DZIŚ JEST:   30   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Apostoła
Bł. Jana z Vercelli
 
 
 
 

Co z Drogą Synodalną? Niemcy przekładają terminy - i rozmawiają z Watykanem

Co z Drogą Synodalną? Niemcy przekładają terminy - i rozmawiają z Watykanem
dbk.de/KNA/Oppitz

Kościół katolicki w Niemczech napotyka kolejne trudności z przeprowadzeniem zamierzonych liberalnych reform. O kilka miesięcy przełożony został kolejny etap Drogi Synodalnej. Biskupi prowadzą też trudne rozmowy w Watykanie.

 

Droga Synodalna rozpoczęła się w grudniu 2019 roku. Pierwsze spotkanie Zgromadzenia Synodalnego, organu decyzyjnego Drogi, odbyło się na przełomie stycznia i lutego roku 2020. Było to spotkanie wstępne i nie przyniosło jeszcze żadnych rozstrzygnięć. Pierwsze decyzyjne Zgromadzenie Synodalne miało zebrać się jesienią, ale uniemożliwiły to obostrzenia związane z koronawirusem. Teraz zapadła decyzja o przeniesieniu w czasie również kolejnej zaplanowanej sesji Zgromadzenia, która miała odbyć się w lutym. Nowa data to przełom września i października 2021 roku. Tym samym prace Drogi Synodalnej uległy opóźnieniu co najmniej o rok.

 

Zmianie nie uległy przy tym priorytety Drogi Synodalnej. Są nimi wciąż cztery tematy: zmiany w rozumieniu kapłaństwa, w tym dążenie do rezygnacji z obowiązku celibatu; nowa rola kobiet, w tym promowanie diakonatu i prezbiteriatu kobiet; zwiększenie władzy świeckich w Kościele; zmiany w moralności seksualnej, przede wszystkim akceptacja homoseksualizmu.

 

Niemieckiej Drodze Synodalnej wnikliwie przygląda się Stolica Apostolska. Latem 2020 roku watykańska Kongregacja ds. Duchowieństwa ogłosiła wytyczne ws. kształtowania życia parafialnego. Dokument został bardzo źle przyjęty przez niemieckich biskupów i świeckich, bo sprzeciwiał się wielu pomysłom promowanym w Niemczech, nie odnosząc się zarazem wprost do sytuacji za Odrą. Watykan nie chce, między innymi, by władza w parafiach przechodziła w ręce świeckich lub by świeccy mogli wygłaszać kazania. Po publikacji dokumenty Niemcy poprosili o rozmowy z Watykanem.

 

Te właśnie się odbyły. Delegacja Episkopatu RFN spotkała się w Rzymie  kard. Beniamino Stellą, prefektem Kongregacji ds. Duchowieństwa. Rozmawiali z nim przewodniczący Episkopatu bp Georg Bätzing, jego zastępca bp Franz-Josef Bode oraz wieloletni sekretarz Episkopatu, o. Hans Langendörfer SJ. Nie wiadomo, do czego rozmowy doprowadziły; oficjalne komunikaty nie podają żadnych szczegółów. Wiadomo jedynie, że wkrótce dojdzie do drugiego spotkania, tym razem z udziałem zarówno niemieckich biskupów, jak i świeckich uczestników Drogi Synodalnej.

 

Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl

 

Pach

Czytaj także:
DATA: 2020-11-20 09:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wierzę, że to Opatrzność Boża czuwa nad Kościołem w Niemczech i Bóg nie chce pozwolić na szerzenie herezji w Kościele niemieckim. Módlmy się za Kościół w Niemczech i Niemców aby się nawrócili.
10 dni temu / Rafał
 
"Pierwsze decyzyjne Zgromadzenie Synodalne miało zebrać się jesienią, ale uniemożliwiły to obostrzenia związane z koronawirusem. Teraz zapadła decyzja o przeniesieniu w czasie również kolejnej zaplanowanej sesji Zgromadzenia, która miała odbyć się w lutym. Nowa data to przełom września i października 2021 roku. Tym samym prace Drogi Synodalnej uległy opóźnieniu co najmniej o rok." Może po to jest koronawirus - aby powstrzymać niektóre najbardziej wariackie pomysły.
10 dni temu / Krzysztof
 
A ci dwaj zawsze zachwyceni. Do czasu
10 dni temu / real
 
Widac brak modlitwy u niemieckich kapłanów... Przecież gdyby odmawiali oni chociażby jeden różaniec dziennie takie pomysły na pewno by im do głowy nie przychodziły
10 dni temu / rrr
 
Zastanawia mnie tylko jakim cudem ktoś kto sprawuje urząd kapłański mógł wpaść na takie pomysły? Przecież to są jawne zaprzeczenia nauki Kościoła - to wygląda jak przygotowanie do jarmarku, a nie do zgłębiania tajemnic wiary. Rozumiem, że w Niemczech sytuacja Kościoła jest pewnie trudna - coraz mniej osób jest nim zainteresowanych - ale czy to powinien być powód do zmieniania doktryny? Absolutnie nie. Mniej liczny Kościół, ale prawdziwy, zawsze przyciągnie wiernych. Natomiast to co proponuje Droga Synodalna to chwilowy wzrost wiernych, a potem...masowe opuszczenie Kościoła.
10 dni temu / Marta
 
W tym kontekście warto zapoznać się nieco z objawieniami Matki Bożej z Quito. Są zatwierdzone przez Kościół Katolicki. Tam jest mowa o tym. Polecam.
10 dni temu / max
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.