DZIŚ JEST:   27   CZERWCA   2019 r.

NMP Nieustającej Pomocy
Św. Cyryla Aleksandryjskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Co wolno a czego nie wolno egzorcystom? Powstanie specjalna instrukcja

Co wolno a czego nie wolno egzorcystom? Powstanie specjalna instrukcja
fot.Myriams-Fotos/pixabay.com.pl

Jednym z tematów obrad 382. Zebrania plenarnego KEP w Warszawie były sprawy związane z pracą egzorcystów, co przedstawił bp Andrzej Czaja, stojący na czele Komisji Nauki Wiary. Zapowiedział, że Komisja przygotuje specjalną Notę dla egzorcystów, która w szczegółowy sposób będzie wskazywać „co egzorcyście wolno a czego nie wolno”. Powołany też zostanie w Katowicach ogólnopolski ośrodek formacji dla egzorcystów.

 

Przedmiotem mojego wystąpienia na forum Episkopatu były sprawy związane z pracą niektórych egzorcystów, mamy bowiem do czynienia z pewnymi praktykami, które niepokoją – powiedział bp Andrzej Czaja. Dodał, że egzorcyści powinni ściśle współpracować z zespołami psychologów. Powinni też rozpoczynać właściwy obrzęd egzorcyzmu dopiero po uprzednim wykluczeniu przez specjalistów zaburzeń osobowościowych bądź psychicznych u osoby, która o to prosi.

 

Biskup zaproponował, by powołać zespoły psychologów, które działałyby na szczeblu każdej diecezji, a z którym współpracowałby egzorcysta. Mogłyby to być np. poradnie psychologiczne współpracujące z egzorcystami. Taka poradnia kierowałaby danego człowieka do egzorcysty, ale dopiero po wcześniejszym wykluczeniu zaburzeń osobowościowych i psychicznych. Natomiast gdyby osoba potrzebująca najpierw zgłosiła się do egzorcysty, ten w pierwszym rzędzie kierowałby ją na badania diagnostyczne w zespole psychologów.

 

Z kolei ogólnopolski ośrodek formujący egzorcystów miałby powstać w Katowicach.

 

Bp Czaja zaznaczył, że niektórzy egzorcyści nie działają wciąż jeszcze wedle „Wskazań Konferencji Episkopatu Polski dla kapłanów pełniących posługę egzorcysty” wydanych w 2015 r. Jego zdaniem Komisji nieraz niepokojące są praktyki związane z modlitwą o uwolnienie. – Całe szczęście, że mamy dziś dokument „Posługa uwalniania” przygotowany przez Komisję Doktrynalną Międzynarodowych Służb Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym, w świetle którego to wszystko można zweryfikować – dodał biskup.

 

KAI

TK


DATA: 2019-03-14 13:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Boże Wszechmogący!!!! Uczyń Egzorcyzm nad Każdym Kapłanem, nad którym w dobrej wierze został wezwany Duch Święty aby kapłan Go otrzymał. Duchu Święty Boże, Ojca i Syna, płomień Mocy Miłości Bożej - prosimy - aby odróżnił i rozdzielił Pasterzy od Wilków, a Obłąkanym duchowo otworzył drogę do Prawdy o którą szczerze prosili przy święceniach. N.S.J. nie pozostawiaj uwięzionych bez obrony i uwolnienia .....
3 miesiące temu / PioN
 
Moim zdaniem to nie jest dobry ruch ,egzorcyści itak kierują przychodzących do nich ludzi do psychologa czy psychiatry więc wprowadzanie dodatkowych przeszkód da dla Złego fodatkoey czas na poradzenie sobie z biednym opętanym człowiekiem który być może miał tylko jedną szansę prosić o pomoc. Tak myślę ,że pewnie takiemu opętanemu ciężko prosić o pomoc to przecieżtaki opętany jest jak zkneblowany związany człowiek
3 miesiące temu / X
 
Rytuał egzorcyzmów pochodzi z XVI w. i należało przy tym zostać, obecna wersja nie jest żadnym rytuałem - https://opoka.org.pl/biblioteka/Z/ZD/swiadectwoegzorcysty04.html
3 miesiące temu / Nicko
 
nie znam opisanych przypadków wykonywania egzorcyzmów na mężczyźnie ,czy są?
3 miesiące temu / lil
 
Chyba u KEP zwyciężyła opcja, że elektrowstrząsy są skuteczniejsze od egzorcyzmów! To taki prosty wniosek wypływający z "wsłuchiwania" się w głos miłości miłosiernej Biskupów do Owieczek. Ostatnie drzwi ratunku dla zbłąkanych dusz zostaną zatrzaśnięte z hukiem na samym nosie! - i co im zrobicie!
3 miesiące temu / Andrzej BR
 
Najpierw zaprzestano egzorcyzmowania dziecka podczas chrztu po wprowadzeniu tzw. nowej mszy. Potem zaprzeczono że homoseksualizm to choroba i zaprzestano leczyć osoby dotknięte tym zaburzeniem. Teraz Lgbt rządzi nami jak chce. Przyszła pora na zablokowanie egzorcystów i uniemożliwienie im działania. Czy trzeba lepszego dowodu na działanie diabelskie?
3 miesiące temu / PM
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "66842"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.