DZIŚ JEST:   24   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
 
 
 
 

Co to jest małżeństwo?

Co to jest małżeństwo?

Szukając książek dotyczących małżeństwa zbyt często musimy odkładać na półki przegadane publikacje trącące zbytnią „słodkością”. Kiedyś tak w Kościele nie pisano – ten słodki styl to znak naszych, gorszych pod tym względem czasów. Dlatego jeśli ktoś chce przeczytać o katolickim małżeństwie coś dobrego, zwięzłego i przede wszystkim katolickiego, ucieszy go „Małżeństwo” Dietricha von Hildebranda.


Autor nie żyje od czterdziestu lat. Książka powstała gdy był jeszcze młodym myślicielem – w 1929 roku. Być może to stanowi powód dlaczego publikacja wydawnictwa W Drodze tak różni się treścią od innych pozycji dotyczących małżeństwa, a wydawanych również przez katolików w naszych czasach.


Von Hildebranda nie trzeba oczywiście nikomu przedstawiać – ale polskiemu czytelnikowi jest on znany raczej z monumentalnych dzieł jak „Koń trojański w mieście Boga” czy „Spustoszona winnica”, w których z ogromną troską i przenikliwością pochylał się nad kryzysem wiary i Kościoła. Po dziewięćdziesięciu latach od pierwszej publikacji „Małżeństwa” (sic!) możemy teraz i my zapoznać się z jego myślą o małżeństwie w języku polskim. 

A jest to myśl stricte katolicka. Myśl, która unika zbędnego sentymentalizmu i romantyzmu, ale pozostaje piękną, nie tylko dla czytelnika-intelektualisty, ale i dla przeciętnego wiernego szukającego prawdy o świecie, społeczeństwie i jego podstawowej komórce, a więc małżeństwie. Nie ma więc u von Hildebranda słodkości, tęczy i różowych czcionek – jest za to wykład logiczny, spójny, osadzony na wierze, rozumie i teologii.


Czym w istocie jest małżeństwo?


Czym miłość małżeńska różni się od miłości rodzicielskiej, braterskiej czy tej, którą utrzymujemy w przyjaźni?


Czy miłość jest uczuciem, czy postawą? Co z tego wynika?


Czym jest zakochanie i czym różni się od miłości?


Co to konkretnie znaczy, że mamy w małżeństwie naśladować miłość Chrystusa i w niej wzrastać?


Na te, oraz wiele innych pytań Kościół odpowiedział już wieki temu. Jego nawrócony syn, niemiecki filozof zwany dwudziestowiecznym Doktorem Kościoła, ponowił tę odpowiedź językiem swoich czasów – który, mimo licznych zjawisk zmieniających świat, pozostaje obowiązujący do dzisiaj.


Ogromnie cieszy, że w Kościelnej debacie o małżeństwie, która od kilku lat przybiera niebezpieczny kierunek, dominikańskie wydawnictwo decyduje się na promocję myśli Dietricha von Hildebranda. Cieszy też, że w dobie okładek publikacji o małżeństwie zdobionych zdjęciami pięknie wystrojonych młodych ludzi, wydawnictwo W drodze przypomina swoją propozycją okładki, że w małżeństwie – tak jak i w każdej innej dziedzinie życia – liczy się nie ładna sukienka i drogie obrączki, ale przede wszystkim Chrystus i nasza doń przynależność.

 

 


Łukasz Sitan 
Małżeństwo, Dietrich von Hildebrand, Rok wydania:2017, Liczba stron:76, Wydawnictwo: W drodze

 

 
DATA: 2017-08-22 19:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A ja przy okazji polecę tutaj dr hab. Jacka Pulikowskiego. Człowiek ten prowadzi poradnię dla małżeństw, bardzo katolicki głos, doskonale rozprawia się z antyludzkimi mitami w sferze seksualności. Bardzo przekonujący dla że tak powiem nieprzekonanych, warto się zapoznać w celu zapewnienia skuteczniejszej pomocy tym, którzy są w sferze seksualnej czy małżeńskiej pogubieni, nieco bardziej otwartych na pomoc można od razu "poczęstować linkiem" do jego wystąpień.
ponad 3 lata temu / incuss
 
Niech takich publikacji będzie jak najwięcej, zmniejszy się wtedy liczba rozwodów i rozczarowań małżeńskim życiem, które zaplanowaliśmy sobie w marzeniach.
ponad 3 lata temu / Eulalia
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.