DZIŚ JEST:   28   LISTOPADA   2020 r.

Św. Jakuba z Marchii
Bł. Marii Heleny Stollenwerk
 
 
 
 

Co z polską edukacją domową na obczyźnie? Reforma systemu oświaty wieszczy jej koniec

Co z polską edukacją domową na obczyźnie? Reforma systemu oświaty wieszczy jej koniec

Proponowane przez MEN zmiany w systemie edukacji pozbawią polskie dzieci mieszkające za granicą dostępu do edukacji domowej – alarmuje „Nasz Dziennik”. Głównym problemem jest rejonizacja oraz wymóg korzystania z publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych.

                  

To, co robi polski resort edukacji, jest dla nas kompletnie niezrozumiałe. Minister Anna Zalewska zamierza wprowadzić zmiany, które istotnie ograniczą dostęp do edukacji domowej dzieci mieszkających poza granicami kraju – alarmują rodzice.

 

Jak informuje „Nasz Dziennik”, rodzice nie zgadzają się z dwoma zapisami rządowego projektu prawa oświatowego. Chodzi o rejonizację – dyrektor placówki, do której dziecko zostało przyjęte, może zezwolić na rozpoczęcie jego edukacji domowej jeżeli placówka ta znajduje się na terenie województwa, w którym dziecko mieszka i jest zameldowane. To wyklucza z edukacji domowej te dzieci, które nie są zameldowane w Polsce.

 

Drugim kontrowersyjnym rozwiązaniem jest wymóg dołączania do wniosku o zgodę na edukację domową „opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, z wyłączeniem korzystania z poradni niepublicznych umieszczonych w Rejestrze Szkół i Placówek Oświatowych”. Dodatkowo poradnia musi znajdować się w rejonie wybranej szkoły.

 

- Rząd bardzo dużo mówi o tym, że chce, by Polacy, którzy wyemigrowali, wracali do Ojczyzny. Tymczasem to, co ułatwiało ten powrót, zostaje teraz odjęte, chodzi o swobodny dostęp do nauki języka polskiego – powiedział „Naszemu Dziennikowi” Krzysztof Tusiński, członek grupy roboczej edukacji domowej ds. kontaktów z MEN, przedstawiciel środowiska edukacji domowej dla Polonii.


 

Źródło: „Nasz Dziennik”

MA


DATA: 2016-11-30 11:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To jest przejaw arogancji lub głupoty. PiS zachowuje się jakby miał rządzić wiecznie. Jak przyjdzie - nie daj Boże - zmiana z lewa, to dostaną nasze dzieci na tacy: tak w kwestii wychowania patriotycznego, jak i moralnego. Genderowcy, LGBT, feministki i inni pofikani już zacierają ręce. Doprawdy, trudno dopatrzyć się logiki w tym działaniu. Przeciez edukacja domowa to w większości twarde zaplecze chrześcijańskie i patriotyczne. Albo to jakaś dywersja za plecami obecnego rządu albo jego głupota, albo... masoneria. No innego wyjścia nie widzę. Pani Minister, niech się Pani opamięta albo zmieni sobie doradców - być może to oni robią krecią robotę. A taką mialem nadzieję na dobrą zmianę po tym, co wyrabiało PO w edukacji naszych dzieci. Ręce opadają...
ponad 3 lata temu / Piotr
 
To pokazuje brak konsultacji społecznych.
ponad 3 lata temu / Obywatel
 
Nie dziwi - uczenie dzieci (i wychowywanie) w rodzinie to cierń w oku marksistów wszelkiej maści. Także narodowych.
ponad 3 lata temu / obywatel
 
I tu był pies pogrzebany. Mussolini:" wszystko w Państwie, nic poza Państwem, nic przeciw Państwu". Jak powiedziała ostatnio ministerka od oświaty: "Za dużo dzieci wymyka się nam z systemu". Nasi rodzimi faszyści (wg. definicji Mussoliniego) dostali przykaz od swoich masońskich oficerów prowadzących aby ukrócić samowolę edukacyjną bo u nich za granica też polska dziatwa wymyka się z systemu. To może już lepiej aby polonijne dzieci nie uczyły się polskiego. Po co tu wracać? Kamieni kupa.
ponad 3 lata temu / Leaf427
 
Antypolskie działanie rządu na poziomie MENu to również oprócz niszczenia nauczania domowego dalsze rugowanie języków klasycznych. Ktoś tłumaczył że pracownicy MENu robią to z nieświadomości wagi zagadnienia. Wątpimy aby obskurantyzm w tej ściśle określonej sprawie można było tłumaczyć w ten sposób. Filmik "Latinofobia" zrobił już karierę w niszowym towarzystwie.
ponad 3 lata temu / Leo
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.