DZIŚ JEST:   15   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
 
 
 
 

Co uzdrowi ekonomię? Wielki Post!

Co uzdrowi ekonomię? Wielki Post!
Fot. Rafal Starkowicz / Foto Gosc / FORUM

Jaki jest związek między Wielkim Postem i gospodarką? Wbrew pozorom bardzo bliski. Wszak ekonomia to – jak zauważa John Horvatt – nie tylko liczby. Tak naprawdę chodzi w niej o żywych ludzi: kupujących, oszczędzających czy produkujących. Ich wady przyczyniają się do finansowych kryzysów. Wielki Post to jednak doskonały czas na przemianę: ludzi i życia ekonomicznego.

 

Związek ekonomii z etyką dostrzegał między innymi Benedykt XVI. Stwierdził, że przyczyną kryzysu z 2007 roku stanowiła ludzka chciwość. Trudno się z tym nie zgodzić.

 

Wydaje się, że uwaga ta dotyczy wielkich tego świata. Tak, banki, rządy, korporacje nie pozostają bez winy. Często jednak nie widzimy belki we własnym oku! Nie dostrzegamy nic zdrożnego w wyborach, jakie podejmujemy jako klienci czy pracownicy. Ba, nie dostrzegamy ich związku z etyką.

 

Niecierpliwość, gorączka, nieumiarkowanie…

Jak zauważa John Horvat II „w codziennym życiu dostrzegamy gorączkową niecierpliwość w tendencji do pożądania wszystkiego natychmiast i bez względu na konsekwencje. Każdy musi posiadać ostatni gadżet – zauważa autor (returntoorder.org). Nawet jeśli go nie potrzebuje” i nie posiada nań funduszy.

 

Owa gorączkowa niecierpliwość oznacza nieuznawanie żadnych ograniczeń. Człowiek posiadający tę wadę pragnie zaspokajać swoje zachcianki: tak dobre, jak i złe. Pożąda tego natychmiast, niczym mały chłopiec. Zamiast oszczędzania na emeryturę bierze więc gigantyczną pożyczkę konsumpcyjną. Zamiast „ślęczeć nad książkami” pójdzie zaś na dyskotekę.

 

…i ich opłakane skutki

Jednak wady, podobnie jak idee, mają swoje konsekwencje. Grzech chciwości, tak 10 lat temu, jak i teraz, prowadzi do nieopanowanej żądzy konsumpcji. Ta zaś skutkuje niestabilnością i masowym zadłużeniem. Zarówno osób prywatnych, jak i instytucji. Ba, te ostatnie zachęcają do niego! Nazywa się to „niestandardowymi narzędziami polityki pieniężnej”.

 

A zatem „szaleńcze życie prowadzi do szaleńczej ekonomii” – zauważa amerykański publicysta. Tworzy zimną, mechaniczną gospodarkę opartą na wszechwładzy pieniądza”. Rządzi w niej ilość i użyteczność, a nie jakość i piękno. Panuje ponadto niestabilność oraz ciągła pogoń za zyskiem.

 

Główny problem takiej gospodarki to zadłużenie. Jest ono niekiedy konieczne. Współcześnie często jednak przekracza wszelkie granice. W Stanach Zjednoczonych dług publiczny to niewyobrażalna kwota ponad 20 bilionów dolarów. Na przeciętnego Amerykanina przypada więc 63 tysiące „zielonych” (ponad 200 tysięcy złotych).

 

W Polsce jest niewiele lepiej. Dług publiczny przekracza u nas bilion złotych. Na mieszkańca przypada więc 27 474 PLN. To 52,8 procent PKB. Jeśli jednak uwzględnimy również „ukryty dług publiczny”, to zadłużenie Polski wzrasta do 3,286 biliona złotych. Na mieszkańca przypada zatem 86 552 PLN. Każdy Polak rodzi się z taką kwotą do spłaty!

 

Do tego dochodzi ogromne nieraz zadłużenie osób prywatnych. Według danych z października 2017 roku aż 1,8 miliona Polaków „posiada” zaległe długi. U mężczyzn to 19 miliardów złotych, a u kobiet 5,5 miliardów (Business Insider 23.10.2017). W sumie to o niemal 1,4 miliarda złotych więcej, niż na początku ubiegłego roku.

 

Jakie remedium?

Źródło tej „szaleńczej ekonomii” tkwi w szaleńczym, pozbawionym umiaru życiu. Nie naprawimy tej pierwszej bez naprawy tego drugiego. W tym miejscu z pomocą przychodzi praktyka Wielkiego Postu – zauważa John Horvatt.

 

Chodzi w niej nie tyko o pojedyncze wyrzeczenia, lecz o „odnowienie umysłu, o zmianę nawyków. Cel to pokonanie wad nieumiarkowania i niecierpliwości, stanowiących przyczynę gospodarczego kryzysu. „Oprócz osobistych korzyści wewnętrznego pokoju, oderwania i większej wolności duchowej, dobry post może nam również pomóc ocalić naszą ekonomię” – zauważa Amerykanin.

 

W jaki sposób? Proponowane przez Johna Horvata II rady są niezwykle konkretne. Otóż jako pracownicy powinniśmy szanować naszych zwierzchników – zachęca. Zaś jako pracodawcy nie obciążać ich nieludzkimi wymaganiami. Ponadto warto w firmie budować relacje zbliżone do tych rodzinnych. A także zatroszczyć się o mądre przeżycie wolnego czasu.

 

Unikanie niecierpliwości w konsumpcji oznacza więc dystans wobec wielkich wyprzedaży. U inwestorów zaś sceptycyzm wobec okazji do szybkiego zysku, okupionego dużym ryzykiem. Korzyść finansowa jest tu bowiem niepewna. Utrata zdrowia zaś gwarantowana.

 

Warto także unikać nadużywania zadłużenia konsumenckiego. Jeśli więc kogoś nie stać na nowy laptop, modne ubranie czy samochód to nie ich nie kupuje – radzi publicysta.

 

Zmiana szkodliwych nawyków wymaga także zmiany swoich „idoli”. Wszak słowa uczą, a przykłady pociągają. A osoba zapatrzona w modnego guru biznesu czy gwiazdora szastającego milionami na prawo i lewo niekoniecznie nauczy się umiarkowania.

 

Jałmużna

Do zaleceń Johna Horvata II można dodać jałmużnę. Wszak oprócz rozmaitych form wyrzeczeń (i modlitwy) jest ona kluczowym zaleceniem na Wielki Post. Oczywiście nie każdy jest w stanie jej udzielać w znacznej wysokości. Jednak niekiedy nawet bardzo skromny datek znaczy wiele dla Boga. Mówi o tym przypowieść o wdowim groszu.

 

Jałmużna udzielona prawdziwie potrzebującej pomoże jej materialnie. Duchowo zaś skorzysta na niej sam darczyńca. O ile uczyni to z miłości do Boga i bliźniego, a nie z niskich pobudek. Naucza o tym sam Pan Jezus: „kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie” (Mt 6;2-4).

 

I modlitwa

Post i jałmużna nie przyniosą jednak pełnych owoców bez modlitwy. Jeśli nie powiążemy naszych uczynków ze zbliżeniem się do Boga, to wiele nie zdziałamy. Wszak, jak mówi Chrystus Pan „beze Mnie nic nie możecie uczynić” (J 15, 5). Głównym cel postu to przecież nie poprawa własnej ani społecznej sytuacji finansowej. Z kolei połączona z pychą jałmużna to duchowa trucizna.

 

Modlitwa pomaga odnieść nam post i jałmużnę do Boga. Gdy zaś Ten znajdzie się na pierwszym miejscu, wszystko zostanie uporządkowane. Także ekonomia.

 

Marcin Jendrzejczak


DATA: 2018-02-21 14:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak mówić o ekonomii bez wyjaśnienia czym jest pieniądz? Dlaczego akurat taki system, że cel inflacyjny, kursy płynne, a agregacja monetarna przez banki komercyjne? Konkurowanie o kredyt z państwem, które emituje gigantyczne obligacje. Kombinowanie w gąszczu przepisów, zamiast spełniać oczekiwania konsumentów. Tracenie milionów godzin aby nie dostać karnych podatków. Jak to uzdrowimy, to zobaczmy, czy swoboda umów nie działa. Wtedy dopiero można podyskutować jakie postanowienia są (nie)godziwe. Jak na razie to nawet nie wiemy co ile kosztuje, bo państwo to wszystko rozhuśtało.
ponad 1 rok temu / PK
 
Ciekawy tekst. Może najważniejsza jest umiejętność wyboru 1 z wielu i skupienia się na tym jednym, bez rozglądania się za wieloma osobami, sprawami, rzeczami itd. Umiejętność cieszenia się z tego, co się wybrało i aktualnie "spożywa" czy to duchowo, psychicznie czy cieleśnie, bycia tu i teraz. Świadomość własnych potrzeb jest istotna - może bardziej dla ekologii czasem ale też dla ekonomii domowej - by nie marnować jedzenia; nie wyrzucać wszystkich ubrań, z których się wyrosło lecz je oddać; nie produkować tak dużo śmieci. Drugą rzeczywistością jest świadomość "potrzeb" Boga - tego, co Bogu się podoba, co On preferuje - modlitwę, post i jałmużnę. Czy potrzeby Boga staną się kiedyś moimi potrzebami? Nie stanie się to tak naturalnie, będzie musiało być świadomym moim wyborem. Czy jeśli świadomie zdecyduję się segregować śmieci lub nie kupować na wyprzedażach, to łatwiej będzie mi się zdecydować na to, co chce Bóg? Chyba tak - bo ważny jest nawyk wyboru 1 z wielu.
ponad 1 rok temu / kwiatek77
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.