gral na nute patriotyczna ale NIC nie zrobia przeciw ukladowi. Oni sa po to by byl spokoj bo Panowie z broda musza w ciszy liczyc zagrabione pieniazki. Macierewicz jako minister obrony narodowej? To tylko przyspieszy przejmowanie tajmych sluzb przez obcy wywiad. Obudzcie sie!
ponad 4 lata temu / Jan z Glasgow
 
@Bał[email protected] - dokładnie tak jak piszesz; niech nasza kochana Pani Premier pojedzie chociaż na jeden nocleg do obozu do Niemiec lub Szwecji; wtedy pogadamy o ich przyjmowaniu u nas; a, jeszcze jedno, niech tylko nie zapomni zostawić obstawy na zewnątrz obozu;
ponad 4 lata temu / JARO
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.