DZIŚ JEST:   24   CZERWCA   2018 r.

Narodzenie św. Jana Chrzciciela|
XII Niedziela zwykła
Św. Symplicjusza
 
 
 
 

Co to jest małżeństwo?

Co to jest małżeństwo?

Szukając książek dotyczących małżeństwa zbyt często musimy odkładać na półki przegadane publikacje trącące zbytnią „słodkością”. Kiedyś tak w Kościele nie pisano – ten słodki styl to znak naszych, gorszych pod tym względem czasów. Dlatego jeśli ktoś chce przeczytać o katolickim małżeństwie coś dobrego, zwięzłego i przede wszystkim katolickiego, ucieszy go „Małżeństwo” Dietricha von Hildebranda.


Autor nie żyje od czterdziestu lat. Książka powstała gdy był jeszcze młodym myślicielem – w 1929 roku. Być może to stanowi powód dlaczego publikacja wydawnictwa W Drodze tak różni się treścią od innych pozycji dotyczących małżeństwa, a wydawanych również przez katolików w naszych czasach.


Von Hildebranda nie trzeba oczywiście nikomu przedstawiać – ale polskiemu czytelnikowi jest on znany raczej z monumentalnych dzieł jak „Koń trojański w mieście Boga” czy „Spustoszona winnica”, w których z ogromną troską i przenikliwością pochylał się nad kryzysem wiary i Kościoła. Po dziewięćdziesięciu latach od pierwszej publikacji „Małżeństwa” (sic!) możemy teraz i my zapoznać się z jego myślą o małżeństwie w języku polskim. 

A jest to myśl stricte katolicka. Myśl, która unika zbędnego sentymentalizmu i romantyzmu, ale pozostaje piękną, nie tylko dla czytelnika-intelektualisty, ale i dla przeciętnego wiernego szukającego prawdy o świecie, społeczeństwie i jego podstawowej komórce, a więc małżeństwie. Nie ma więc u von Hildebranda słodkości, tęczy i różowych czcionek – jest za to wykład logiczny, spójny, osadzony na wierze, rozumie i teologii.


Czym w istocie jest małżeństwo?


Czym miłość małżeńska różni się od miłości rodzicielskiej, braterskiej czy tej, którą utrzymujemy w przyjaźni?


Czy miłość jest uczuciem, czy postawą? Co z tego wynika?


Czym jest zakochanie i czym różni się od miłości?


Co to konkretnie znaczy, że mamy w małżeństwie naśladować miłość Chrystusa i w niej wzrastać?


Na te, oraz wiele innych pytań Kościół odpowiedział już wieki temu. Jego nawrócony syn, niemiecki filozof zwany dwudziestowiecznym Doktorem Kościoła, ponowił tę odpowiedź językiem swoich czasów – który, mimo licznych zjawisk zmieniających świat, pozostaje obowiązujący do dzisiaj.


Ogromnie cieszy, że w Kościelnej debacie o małżeństwie, która od kilku lat przybiera niebezpieczny kierunek, dominikańskie wydawnictwo decyduje się na promocję myśli Dietricha von Hildebranda. Cieszy też, że w dobie okładek publikacji o małżeństwie zdobionych zdjęciami pięknie wystrojonych młodych ludzi, wydawnictwo W drodze przypomina swoją propozycją okładki, że w małżeństwie – tak jak i w każdej innej dziedzinie życia – liczy się nie ładna sukienka i drogie obrączki, ale przede wszystkim Chrystus i nasza doń przynależność.

 

 


Łukasz Sitan 
Małżeństwo, Dietrich von Hildebrand, Rok wydania:2017, Liczba stron:76, Wydawnictwo: W drodze

 

 
DATA: 2017-08-22 19:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A ja przy okazji polecę tutaj dr hab. Jacka Pulikowskiego. Człowiek ten prowadzi poradnię dla małżeństw, bardzo katolicki głos, doskonale rozprawia się z antyludzkimi mitami w sferze seksualności. Bardzo przekonujący dla że tak powiem nieprzekonanych, warto się zapoznać w celu zapewnienia skuteczniejszej pomocy tym, którzy są w sferze seksualnej czy małżeńskiej pogubieni, nieco bardziej otwartych na pomoc można od razu "poczęstować linkiem" do jego wystąpień.
9 miesięcy temu / incuss
 
Niech takich publikacji będzie jak najwięcej, zmniejszy się wtedy liczba rozwodów i rozczarowań małżeńskim życiem, które zaplanowaliśmy sobie w marzeniach.
9 miesięcy temu / Eulalia
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.