DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 

Co z tym halloween?

Co z tym halloween?
fot. Cris Faga via ZUMA Wire/FORUM

Halloween jest z jednej strony przedstawiane jako sympatyczna zabawa dla dzieci, z drugiej jako święto satanizmu i zagrożenie duchowe. Co o  halloween może powiedzieć psycholog?

 

Słuchałam kiedyś wykładu ks. Sławomira Kostrzewy. Wykład dotyczył zabawek dla dzieci. Ksiądz Sławomir ujął problem od strony edukacyjno - psychologicznej. Wymienił szereg kryteriów, które powinniśmy brać pod uwagę wybierając zabawki dla dzieci. Moim zdaniem, kryteria te warto wykorzystywać do oceny wszelkich aktywności proponowanych dzieciom, w tym rozrywek, a zatem też do halloween, traktowanej jako zabawa.

 

1) Co dana zabawka, film, aktywność, zabawa mówi o Panu Bogu?

Tematyka przebrań halloweenowych krąży wokół ezoteryki, okultyzmu. Popularne przebrania to wiedźmy, zombie, duchy, inne czarne charaktery. Halloween nie mówi wprost o Bogu, ale wrażenie, które zostaje to świat nadprzyrodzony, pełen postaci niby strasznych, jednak przede wszystkim  ekscytujących, tajemniczych,  zabawnych czy wręcz przyjaznych, płatających niewinne psikusy. Duchy, wiedźmy, zombie, z którymi można się świetnie pobawić. W rezultacie pozostaje wrażenie, że świat okultyzmu, spirytyzmu i magii jest bezpieczny i przyjazny człowiekowi.

 

2) Co dana zabawa mówi o Bożych przykazaniach? Czy nie ukazuje grzechu jako czegoś atrakcyjnego?

Odpowiedź na to pytanie brzmi – oczywiście, że tak. Samo chodzenie po domach i wymuszanie cukierków pod groźbą zemsty w postaci psikusa uczy wprost, że bywają sytuacje w których szantaż jest społecznie nawet nie usprawiedliwiony, a pochwalany. Postacie złych charakterów, za które przebierają się dzieci są przedstawione jako pozytywne. Mamy wprost przekaz: czasem zło jest dobre. Nie dość, że brakuje typowego dla bajek dla dzieci jasnego rozróżnienia dobra i zła (co uczy dzieci podstaw moralności), lecz zło zostaje nagrodzone.

 

3) Czy zabawki, zabawy są estetyczne? Piękne obrazy tworzą pięknego człowieka, brzydkie obrazy kształtują groteskowego człowieka.

Halloween to otwarta promocja brzydoty, turpizmu. Do tego w niektórych przypadkach połączonego z seksualizacją postaci. Wśród kostiumów widać na przykład przebrania wyglądające wprost jak z sex-shopu, jednak z elementami trupiego makijażu. W przypadku tych przebrań mamy do czynienia nie tylko z seksualizacją, ale łączeniem ludzkiej seksualności z motywami śmierci, rozkładu. Generalnie następuje pokazywanie śmierci i zgnilizny jako czegoś zabawnego, sympatycznego. Jest to wzmacniane przez aktualną modę promującą obszarpane ubrania z dziurami. Dyskusja z pewną mamą, która nie tylko zachęca swoje córki do noszenia podartych spodni, lecz sama nosi takie ubrania uświadomiła mi, że zepsucie podstawowego poczucia estetyki to fakt dokonany. Chwila, w której dzieci uważają szmaty za ładne to moment, w którym zostało w nich zabite naturalne wyczulenie na piękno. Halloween w tym przypadku to tylko przysłowiowy gwóźdź do trumny.

 

4) Czy dana zabawa oswaja z okultyzmem?

Tu akurat nie trzeba się rozwodzić. Wszystko w Halloween od przebrań do zabaw to okultyzm podany w formie zabawy.

 

Te kilka pytań pozwala, jak sądzę zrozumieć, dlaczego nie należy pozwalać swoim dzieciom na udział w takich zabawach. One są nie tylko głupie, ale wprost promują zło, jako coś pożądanego.

 

Podoba mi się inicjatywa, która pojawiła się w Polsce jako kontra do Halloween czyli Bale Wszystkich Świętych. Jest to bardzo miła zabawa, podczas której dzieci przebierają się za swoich świętych patronów,  a także okazja dowiedzenia się czegoś więcej o swoim świętym. Zabawy i tańce tematycznie związane są z świętymi. Niestety i tu bywają zgrzyty. Dla przykładu byłam świadkiem Marszu Wszystkich Świętych, gdzie poproszono uczestnikow by przynieśli coś hałaśliwego. Potem zachęcano dzieci, by robiły w czasie przemarszu jak największy hałas (pod pretekstem, że Franciszek zachęcał by „robić raban”). W tym momencie przemarsz wpisywał się w  halloweenową antyestetykę.

 

Sądząc po odgłosach (przeraźliwy hałas), można było sądzić, że to typowy halloweenowy korowód. Oznacza to, że gdy wymyślamy kontrpropozycję do czegoś szkodliwego dla naszych dzieci powinniśmy zadać sobie te same pytania, które poleca ksiądz Kostrzewa.

 

 

Bogna Białecka, psycholog

 

 


DATA: 2017-10-31 17:32
AUTOR: BOGNA BIAŁECKA
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Uwaga bo Facebook daję bany za pisanie o tradycji ????????????????????Z banowali mi post o co napisałem o historii i tradycji Śmigusa-Dygusa i tradycji Wielkanocy, to jest szczyt to co tutaj robi ten Facebook. Wcześniej jeszcze zablokowali mi konto i wylogowali musiałem oglądać zdjęcia nie tych osób co do nich profile należą na każdym inna twarz ????Z 3 zdjęć każdego znajomego. Te aplikacje to dno od sprawdzania twarzy ludzi ???? Najlepsze jest to : Ten post jest niezgodny z naszymi Standardami społeczności dotyczącymi spamu. Spamu czy zabolało, że kolejny raz USA ukradło tradycję i zmieniło nazwę i niby to ich święto. Halloween, to też kradzione od Słowian z kilku innych tradycji jak Sabat czy nawet Dziady, czy Noc Kupały ???? A w USA mogli to jedynie poznać w grze Wiedźmin 3, choć i tak nie kumają o co tam chodzi ???? Nawet Babę Jagę nam ukradli i zrobili z tego jakiś horror, oczywiście szmira na maksa.
ponad 1 rok temu / GRU
 
Nawet Babę Jagę nam ukradli i zrobili z tego jakiś horror, oczywiście szmira na maksa. Jak tutaj ta wiedźma na halloween co ona tam robi, jak to kopia Baby Jagi haha.
ponad 1 rok temu / GRU
 
http://www.pch24.pl/we-francji-doszlo-do-profanacji-cmentarzy--na-wszystkich-swietych-diabel-wyje,39134,i.html, http://www.pch24.pl/kosciol-matki-bozej-fatimskiej-zdewastowany-w-noc-halloweenowa,31846,i.html, http://www.pch24.pl/halloween---neopoganizm-czy-niewinna-zabawa-,18799,i.html
ponad 2 lata temu / do trooper
 
@do trooper Nie mamm na temat statystyk jesli jednak je masz, to proszę podziel się nimi i chętnie się z tym zapoznam. A jak wygląda sprawa z paleniem wianków w Noc Kupały czy paleniem wickermana? Też rośnie/maleje ilość opętań?
ponad 2 lata temu / trooper
 
Czy po Sylwestrze wzrasta ilość opętań? Czy z Sylwestrem związana jest zwiększona intensywność działań satanistów? Bo w przypadku Halloween na oba pytania odpowiedź brzmi: tak. Jak myślisz, czemu, skoro twoim zdaniem te sytuacje są niemal identyczne?
ponad 2 lata temu / do trooper
 
Ja mam takie pytanie. Otóż jak wiadomo Halloween ma konotacje z pogaństwem. Ludzie przebierali się za upiory i robili straszne dynie, aby wystraszyć demony. Ale jak wiadomo przebranie się za cokolwiek i robienie imprezy grzechem nie jest. Tymczasem w średniowiecznych Chinach strzelano z prochu na nowy rok, aby wypłoszyć demony, aby te nie psuły ludziom nowego roku. Tu też są konotacje pogańskie. Tymczasem w Sylwestra jak się robi kanonadę to nikt nie mówi, że to przepędzanie demonów i nikt nie robi konotacji z pogaństwem. Dlaczego więc nie można potraktować Halloween jak zwykłej maskarady takiej jak np. Sylwester bez konotacji do demonów. Nowy Rok jakoś jest robiony bez konotacji do demonów i się strzela mimo, że to zwyczaj z pogańskich Chin.
ponad 2 lata temu / trooper
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.